Zdá se, že letošní supervolební rok není Čechům lhostejný. Po parlamentních volbách, kdy lidé do uren lhostejně nevhazovali volební lístky, ale pečlivě kroužkovali vybrané kandidáty, to vypadá, že se připravují i na říjnové komunální volby. V anketě Zvolte si svého starostu na webu Orlického deníku bylo kandidátům ve všech městech regionu uděleno celkem 15 462 hlasů.

Málokdo obhájil

Stejně jako na celorepublikové úrovni hlasující vyjádřili svou touhu po změně, a tak málokde by po těchto „stínových volbách“ zůstal kámen na kameni. O to víc se mohou radovat ti, kteří své posty obhájili. Suverénním vítězem voleb Deníku se stal současný starosta Letohradu Petr Fiala (Sdružení pro Letohradsko), který obdržel 1172 hlasy a starostenské křeslo jednoznačně obhájil. Výborně dopadl i starosta Jablonného nad Orlicí Miroslav Wágner (Nestraníci). Jemu k potvrzení funkce stačilo 346 hlasů. V ostatních městech by hlasující na radnici rádi viděli nové vedení.

POKRAČUJEME
Vzhledem k velkému zájmu o anketu Zvolte si svého starostu pokračujeme v hlasování!
Klikněte na tento řádek a naleznete článek odkud se pohodlně dostanete ke všem anketám.

V bývalém okresním městě se nejen bouřlivě hlasovalo, ale také diskutovalo. Anketa „stínovým starostou“ určila Václava Kličku st. (KDU–ČSL) s 849 hlasy. Současný „radosta“ Ústí nad Orlicí Richard Pešek si vysloužil 240 kliků. Neuspěli ani stávající místostarostové.

V největším městě regionu – České Třebové se dařilo Straně soukromníků ČR. Vyhrál podnikatel Karel Suk se ziskem 387 hlasů, jímž o 189 kliků překonal starostu Jaroslava Zedníka (Nestraníci). Ani ve Třebové neuspěli současní místostarostové.

Klidná předvolební atmosféra, nebo ticho před bouří? Tak vypadá výsledek ankety v Lanškrouně. Starosta Martin Košťál svůj post hájit nechce, místní ODS proto vsadila na ředitelku školy Stanislavu Švarcovou. Ta hlasování vyhrála, i když získala „jen“ 175 kliků. V Lanškrouně totiž do ankety přišlo pouhých 362 hlasů. Výrazně víc se klikalo v Žamberku. Stínovým starostou byl zvolen bývalý starosta Tomáš Kalous (Nezávislí), ten za sebou nechal i současného starostu Jiřího Dytrta (ODS) a v diskuzi se dočkal i cizojazyčné podpory.

Starostku Králík Janu Ponocnou (Sdružení nezávislých kandidátů) v hlasování Deníku překonali dva rivalové: Jan Mlynář (TOP 09, 887 hlasů) a Zdeněk Nesvadba (Nezávislí, 863). V tradičné pravicovém Vysokém Mýtě neuspěl starosta Martin Krejza (ODS), jeho 363 hlasů nestačilo na Jana Pešinu (Věci veřejné, 383 hlasy), Františka Jiraského (Nestraníci, 457 hlasů) a Miloslava Souška (ČSSD, 585 hlasů).

Ani v Brandýse v hlasování neuspěl současný starosta Petr Tomášek (ODS), když ho překonal Luboš Komárek (Máme rádi Brandýs). V městečku bylo uděleno jen 174 hlasů. V Chocni lidé hlasovali víc, zaznamenáno bylo 449 hlasů. Nejvíc, a to 173, jich dostal místostarosta Pavel Brokeš (KDU-ČSL), který výrazně porazil současného starostu Miroslava Kučeru (ODS), ten s 35 hlasy skončil mezi posledními.