V malé vesničce mezi Českými Heřmanicemi a Litomyšlí se konají obě setkání po necelé tři dny: nejprve od 7. do 9. srpna, podruhé mezi 21. až 23. srpnem. Dílna s majiteli ateliéru Hanou a Michalem Plíhalovými začíná v pátek odpoledne, skončí v obou případech v pondělí ráno.
Zájemci o tuto část výtvarna a umění vůbec se seznámí s klasickou keramikou tohoto druhu, tedy glazovaným raku, pak také s naked raku a s horses hair raku. Uvidí, co se vlastně skrývá pod uvedenými názvy, na první pohled dosti složitými. Vedle dílny se nachází malá venkovská galerie výrobků vytvořených těmito způsoby tvoření keramických rukodělných výrobků. Kromě této aktivity na sebe upozorní ateliér v nejbližší době ještě jinou formou.
Ve vysokomýtské „Galerii ve Zvonici" vedle chrámu svatého Vavřince začne 28. srpna odpoledne výstava pojmenovaná „Raku originální keramika Michala Plíhala". Kdo přijde, doví se, že tyto výrobky patří k rituálu pití čaje v japonské provenienci zcela neodmyslitelně. Exponáty vytvoří díla zastupující všechny tři druhy jmenované keramiky. Výtvarník prozradí, že pálení této keramiky je vlastně nejzajímavější a nejnapínavější zároveň: jak se dílko povede, zda nepraskne, co tedy vznikne. Výstava bude přístupná v tomto neopakovatelném originálním vysokomýtském výstavním prostoru, jenž sestává z několika pater zvonice, do 25. září. (jko)