Střídání na radnici: Lanškroun má po volbách nové vedení

Lanškroun – Komunální volby před rokem znamenaly konec vlády ODS, která rozhodovala o směřování města dlouhou řadu let.
Vítězem komunálek se stalo Lanškrounské fórum, které kandidovalo se sloganem Pojďme změnit naše město, v zastupitelstvu získalo šest křesel. ODS vedená bývalou starostkou Stanislavou Švarcovou přišla ve volbách o dva z minulých šesti zastupitelských mandátů, a tím i o šanci obhájit své pozice ve vedení města. Tři mandáty v komunálkách získala ČSSD, po dvou KDU-ČSL, ANO 2011 a Volba pro město, po jednom pak KSČM a TOP 09 s podporou nezávislých kandidátů.
Koaliční smlouvu nakonec uzavřelo Lanškrounské fórum, ČSSD, hnutí ANO a Volba pro město, koalice disponuje třinácti hlasy v jednadvacetičlenném zastupitelstvu. Novým starostou byl zvolen Radim Vetchý (Lanš-krounské fórum), který čtyři roky předtím vedl Základní školu speciální v Lanškrouně. Funkce místostarosty se ujal Bohumil Bernášek (ČSSD), ten ve stejné pozici působil už v letech 2011 – 2013.
Spolupracující subjekty poté vydaly programové prohlášení, ve kterém formulovaly základní cíle a vize koalice pro léta 2014 až 2018. „Programové prohlášení však nebude sloužit jako dogma a je možné, že jednotlivé priority bude nutné přehodnotit podle aktuální ekonomické situace města či podle neočekávatelných událostí," píše se ve vydaném dokumentu.
Přehodnocovat priority muselo nové vedení hned v prvních měsících svého vládnutí, kdy nečekaně zkrachoval privátní projekt na výstavbu polikliniky a stálo před otázkou, zda má město řešit stavbu polikliniky ve vlastní režii. Studie nové městské polikliniky je již na světě.

Koho máme na radnici

close Radnice v Lanškrouně. Ilustrační foto. zoom_in

Rozdělení „křesel" v lanškrounském zastupitelstvu po posledních komunálních volbách:
Lanškrounské fórum 6 mandátů
ODS  4 mandáty
ČSSD  3 mandáty
KDU-ČSL  2 mandáty
ANO 2011 2 mandáty
Volba pro město  2 mandáty
KSČM 1 mandát
TOP 09 s podporou nezávislých kandidátů  1 mandát

Vedení radnice:
Radim Vetchý (Lanškrounské fórum) – starosta města
Bohumil Bernášek (ČSSD) – místostarosta města
Pavel Resler (Lanškrounské fórum) – člen rady města
Marta Šilarová (Lanškrounské fórum) – členka rady města
Jaroslav Karlík (Volba pro město) – člen rady města
Miloš Smola (ČSSD) – člen rady města
Oldřich Strnad (ANO 2011) – člen rady města

Zastupitelstvo města:
Radim Vetchý, Pavel Resler, Marta Šilarová, Matěj Brýdl, Josef Fuchs, Jaromíra Staňková (Lanškrounské fórum), Stanislava Švarcová, Martin Košťál, Marie Borkovcová, Monika Dušková (ODS), Bohumil Bernášek, Miloš Smola, Roman Ehl (ČSSD), Jiří Kráčmar, Miroslav Kuťák (KDU-ČSL), Oldřich Strnad, Jaroslav Kužel (ANO 2011), Milan Minář, Jaroslav Karlík (Volba pro město), Richard Nosek (KSČM), Stanislav Popelář (TOP 09 s podporou nezávislých kandidátů)

Kteří komunální politici dostali v posledních komunálních volbách nejvíc hlasu?
Radim Vetchý 1 185 (Lanškrounské fórum), Pavel Resler 1 177 (Lanškrounské fórum), Stanislava Švarcová 914 (ODS), Marta Šilarová 898 (Lanškrounské fórum), Bohumil Bernášek 866 (ČSSD), Matěj Brýdl 860 (Lanškrounské fórum)

