Snad každý se poohlíží po zimních slevách, případně po lyžích z bazaru pro děti, jak ale ušetřit přímo na lyžování?

Podle učitelky Aleny Kopecké, která je věrná lyžařskému středisku v Dolní Moravě, je důležité si dobře rozmyslet, jak dlouho chce lyžař na sjezdovce pobýt. Pokud má možnost užívat si zimní radovánky několik dní, nemusí investovat do celodenní permanentky. „Kdo si chce opravdu dobře zalyžovat, tak sjezdovka je samozřejmě nejlépe upravená ráno. Dopolední lyžování stojí dospělého přes tři sta. Potom je tu možnost od 11 do 16 hodin za podobnou částku. Tu bych volila já, protože přes poledne je tam míň lidí. Když chce někdo opravdu ušetřit, tak může jít od 14 do 16 hodin za dvě stě, je sice horší kvalita, ale po třetí hodině je tam také méně lidí. Když si to lyžař fakt chce užít, je dobré jít večer, protože přijde na krásně upravenou sjezdovku a je tam strašně málo lidí, cena přitom není vysoká,“ představuje možnosti Alena Kopecká. Od věci podle ní není ani pořízení dvou celodenních permanentek pro čtyřčlennou rodinu. Pokud není u vleku fronta, členové rodiny se na sjezdovce můžou střídat.

„Jezdíme hlavně tam, kde se nám to líbí, kde si dobře zalyžujeme. Jestli pak to středisko poskytuje ať už slevy, servis, nebo něco navíc, než ty ostatní, není pro nás až tak důležité, i když jsme samozřejmě rádi,“ říká Petra Kodytková z Ústí nad Orlicí, jejíž rodina patří k vyznavačům lyžování. „Hodně rádi jezdíme na Dolní Moravu, kde je zadarmo parkoviště, většinou je i volné a vyčištěné. Skibus nás pak vyveze až ke sjezdovce. Navíc má letos jezdit nová lanovka, což bude prostě bezvadné. Mají tak také nové bufety. Preferujeme i Deštné, opět se dá dojet pod sjezdovky, parkoviště zadarmo, jízdné standardní. Chceme také vyzkoušet nové středisko v Červené Vodě pod Bukovou horou, jsme zvědaví na výbavu, má tam být moderní vyhřívaná šestisedačka a má tam také jezdit skibus,“ upřesnila. Pochválila ovšem i lyžování na menších sjezdovkách: na Pekláku v České Třebové nebo v Přívratu. „Tam si můžeme zajet ještě odpoledne po práci, hodinku nebo dvě si zajezdit, i cenově je to příznivé, vhodné i pro malé děti a začátečníky,“ doplnila své tipy.

Poměrně zdrženlivě se ovšem vyjádřila k Říčkám v Orlických horách. „Pokud nepřijedete do osmé ranní, máte problém s parkováním, co zavedli čtyřsedačku, jsou přeplněné sjezdovky, fronty se stojí u vleku, v bufetu, prostě nás to tam už tolik neláká,“ uzavřela.

(miš, ký)