Diskuze se také letos (podobně jako loni s novinářkou a Štětinovou spolupracovnicí Petrou Procházkovou) točila kolem jednoho ústředního tématu: politiky. Především pak kolem zahraniční politiky Ruska. Jaromír Štětina bývá médii označován za odborníka na tuto problematiku a není divu – expanzivní tendence Ruské federace totiž sleduje dlouhodobě. To ostatně dokázal již v úvodu, když divákům pustil krátké video, které natočil během rusko-čečenského konfliktu a které během projekce doprovázel svými komentáři vztahujícími se zároveň k aktuálnímu ukrajinskému dění. Následně se již rozběhla debata o Ukrajině, kterou Štětina nedávno navštívil, ale i o nástrahách čekajících na válečného zpravodaje, o rodinném zázemí… Jednoduše o všem, co studenty zajímalo.
I posluchači samotní si tento nevšední zážitek pochvalovali. Studentka 2. ročníku Martina Vaňousová prozradila: „O Čečensku jsem do té doby vůbec neslyšela. Ohromilo mne, čeho všeho byl pan Štětina svědkem, že dokonce několikrát upadl do zajetí, ale do tří dnů vždy utekl." Její spolužačka Petra Wollmannová k tomu dodala: „Podle mého se beseda velmi vydařila. Líbilo se mi, že o tom, co se děje na Ukrajině, mluvil prostřednictvím vlastních zkušeností z Čečenska. Jeho film mi sebral takovou tu naivitu a otevřel mi oči."
Navzdory zdravotní indispozici působil Jaromír Štětina nadmíru vitálně, uvolněně. V průběhu besedy ovládl celý sál ZUŠ, procházel se po pódiu, vtipkoval, komunikoval s publikem. Proto všichni doufáme, že ačkoliv je hrdým dědečkem, do důchodu se ještě nechystá. Magdaléna Kovářová, Gymnázium Ústí nad Orlicí