KULTURÁK ZAVÍRÁUž žádné plesy ani divadlo. Společenský dům v Lanškrouně bude na konci října uzavřen. Stavebně technický průzkum
prokázal, že ve špatném stavu je jak historická část se sálem, tak i hotelová přístavba z pozdější doby. Společenský dům je připravován na zásadní rekonstrukci, vypracování prvotního návrhu toho, jak by mohl v budoucnosti vypadat, zadala rada města architektovi Ladislavu Vlachynskému z brněnského Ateliéru 90. Sbírat zkušenosti bylo nedávno vedení Lanškrouna i v Hlinsku, kde vzniklo přestavbou ze starého objektu nové moderní multifunkční centrum.

ŘEŠÍ POLIKLINIKUDalším objektem, který je ve špatném stavu, je poliklinika na ulici S. Čecha. Původně měla být postavena nová, během let vznikly dva privátní projekty. Poté co ztroskotal i ten druhý, se nové vedení města rozhodlo, že pokud najde společnou řeč s lékaři, ujme se přestavby stávající polikliniky. Letos na jaře se začalo bouřlivě diskutovat o dalším privátním projektu, a to umístit polikliniku do lokality u nového nákupního centra. Proti záměru se podepisovala petice a nemá ani podporu vedení města, podle něj by zdravotnické zařízení mimo centrum města přineslo zhoršení jeho dostupnosti pacientům.

NOVÁ ATRAKCEOblíbený rekreační areál Lanškrounských rybníků má od letošních prázdnin novou atrakci: výletní věž Hlásku. Nejde přímo o rozhlednu, stavba měří celkem jedenáct metrů a dřevěný ochoz byl vybudován ve výšce čtyř metrů, i přesto nabízí zajímavé rozhledy na hladinu rybníků a protilehlý pás hor s významnými vrcholy Suchý vrch a Buková hora. Hláska, jejíž stavba byla financována z výnosů městských lesů (přišla na zhruba 680 tisíc korun), oživila tamní naučnou stezku. Velké pozornosti se těšila při zářijovém turistickém pochodu Lanškrounská kopa.

RELAXACE U ZÁMKUO titul Stavba roku v Pardubickém kraji soutěžily letos dokončené zámecké zahrady. Park propojuje centrum města s ulicí do Třešňovce. Vznikl během uplynulých dvou let, první etapa za sedm milionů korun byla realizována v letech 2013 a 2014, vybudováno bylo kamenné schodiště nebo pódium s hledištěm. Letos na jaře byla dokončena další etapa revitalizace zahrad, náklady dosáhly výše 4,7 milionu korun. Pozornost příchozích přitahuje kašna s ručním ovládáním intenzity výtrysku nebo nová plastika vytvořená při letošním Hlínafestu: zvětšenina převrženého kávového šálku.

Bazén nebo aquapark? V dohledné době ne

Když se Orlický deník ptal v ulicích města, co lidem ve městě schází, několikrát padlo, že je to kvalitnější koupání. Lanškroun aquapark nemá, v létě sice mohou místní využívat rybník Dlouhý, ale letos už v polovině prázdnin nebyl vhodný ke koupání kvůli zvýšenému výskytu sinic. Krytý plavecký bazén – o rozměrech dvanáct a půl krát šest metrů – slouží veřejnosti v ZŠ Dobrovského. V rozhovoru s novým starostou města Radimem Vetchým jsme se ptali také na to, zda vedení města uvažuje o výstavbě podobného relaxačního zařízení a co je reálnější, zda aquapark, nebo krytý bazén. Deníku řekl: „Do voleb jsme vstupovali s tím, že považujeme vybudování venkovního nebo krytého bazénu za nereálné v tomto volebním období. Chceme však připravit podklady pro budoucí zastupitelstvo, aby mělo k dispozici studii a vybrané místo, kde by venkovní nebo krytý bazén mohl případně stát, a město tak bylo připraveno pro získání případných dotací. Rozhodnutí, zda krytý bazén, nebo venkovní koupaliště, v Lanš
krouně nepadlo."

