Devět roků se rozvíjejí kontakty obce s Rovereto a jeho částí Marco v Itálii. Obyvatelé se navštěvují stále častjěi na úrovni spolků i v rodinách. Nejnovějším příspěvkem byla návštěva osmi mužů a žen v minulých dnech.

Výlet i sportování

Přijeli ve čtvrtek, v pátek poznávali Chrudimsko. V sobotu hráli potřetí na 4. volejbalovém setkání místních týmů. „Jsou z Marca a blízké vsi, hrají v klubu badmintonu v Marcu. Za cenné považují partnerské vztahy, doslova říkají bratrství,“ uvedl Vlastimil Mlynář, jenž má styky s Italy na starosti. „Je dobré, že se kontaktů zúčastní více lidí, že jsou různé možnosti poznávání, jako je třeba tento volejbalový turnaj. Věříme, že přátelství se bude rozvíjet,“ glosoval Dario Perottini. Již na jaře navštívil Dobrouč Luigi Calza, když tady vystavil svá výtvarná díla: “Přátelství našich míst vyrůstá na základech z první světové války. Nynější styky vytvářejí vztahy už pro budoucnost, je dobře, že se každoročně něco nového přidává.“

Uplynulé tři dny návštěvy Italů v našem kraji nejsou letos zdaleka jediným výrazem kontaktů této vesnice s oblastí jižního Tyrolska. Již se upřesňuje program pro další návštěvu. Od 27. do 30. září by na Orlickoústecku měla pobývat desítka zástupců roveretské radnice v čele s nejvyššími představiteli města, s nimiž dorazí také někteří obyvatelé Marca. A již nyní se mluví v Dolní Dobrouči o dalším kontaktu, který tady dosud nebyl a rozhodně se stane zajímavostí. Půjde o zájezd do Rovereta s dobroučkými betlémy (a možná i jinými z naší oblasti), což bude v době adventu a předvánočním čase určitě neopakovatelná součást vzájemného poznávání. Zvláště když vyjedou do Itálie i děti a předvedou tam některé zvyky, ukázky folkloru, zpěv a lidovou slovesnost. Termín zájezdu je samozřejmě teprve ve stadiu jednání, podobně jako program nebo kdo pojede pod Dolomity.

Úplně prvním letošním kontaktem byl jarní zájezd malých dolnodobroučských fotbalistů, kteří již tradičně zastupovali východočeský region na velkém mezinárodním velikonočním turnaji mladých fotbalových nadějí v Roveretu.