Uplynulý rok uklidnil emoce

Česká Třebová – Loňské říjnové volby mírně otřásly do té doby neotřesitelnou pozicí Nestraníků a ČSSD. Postarala se o to Koalice pro Českou Třebovou, která získala sedm ze sedmadvaceti mandátů. Oproti předchozímu volebnímu období si polepšila o čtyři zastupitele. Vítězství, i když se ztrátou dvou křesel, obhájili Nestraníci s podporou TOP 09, kteří v zastupitelstvu obsadili devět míst. Jejich dosavadní koaliční partner – ČSSD – ztratila jeden mandát, když jich získala celkově šest.
Vítězní Nestraníci s podporou TOP 09 se dohodli na staronové koalici s ČSSD a ODS. Na nejvyšší posty, konkrétně post místostarostky, přitom pomýšlela Koalice pro Českou Třebovou, která se stala skokanem voleb. Nakonec skončila v opozici. Starosta Jaroslav Zedník tehdy uvedl, že s Koalicí nenašli společné průsečíky v některých oblastech, jako další důvod zmínil agresivní volební kampaň. Emoce ještě víc rozjitřila informace o schůzce, která měla v první den voleb proběhnout mezi starostou Jaroslavem Zedníkem a členem Koalice Jiřím Venclem. Oba aktéři ji popisovali zcela odlišně. Uzavřela ji prohlášení obou stran a vyjádření o konci přátelství… Necelý rok, který od voleb uplynul, emoce uklidnil.

NEPOVEDLO SEMěsto, Konzum a Česká pošta se nedohodly na zřízení malé prodejny s novou pobočkou pošty Na Skalce, do které by se sloučily stávající pobočky v Klácelově ulici a na Parníku. Každá ze zúčastněných stran si kladla své podmínky. Ve městě tak zůstávají tři nevyhovující pobočky pošty.

EVERGREENTéma koupaliště je opět na scéně. Ve vedení města se diskutuje o variantě vytvořit z něj přírodní „biokoupaliště" místo tradičního aquaparku. Panuje shoda areál smysluplně využít pro rekreaci, a ne například pro bytovou výstavbu. Náklady zatím nebyly vyčísleny.

NEDAJÍ SE!Ministerstvo dopravy chce od nového grafikonu omezit zastavování některých vlaků vyšší kategorie v České Třebové. Proti je město, vedení kraje i další města v regionu. Petici za zastavování vlaků podepsali starostové České a Moravské Třebové, Lanškrouna, Litomyšle i Ústí.

V OČEKÁVÁNÍVelkými projekty následujícího období budou realizace regionální knihovny v objektu bývalého dislokovaného pracoviště Dopravní fakulty Jana Pernera, opravy škol a školek, park Benátky a dopravní hřiště, sportoviště na Skále nebo park na Zámostí…

Rozdělení „křesel" v českotřebovském zastupitelstvu po posledních komunálních volbách:

Radnice Česká Třebová

Nestraníci s podporou TOP 09 9 mandátů
Koalice KDU-ČSL, SZ, SNK ED 7 mandátů
ČSSD 6 mandátů
ODS 2 mandáty
Třebováci, Koalice SZSP a PSZ 2 mandáty
KSČM 1 mandát

Rada města:
Jaroslav Zedník (Nestraníci) – starosta města
Jaromíra Žáčková (ČSSD) – I. místostarostka
Dobromil Keprt (Nestraníci) – II. místostarosta
Magdaléna Peterková ml. (Nestraníci) – radní
Stanislav Beneš (Nestraníci) – radní
Radim Kolář (Nestraníci) – radní
Jan Kovář (ČSSD) - radní
Dalibor Zelený (ČSSD) – radní
Zbyněk Slavík (ČSSD) – radní