Zastupitelé rozhodli, že město podá trestní oznámení na neznámého pachatele

Nové vedení města řeší řadu právních a účetních problémů, které vznikly v předchozích volebních obdobích ze smluvních obchodních vztahů s firmami Jana Mináře (mj. provozovatele vinárny pod radnicí). Zadalo audit, který prokázal, že město po firmách mohlo v minulosti vymáhat sankce v celkové výši zhruba 5,5 milionu korun. K vymáhání sankčních poplatků nedošlo. Podle stanoviska právníků nárok města na jejich uplatnění soudní cestou je již v současné době promlčen. Městu vznikla škoda, proto zastupitelstvo rozhodlo podat podnět k přešetření Okresnímu státnímu zastupitelství v Ústí nad Orlicí.

Otázka pro…

Radima Vetchého
starostu města

Jaká je komunikace a spolupráce s opozicí?
„Myslím si, že na mnoha věcech se v zastupitelstvu shodneme, což je vidět i v průběhu hlasování. Pak jsou témata, na kterých se neshodneme a neshodli jsme se už dříve. Velkým problém je táhnoucí se problematika soudních sporů s firmou Gurmán a dalšími firmami spojenými s vlastníky. Všechno pramení z nekomunikace v minulém období, kdy ani zastupitelé neměli dostatek informací o dané problematice. Až na to, komunikace probíhá dobře."

Stanislavu Švarcovou
opoziční zastupitelku

Zhodnoťte, jak komunikuje vedení města s nekoaličními zastupiteli? Co považujete za nejslabší stránku současného vedení?
„Se mnou, jako zastupitelkou, není komunikace žádná. Někteří mají problém i pozdravit :-)
V některých případech vnímám silné politikaření a prosazování svých zájmů ke škodě města, pomstychtivost, pravděpodobně u některých spojenou s částečnou ztrátou paměti, alibismus."

Z diskuzí na internetu

O uzavření Společenského domu: „A kdo může za to, že společenský dům je ve špatném technickém stavu? Kdyby se město staralo, tak by to tak daleko nedošlo. Co s tím bude teď? Zavře se to a budou tam lanškrounský bezdomovci a mládež bude nevybouřená a čemu se divit? Každý z nás někam chodil, a tak je naprosto chápu. Jen by se město mělo zamyslet, zda opravdu udělali dobrý krok a zda přemýšleli nad tím, kam omladina a nebo i každá generace občas zajde. Teď? Momentálně nikam!!" David
„Dobrá zpráva, ale kde si budou teď děti hrát v nočních hodinách? :D Určitě se něco najde. Jinak LA si zaslouží už konečně dobré kulturní místo." sumsvistu
O stavbě městské polikliniky: „Vnímám, že poliklinika v centru je největším přínosem pro občany tohoto města i převážnou část lékařské veřejnosti, která je kolem centra historicky situovaná a to i mimo současnou budovu. Zajišťuje to komfort, o kterém věděli již naši předci. Pokud případně selžou veškeré možnosti realizace v dosavadní lokalitě, bylo by asi přirozené hledat lokalitu centru nejblíže." Miroslav
„Jako ekonom musím říci, že výstavba zařízení pro podnikání jakýchkoliv osob, byť lékařů, kteří notabene nepatří mezi chudáky, je kapitální békovina. Město se ptá lékařů, ale ne pacientů. Centrum města je nesmysl, protože město je spádové území, které navštěvují lidé buď autem, nebo autobusem a pro oboje je centrum města …ina…" Luděk

Kdy vyjdou další díly Inventury po roce

Před rokem vrcholily předvolební hony na hlasy voličů. Vítězové loňských komunálních voleb už měli rok na splnění svých slibů, které lidem před volbami dali.
Co se povedlo a co čeká na své řešení?
Deník, který denně sleduje dění na radnicích, nyní nabízí shrnutí toho nejvýraznějšího, co se v šesti největších městech okresu od voleb událo. Už vyšlo: 22. září Ústí nad Orlicí, 24. září Česká Třebová, 29. září Letohrad. V dalších dílech se zaměříme na města:
6. října Vysoké Mýto
8. října Králíky