Věnuje pozornost také celkovému přehledu železniční výstavby v Rusku, popisuje města, památky, přírodní zajímavosti, nákup jízdenek, cestování a život ve vlaku. Nezapomněl ani na československé legionáře, kteří na Transsibiřské magistrále působili.

Cestu do Vladivostoku si musely československé jednotky doslova probojovávat. Legionáři postupně obsadili klíčová místa na Transsibiřské magistrále. K větším střetům s bolševiky došlo například v Uljanovsku, v Kazani, u Zlatoustu, u Marianovky, v Permu, v Irkutsku a u jezera Bajkal na Krugobajkalce. V Kazani se legionáři zmocnili ruského zlatého pokladu. Do Jekatěrinburgu, kde v té době byl vězněn car Mikuláš II. s celou svou rodinou, se ale bohužel dostali pozdě, až 27. července, a nedokázali tak zabránit jejich popravě, k té došlo již 17. července 1918.

Transsibiřská magistrála je nejlepší způsob, jak se seznámit s Ruskem, pochopit mentalitu jeho obyvatel, uvědomit si velikost a rozsáhlost této obrovské země. Nejdelší světovou železnicí projedete téměř celé Rusko od západu na východ. Projedete přes dva kontinenty, Evropu a Asii, přes dvanáct oblastí, pět krajů, dvě republiky, jednu autonomní oblast a jeden autonomní okruh, osmdesát sedm měst. Překonáte šestnáct velkých řek a sedm časových pásem. Za šest dní a čtyři tisíce korun můžete dojet z Moskvy až k Tichému oceánu.

Nová kniha Václava Turka vznikala poměrně dlouho, alespoň z pohledu autora. Všechny oblasti, všechna města a muzea, která popisuje v knize, osobně navštívil. Snažil se posbírat co nejvíce informací a vměstnat je do této knihy. O nové knize už začal přemýšlet hned po vydání jeho předchozí knihy Bajkalsko-amurské magistrály, to bylo v roce 2010. Čas rychle plynul a informací bylo hodně, a tak jsme se čtvrté knihy dočkali až letos. Kniha vznikla z osmi cest, při kterých Václav Turek navštívil 30 měst, strávil ve vlacích 15 dní, najezdil 15 000 kilometrů a v Rusku strávil 70 dní.

Do Ruska Václav Turek jezdí už od roku 2000 a cestováním po různých oblastech Ruska strávil 340 dní. Vlakem, lodí, autem i autobusem najezdil po této zemi 56 000 kilometrů a pěšky ušel 1 500 kilometrů. Ze svých cest má plno zážitků, o kterých bude vyprávět 11. listopadu od 18 hodin v lanš
krounské knihovně.

Jak Rusko Václav Turek vidí, shrnul do následujících řádků:

„Rusko je opravdu velmi zajímavá země a bez podrobné znalosti jeho historie je obtížné ho pochopit. Chápu, že mnoho našich spoluobčanů nemůže Rusku a Rusům přijít na jméno. Řekl bych ale, že se snažíme stále vnímat Rusko takové, jaké bylo za dob socialismu. Je potřeba si uvědomit, že Rusko kráčí mílovými kroky vpřed a nedá se vůbec srovnávat s tím, co bylo před 25 lety. Pokud budu na Rusko koukat jako obyčejný občan a cestovatel, tak si dovolím tvrdit, že Rusko vůbec není takové, jak ho prezentují média. Rusko je bezpečné. Má bohatou historii, kulturu, mnoho památek, nádhernou a rozmanitou přírodu, ale hlavně ta pohostinnost, vstřícnost a ochota pomáhat. To se cení nejvíc.

Můj názor na ukrajinskou krizi je asi velmi odlišný od většiny obyvatel. Putin se stále jen brání. Kdyby byl takový agresor, jak ho všichni označují, tak je už celá Evropa ve válečném stavu. Pokud budu koukat na ekonomickou stránku, tak sankce proti Rusku, byly největší chybou, kterou EU udělala. Rusko to sice zasáhlo a poranilo, ale bohužel si nikdo neuvědomil, jakou povahu mají Rusové. V krizových situacích se dokážou semknout, držet pohromadě, pomáhat si a vše vyrobit sami.
Rusko nemá nouzi o žádnou surovinu, možná nedokážou všechny suroviny zpracovávat a nedokážou všechno vyrobit. Naše sankce je donutí k tomu, aby se to všechno naučili a sami udělali. A tak pomaličku přestanou zboží s EU potřebovat. Věřím tomu, že v brzké době Rusko spustí svůj internet nezávislý na USA, svoje platební karty a začne obchodovat v jiné měně než USD. V tu chvíli se Rusko stane ještě větší velmocí a hlavně nezávislým státem.

Dnes má Rusko malou nezaměstnanost, investuje se hodně do stavebnictví, infrastruktury a dalších odvětví. Bankovnictví funguje skvěle. Vedení účtu je automaticky zdarma, včetně platební karty a internetového bankovnictví, vklady jsou úročeny neskutečným úrokem. Mobilní telefony fungují snad skoro v každé vesnici, včetně dat. V obchodech se dá všechno koupit. O potraviny není žádná nouze. Rusové dokázali snížit spotřebu alkoholu a striktně dodržují zákaz pití alkoholu na veřejnosti.
Veškerá doprava se může pyšnit velkou přesností. Na železnici můžeme přidat i spolehlivost a komfort, na vlakových nádražích se nabízí mnoho služeb – luxusní čekárny, televize, wifi je zdarma, sprchy, hotel, restaurace, úschovna zavazadel… A k tomu všemu můžeme přičíst velkou bezpečnost." 

Pro předplatitele: Knihu Transsibiřská magistrála nabízíme předplatitelům. Více informací podá Lucia Faltejsková, tel. 608 174 054.