Tak si to šlapu podchodem na českotřebovském nádraží k „osobáčku“, kterým jezdím poměrně často z redakce domů, a slyším už z dálky řev a pískot. Copak že se nám to jen na peróně děje? Zkuste hádat… To nám jen zase nějací fotbaloví fanoušci někam cestují za svým milovaným klubem! Pár se jich potácí po nástupišti, na kterém jasně hoří a pořádně čoudí světlice, další hulákají a skáčou ve vagónu tak, že se celý řádně houpe, no, „virvál“ opravdu pořádný.

Běžní cestující, kteří z rychlíku vystoupili, se tváří dost vyděšeně, ti, kteří nastupují, zase nechápou a váhají. Několik policistů, doprovázejících ve vlaku „ultras“ Slávie cestou „na Baník“, v klidu přihlíží. Dost lidí nechápavě kroutí hlavou a ptají se: Proč musíme tuhle „sběř“ snášet? Proč mají s ožralými a vyvádějícími fanoušky sdílet jeden vlak normální cestující? Proč policie jen přihlíží, když se vagón silně kýve a co by udělal takový totálně rozkývaný vagón třeba při přejíždění výhybek?

Těch proč bylo slyšet mnoho. A já si při tom vzpomněl na film, který se promítal ještě za „socíku“. Jmenoval se „Proč?“. Byl to na svou dobu až nečekaně kritický film, který se věnoval právě problematice agresivního chování určité skupiny fotbalových fanoušků. Možná by se mohl znovu objevit v kinech…