Aktivní zálohy tady cvičí na případné závažné epidemie. "Jedna nejmenovaná jednotka se řídí heslem Pot šetří krev. Naši specialisté z Těchonína zase ví, že v jejich případě to není ani o potu a ani o krvi, ale že precizní zvládnutí rutiny a dril mohou zabránit epidemii, která by mohla ohrozit nejenom vojáky, ale i civilisty," dodali odborníci z agentury.

Těchonínská nemocnice je nejvíce střeženým zdravotnickým zařízením v zemi. Nachází se tady laboratoře, jednotky intenzivní péče pro nakažené pacienty, nechybí ani vlastní zdroj elektrické energie, prostor pro nebezpečný biologický odpad nebo heliport.

Desáté květnové dopoledne bylo rušno ve Vojenském zdravotním ústavu – odboru biologické ochrany v Těchoníně.
Ve skafandrech jak za covidu. V Těchoníně trénovali zásah u nakažlivé infekce

O aktivaci Těchonína se naposledy mluvilo v souvislosti s pandemií koronaviru. Lůžkové kapacity však naštěstí nebylo nutné využít. Armáda tehdy poskytla především lidský kapitál, a tak zdravotníci z Těchonína vypomáhali v krajských nemocnicích.

Centrum biologické ochrany v Těchoníně slouží k léčbě a izolaci pacientů se zvlášť nebezpečnými infekčními nemocemi. Je jediné takto specializované pracoviště, které má Česká republika k dispozici. Nemocnice je v areálu, který byl vybudován na přelomu 60. a 70. let minulého století.