Jsou v nich mj. rekonstrukce dvou ulic, úpravy (i zateplení) v několika školách či stavební úpravy v „Městském klubu“.

Jungmannovy sady v plánu původně nebyly

Podle starosty Miloslava Souška se jedná o to, aby město bylo rozpočtově zdravé. „Nemůžeme se vydat ze všech peněz. Přesto začneme některé větší akce, ale nechtěli jsme jít do ztráty nebo zvětšit služby úvěru,“ uvedl. Starosta se domnívá, že je třeba provádět akce menšího rozsahu, které ale více souvisí s provozem města: „Jsou to třeba opravy ulic, obě rekonstrukce v ulici Československé armády i v ulici Jána Nálepky jsou sice dále od vlastního centra, ale obě jsou důležité. V případě regenerace Jungmannových sadů a botanické zahrady je cílem vytvořit klidovou zónu pro obyvatele kolem centra. Jungmannovy sady nebyly původně v plánu, ale když energetická firma pracuje na sítích, rozhodli jsme se, že se přidáme s dalšími pracemi.“
V botanické zahradě se dělají první úpravy, už se kácely náletové dřeviny, dojde na schodiště, jež je v havarijním stavu, po kterém lidé chodí směrem k továrně Iveco.
Tady se bude vlastně dodržovat původní projekt architekta Zdeňka Sendlera. Letos je na zahradu vyčleněn jeden milion korun, ale město je rozhodnuto peníze přidat. V kapitole o životním prostředí zaujme také plánovaných 150 tisíc korun na kompostárnu. „Kompostárnu máme v rozpočtu, ale váháme, zda se bude stavět, podobná se totiž připravuje na rekultivované skládce biologicky rozložitelného komunálního odpadu v Chocni. Ukládal se sem i odpad z našeho města, je to blízko, což je výhoda. Vložili jsme asi 200 tisíc korun do přípravy projektu vlastní kompostárny, musíme se rozhodnout, zda budeme stavět vlastní zařízení, případně se přikloníme k Chocni. V radě jsme tuto možnost zatím neprobírali, takže uvidíme. V Mikroregionu Vysokomýtsko se uvažovalo o několika malých kompostárnách, zatím nevznikla ani jedna, jde samozřejmě o peníze, ale i o to, že někde nejsou vyjasněné vlastnické vztahy u pozemků,“ vysvětlil místostarosta města František Jiraský.
Oba představitelé města potvrdili, že vztahy s Chocní jsou velmi dobré, uvažuje se o další spolupráci, kompostárna by se stala takovým případem.

(jko)