Malé množství rodin s dětmi trápí v letošním roce majitelku Chalupy u Pažourků v podhůří Orlických hor. Dříve měli na jarní prázdniny plně obsazeno, teď jsou asi na 30 procentech obsazenosti.

„Letos k nám přijelo na jarní prázdniny o mnoho rodin méně než dřív. Vliv má nejspíš pandemie, lidé moc nikam nejezdí a také zimní sporty jsou stále dražší. Rezervace máme spíše až na léto. Za rok se snad situace už srovná,“ uvedla Eva Pažourková.

Pokles počtu lidí postřehla i majitelka apartmánů na chatě Lucie v Rokytnici v Orlických horách Lucie Pavlíková Maixnerová. V tomto období obvykle pronajímají chatu jako celek skupinám.

Běžkaři v sobotu vyrazili z celého Pardubického kraje do Orlických hor.
Orlické hory jsou plné sněhu. I běžkaři si oblíbili Velkou Deštnou

„Letos mají skupiny méně členů. Je to asi v souvislosti s covidem a karanténami. Lidé se snaží jezdit v menším počtu než dříve,“ popsala.

Děti z Pardubického kraje budou mít jarní prázdniny mezi 28. únorem a 6. březnem.

Na chatě mají také zázemí pro děti, proto je hojně využívána rodinami s dětmi, které oceňují krásné prostředí Orlických hor a samotu.

„V termínu jarních prázdnin jsou tu většinou rodiny s dětmi, protože děti mají volno. Skupin bez dětí je méně, v porovnání zhruba dvě ku čtyřem,“ dodala Pavlíková.

Na hřebenech Orlických hor mlha střídala slunce.
OBRAZEM: Aprílové počasí. Na hřebenech Orlických hor mlha střídala slunce

Podle mluvčí portálu CzechTourism Michaely Klofcové bylo na začátku února v oblasti Orlických hor a Podorlicka zabookováno 35,18 procent ubytovacích kapacit. Průměrná cena za jeden dvoulůžkový pokoj činila 1 723 korun.

Ne všude naříkají nad malou obsazeností hotelů. V horském resortu Dolní Morava byla podle marketingového ředitele Tomáše Drápala obsazenost v lednu 90 procent, v únoru dokonce 100 procent. V první půlce března mají zamluveno 90 procent pokojů, v druhé polovině jsou zatím na 50 procentech.

„Jsme nejvyhledávanějším family resortem v Česku,“ poznamenal Drápal s tím, že podobná návštěvnost je na Dolní Moravě každý rok.