Související články vpravo…

Odchod Jana Skotálka z rady města i zastupitelstva je „hotová věc“. Včera doručil na podatelnu ústeckého městského úřadu rezignaci na obě funkce.

Jaké jsou vaše pocity a dojmy den po skončení ústeckého zastupitelstva?
Moje pocity? Už jsem je zcela jasně formuloval a shrnul svou rezignací na post radního a zastupitele.

A co tedy konkrétně?
Uvedl jsem je, když jsem v úterý podával na podatelně rezignaci. Porušení základních principů demokracie při jednání zastupitelstva města. Kdo čte diskuzi v Orlickém deníku o Kociánce, není to tak dlouho, co jsem se lehce pustil do svého opozičního kolegy Jirky Holubáře. Napsal jsem mu, že zaplať pánbůh je tady dvacet let demokracie a ať bude rozhodnutí zastupitelstva jakékoliv, budu ho plně respektovat. Když mi ale zastupitelé při jednání neumožnili vysvětlit všechny důvody, které mě vedou k odporu proti Kociánce, zavání mi to minulým režimem…

Vaše kolegyně z nezávislých Lenka Janyšová (při hlasování se zdržela, pozn. autora) zmínila v internetové diskuzi, cituji: „Pro mě je to velké zklamání, neboť jsem si myslela, že spolupracuji s demokraticky smýšlejícími lidmi. S tím, co dnes předvedla naše koalice, nemohu ani já souhlasit.“ Co vy na to?
Souhlasím! O to víc mě mrzí, že jako koaličnímu radnímu mi znemožnili diskutovat právě mí koaliční kolegové, kteří se spojili s komunisty. To je pro mě nepřekonatelné.

Mluvil jsem v úterý ráno s místostarostou Lubošem Bäuchelem, lídrem nezávislé kandidátky, na níž jste i vy. Chtěl vás od rozhodnutí rezignovat odradit. Je nějaká šance?
Ne, protože jak jsem již uvedl, už jsem podal rezignaci. V tomhle týmu pracovat nebudu.

Váš současný pohled na Kociánku se nějak změnil?
Moje názory jistě znáte. Pokud půjde město do Kociánky a Perly zároveň, tak se dlouhodobě zadluží a přijde utahování opasků. V první řadě se to projeví na stavu našich komunikací a jejich údržbě. Nebudou peníze na okrajové části města. Občané si také budou muset hlouběji sáhnout do vlastních peněženek.

Ale pokud vám dobře rozumím, důvodem rezignace není Kociánka jako taková, ale poslední „pětiminutovka“ před schválením?
Schválení Kociánky nebyl v žádném případě důvod, abych skončil jako radní a zastupitel. Výsledek hlasování plně respektuji. Bylo mi ovšem znemožněno se k věci pořádně vyjádřit, neměl jsem možnost říct vše.

Starosta Pešek ale řekl, že návrh zastupitele Pořického na zrušení diskuze chápe. Prý jste se zastupitelem Holubářem omílali pořád to samé.
Ale ne, v žádném případě. Hned na začátku jsem řekl, že mám čtyři body, ke kterým chci mluvit a stihl jsem pouze dva.

Odešel jste z vedení města. Co vy a komunální politika? Konec, nebo do příštích voleb půjdete?
Teď nevím. Mám rok a půl čas. Pokud do voleb půjdu, pak opět jako nezávislý. Jako „pravičák“ chci spolupracovat s ODS, ale zásadní pro mě bude, koho nominuje na post starosty právě ODS.

JAN POKORNÝ