Před rokem, 13. října 2021, ukončila činnost společnost Bohemia Energy. Skupina v té době dodávala elektřinu víc než 600 tisícům zákazníků a plyn pro téměř 300 tisíc odběratelů.

 „Loňský říjen pro nás byl šílený. Pustila jsem si televizi a tam najednou zpráva, že společnost Bohemia Energy zkrachovala,” začala svůj příběh Monika s tím, že u společnosti měla elektřinu i plyn a byla jejich zákazníkem přes dva roky.

Nakonec se domluvila s Innogy na plynu a s ČEZem na elektřině. „Neměla jsem na výběr z žádných tarifů. Prostě mi řekli částky a že mám fixaci na 3 roky,“ povzdechla si. O sazbách podle ní nešlo vyjednávat.

„Po tom, co jsem se stala regulérním klientem, jsem začala platit zálohu za elektřinu 4500 korun, takže trojnásobek původní částky. Plyn vyšel na 5120 korun, dvojnásobek toho, co jsem platila u Bohemia Energy,“ konstatovala.

Bohemia Energy. Ilustrační snímek
Rok od krachu Bohemia Energy. Kdo tehdy rychle fixoval cenu, paradoxně vydělal

Důchodkyně Kateřina Němcová popsala, že nebýt dcery, vůbec by se k ČEZu nedostala. „Toho telefonování, e-mailů a všeho kolem, to bych nezvládla,“ stěžovala si s tím, že nyní platí 3800 korun za elektřinu, tedy dvojnásobek proti dřívějšku.

I když mají obě fixaci na 3 roky, uvedly, že nemají lepší ceny než někteří stávající zákazníci bez fixace. „Mám několik známých, co jsou u ČEZu dlouho, a i přesto, že jim fixace skončila, neplatí takové sumy jako my,” dodala Monika.

Přechod k novým dodavatelům energií pro ně vůbec nebyl jednoduchý. „Myslíte si, že se mi z Bohemky po jejich pádu někdo ozval? Ani náhodou. Ještě mi během října přišla upomínka na další platbu. Tu jsem pak ale stihla stornovat,” popsala Váchová Němcová a dodala, že veškeré informace se dozvěděla pouze z médií.

Další navyšování cen elektřiny či plynu od září prodraží energie zvlášť domácnostem, kterým končí fixace
Dražší energie? Šoku na podzim se paradoxně vyhnou klienti padlé Bohemia Energy

Začal boj

Následně Monice přišel e-mail, že v poslední instanci bude spadat pod ČEZ s elektřinou a pod Innogy s plynem. „Zároveň mi napsali, že mám půl roku, abych si našla stálého dodavatele, a začal boj,” popsala Monika.

Na ČEZ byl velký nátlak nových klientů, a tak spustil online smlouvy, ale pouze na elektřinu. „Hned jsem odeslala žádost za sebe i maminku. U ní to šlo rychle a během měsíce již byla zákazníkem. Mně se ale vůbec nikdo neozval,” vyprávěla Monika. Začala tedy psát e-maily, na ty však podle ní nikdo nereagoval.

„Na telefonu jsem musela vydržet i 4 hodiny denně, než mi to někdo vzal,” dodala s tím, že na pobočkách byly velké fronty a jako matka samoživitelka se závažně nemocnou dcerou si nemohla dovolit na pobočku chodit.

Opilec naboural hned tři auta
Boural ve Sloupnici se skoro 4 promile. Přišel o řidičák a hrozí mu tři roky

Zálohy přes 20 tisíc

S Innogy to šlo rychleji, ovšem pak prý měly být měsíční zálohy 11950 korun. „Následně se ozval ČEZ s žádostí o doplacení částky 3000 korun. Platila jsem najednou zálohy přes 20 tisíc korun. To bylo likvidační, popsala Monika.

Nyní se však blýská na lepší časy. „Díky úspornému tarifu mi přišel od státu příspěvek 3500 korun,” potvrdila Monika. Pomůže i zastropování cen energií. Domácnosti a malé firmy zaplatí za 1 kWh elektřiny maximálně 6 korun a za 1 kWh plynu maximálně 3 koruny. Monika dnes platí za 1 kWh elektřiny 6,56 koruny a za 1 kWh plynu 2,20 koruny bez DPH.

Ilustrační foto
Policie hledá chodkyni, kterou srazilo auto v Lanškrouně. Po nehodě zmizela

„Zastropování začne platit automaticky, lidé nebudou muset o nic žádat. Stejně tomu je u úsporného tarifu, který pomůže lidem zvládnout vysoké ceny energií před tím, než začne fungovat zastropování,“ vysvětlil začátkem října ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.