Na konci loňského roku firma zaměstnávala 3781 lidí. Úspěšnému výrobci autobusů se daří, kvůli navyšování výroby a situaci na českém pracovním trhu se však společnosti nedostávají pracovníci. Proto loví v zahraničních vodách.

Současným českým zaměstnancům se personální politika firmy nelíbí. Poukazují především na jazykovou bariéru. „Netušíme, jak se s nimi dorozumíme nebo jak je budeme zaškolovat, technologická dokumentace je psána pouze v češtině. Proč firma neřeší, jak přilákat české a nebrat zahraniční zaměstnance, protože nakonec za ně budeme stejně práci dotahovat,“ říkají nespokojení zaměstnanci.

Za příliš férové nepovažují ani to, že zahraniční pracovníci budou mít lepší podmínky. „Zaráží nás, že všichni dělníci z Ukrajiny nastoupí jako kmenoví zaměstnanci, což nechápeme, protože spousta českých zaměstnanců pracuje jako agenturních,“ podivují se.

Vedení společnosti se, s odkazem na probíhající kolektivní vyjednávání, k náboru zahraničních pracovníků odmítlo vyjádřit. Dokumenty, které má Deník k dispozici, však slova zaměstnanců potvrzují. Iveco usiluje o zapojení do vládního programu Režim Ukrajina, který je určený pro kvalifikované ukrajinské zaměstnance.

Všichni pracovníci z Ukrajiny, které pro firmu zajišťuje agentura Gi Group, mají být přijati do kmenu na dva roky. „Zahraničním zaměstnancům bude zajištěno bezplatné ubytování. Všichni agenturní zaměstnanci z cizích zemí projdou zdravotní prohlídkou,“ píše se v interním dokumentu. Polské zaměstnance náboruje agentura Grafton a ázerbajdžánské agentura Adecco.

Výběr pracovníků má probíhat zkouškami a prověřením přímo v jejich domovské zemi, kam vyjedou mistři nebo jejich zástupci včetně pracovníka lidských zdrojů. „Nám na ubytování nebo dopravu zaměstnavatel nepřispívá ani korunu,“ zlobí se současní zaměstnanci.

Vedení společnosti se údajně snaží plánované navýšení zahraničních pracovníků udržet co nejdéle pod pokličkou. „Iveco chce informace utajit před vysokomýtskými obyvateli, aby nedostali strach o svoji bezpečnost. Alespoň o tom spekulují zaměstnanci, kteří ve městě bydlí,“ tvrdí část zaměstnanců.

Radnice o záměru společnosti přivést do města další zahraniční pracovníky ví. Se starostou o tom jednal generální ředitel Jiří Vaněk. Podle radnice se zahraničními pracovníky v uplynulých dvou letech žádné problémy nebyly. „Kromě parkování automobilů na nesprávných místech, což je ovšem běžným jevem i u občanů ČR, nebyly evidovány žádné případy, kterých by se měli dopustit cizinci,“ sdělila na dotaz Deníku tisková mluvčí města Marie Lněničková.

Na začátku letošního roku žilo ve Vysokém Mýtě přes pět stovek cizinců, 324 z nich bylo přihlášeno k přechodnému a 182 k trvalému pobytu. Do budoucna by tak jejich počet mohl narůst na osm set.