Štafeta k radnici
Lídry politických stran a uskupení v Ústí nad Orlicí už nový seriál Deníku představil. Nyní je na řadě Česká Třebová. Kandidátům opět pokládáme dvanáct stejných otázek a oni mohou položit třináctou dalšímu z nich. Dozvíte se, jaké mají vzory, jak snášejí kritiku, ale také kde se oblékají.

Druhou českotřebovskou osobností, která se představí ve Štafetě k radnici, je JAROMÍRA ŽÁČKOVÁ (55), jednička kandidátky ČSSD.
Jaromíra Žáčková vystudovala Střední zemědělsko technickou školu v Lanškrouně. Ve studiích pokračovala na VŠZ Brno, obor zootechnický. Po studiích řadu let působila ve Státním statku Česká Třebová a později u VZP v Ústí nad Orlicí. Od roku 2002 je místostarostkou města. Jaromíra Žáčková je vdaná, má dva dospělé syny. Mezi její záliby patří cestování, kultura, turistika, cyklistika, zahradničení. Hovoří anglicky, italsky, rusky, německy a španělsky.

Kterou část města máte nejraději?
Nejraději mám místo, kde bydlím, a tím je čtvrť Rudoltičky. Když se vracím domů, moc se mi líbí pohled na osvětlené průčelí rotundy sv. Kateřiny (to už ale Rudoltičky nejsou). Pokud chci někomu ukázat něco pěkného, zvítězí obvykle Javorka.

Kterou nebo které budovy byste ráda zbořila, kdybyste nemusela brát ohledy?
Domek na Lidické ulici pod bývalou čistírnou moc dobrou reputaci centru našeho města určitě nedělá.

Kolik hodin týdně chcete jako starostka pracovat?
Svůj osobní čas i čerpání dovolené zpravidla podřizuji aktivitám plynoucím z mé funkce. Rodina tyto věci respektuje a přestože jsme stále všichni zaneprázdněni, čas od času se sejdeme – většinou při společném obědě u nás doma.

Kolik hodin týdně chcete vyhradit pro vaši rodinu?

Domnívám se, že třetí otázkou jsem zodpověděla i tuto.

Koho pozvete do úřadu jako prvního, až se stanete starostkou?
Nemyslím, že bych si hned někoho zvala na úřad. Pokud se někdo potřeboval se mnou sejít, obvykle jsme jeho záležitost vyřešili hned při první návštěvě.

Jak snášíte kritiku?
I kritika dobře míněná mě zamrzí. Nad touto kritikou se vždy zamýšlím a snažím se pak určitých věcí vyvarovat. Zlomyslnou kritikou se nechci zabývat.

Máte osobní vzory? Koho?
Osobní vzor nemám.

Kdo je vaším vzorem politika u nás a ve světě?
Z politiků mám ráda současného hejtmana Radko Martínka.

Kterou knihu, co jste četla v posledním půlroce, byste nám doporučila?
Jsem čtenářkou městské knihovny. Mám ráda historické knihy a ráda se vracím ke knize Františka Kožíka Kronika života a vlády Karla IV. a k Désirée od Annemarie Selinkové.

Kde si kupujete oblečení?
Musím hned říci, že nákupy čehokoli nejsou mé hobby. Nakupuji jen v případě nezbytné potřeby, a to zejména při návštěvě větších měst. Dost oblečení mám z OP Prostějov, a to buď z Pardubic nebo Prahy.

Kam chodíte ve vašem městě nejraději na jídlo?
Obvykle do hotelu Korado.

Co vám chybí ke štěstí?
Nic zásadního, možná bych snesla víc volného času.

Jaroslav Zedník vám položil tuto otázku: Byla pro vás koalice s Nestraníky přínosná?

V každém případě byla velmi přínosná, protože jsme společně vytvořili kolektiv, kde se mi dobře pracovalo a chodila jsem ráda do práce. Za osm let práce na radnici jsem si vyzkoušela to, co jsem do té doby neznala, a to, co zde bylo do té doby pouze doménou mužů. Proto jsem svoji práci brala i jako osobní výzvu k tomu, zda to zvládnu. Snad se to podařilo.

A nyní vy můžete položit otázku dalšímu kandidátovi…
Otázka pro lídra českotřebovských podnikatelů: V čem vidíte největší možnost, jak mohou českotřebovští podnikatelé přispět k rozvoji města?