Posunutí termínu bylo podle managementu společnosti Iveco způsobeno pozastavením dodávek komponentů od zahraničních dodavatelů. Firma tak nemohla zaměstnancům přidělovat práci v rozsahu týdenní pracovní doby. K přerušení výrobu došlo překážkou v práci na straně zaměstnavatele.

„Situace u našich dodavatelů se nyní stabilizovala. Překážka v práci bude ukončena již 3. května,“ oznámila společnost Iveco minulý týden zaměstnancům. Restart výroby vedení firmy naplánovalo na toto pondělí.

Na přerušení výroby tlačili v souvislosti s pandemií koronaviru odboráři. „Vyzývám vlastníky a manažery obchodních společností, které dosud výrobu nepřerušily, a přitom jejich produkce neslouží k řešení život ohrožujících stavů obyvatel, aby si v této kritické situaci uvědomili společenskou zodpovědnost za zdraví a životy občanů,“ prohlásil krátce před utlumením výroby předseda Odborového svazu KOVO Jaroslav Souček.

Spekulace o nakažení koronavirem

Firma se zpočátku uzavření vysokomýtského závodu bránila. „Uchování výroby je pro nás životně důležité, aby unáhleným rozhodnutím nezkolaboval celý řetězec našich dodavatelů, což by mohl být nevratný proces s nedozírnými následky pro další kontinuitu a existenci naší firmy,“ varovala PR a marketingová manažerka Katarína Němcová.

Čtrnáct dní před přerušením výroby se opakovaně šířily spekulace, že mezi zaměstnanci Iveca jsou nakažení koronavirem. „Na ranní směně zkolaboval jeden zaměstnanec, ke kterému ani nezavolali odbornou pomoc a ostatní zaměstnanci museli pracovat dál,“ tvrdil neznámý autor na facebooku. Zpráva, která prolétla sociálními sítěmi, se však ukázala jak nepravdivá. „Velice nás těší, že doposud neevidujeme žádný případ nákazy koronavirem. Nicméně vyzýváme všechny k maximální obezřetnosti i nadále,“ uvedla firma při obnovení výroby.

Výrobní ztrátu, kterou plánovaná roční produkce autobusů nabrala, chce firma dohnat během dvaadvaceti víkendových a svátečních směn. Odboráři souhlasí, ale jen s polovinou. „Odborová organizace neodmítá záměr zaměstnavatele využít dny pracovního klidu, ale ponechává na rozhodnutí každého zaměstnance, zda takového dny odpracuje,“ uvádí se v zápise z jednání výboru závodní organizace OS KOVO Karosa.