Zastupitelstvo města:
Nestraníci s podporou TOP 09: Jaroslav Zedník, Dobromil Keprt, Radim Kolář, Stanislav Beneš, Petr Gregar, Magdaléna Peterková ml., Miloslav Cindr, Václav Cempírek, Aleš Stránský
ČSSD: Martin Netolický, Jaromíra Žáčková, Dalibor Zelený, Zbyněk Slavík, Jan Kovář, Eva Ostruszková
Koalice KDU-ČSL, SZ, SNK ED: Josef Menšík, Magdaléna Peterková, Petr Poldauf, Milan Mikolecký, Petr Skopal, Bohuslav Mimra, Richard Záveský
ODS: Martin Formánek, Hana Frűhaufová
Třebováci, Koalice SZSP a PSZ: Lubomír Vašina, Lenka Slavíková
KSČM: Pavel Jasanský

Kteří komunální politici dostali v posledních komunálních volbách nejvíc hlasů?
Jaroslav Zedník (2 725), Dobromil Keprt (2 452) – oba Nestraníci, Josef Menšík (2 023) – Koalice KDU-ČSL, SZ, SNK ED, Martin Netolický (1 977) – ČSSD, Radim Kolář (1 878) – Nestraníci

Koalice: Navazujeme na minulá období

Jaroslav Zdeník.

Jaroslav Zedník

O situaci po volbách a nyní:
„Vnímali jsme, že situace po volbách byla rozjitřená. Myslím si, že do zastupitelstva přišli inteligentní a rozumní lidé, emoce opadly."
O spolupráci s opozicí:
„Nerad rozděluji zastupitele na opoziční a koaliční, měli by jednat ku prospěchu města. Ale když se budeme bavit o opozici, je konstruktivní, hledáme cesty, jak pracovat pro město, a ne jak si dokazovat, kdo je lepší a kdo horší. Vždy jsme jednali o konkrétních věcech a diskuze nebyly personálně osobní."
O prioritách:
„Navazujeme na práci, kterou máme za sebou za minulá tři volební období. Letos jsme se soustředili na přípravu projektových dokumentací. Hodně se investovalo do PD na přípravu oprav školek. Letos se jednu podařilo opravit, každý rok bychom chtěli další přidat. Investovalo se do projektu Park Benátky, podali jsme žádost o dotaci na velké dopravní hřiště Benátky a připravujeme PD na dokončení sportovišť na Skále – lehkoatletického tartanového oválu s hřištěm a zázemím. Dále připravujeme velký projekt na rekonstrukci ZŠ Habrmanova, abychom po třech letech investic do interiéru dokončili i exteriér.
V radě diskutujeme, co s bývalým koupalištěm v Křivolíku. Prověřujeme možnost jakéhosi ´biokoupaliště´. Nebudovali bychom aquapark s nerezovou vanou, ale vybourali bychom betony, vyložili to fólií a použili technologii s napouštěním přes bioretenci, kde se voda čistí. Náklady zatím neznáme, hledáme smysluplné využití. Letos jsme dotáhli přípravu projektu nové knihovny v objektu po Univerzitě Pardubice, který jsme koupili. Začíná se zpracovávat projektová dokumentace, abychom mohli na ministerstvu kultury žádat o dotaci na výstavbu regionální knihovny. Dále realizujeme most v Benátkách a vykoupili jsme část zelené plochy na Zámostí, kde by měl vzniknout park."

Opozice: Těžko se nám cokoli prosazuje

Magdaléna Peterková.

Magdaléna Peterková

O situaci po volbách a nyní:
„Pro nás volby dopadly velice dobře. Zklamalo mne ale povolební vyjednávání. Těžko jsem se smiřovala s tím, jak bylo nekorektní. Překvapilo mne například, že jednání byl přítomen někdo, kdo nebyl na kandidátce a ve volbách vůbec nefiguroval. Na základě jednání jsme byli jako opozice postaveni do takového světla, že vždy budeme proti všemu. Tak to ale není, od prvopočátku jsme říkali, že chceme být opozicí konstruktivní. Beru to tak, že jsme všichni Třebováci a mělo by nám jít o dobrou věc pro město. Někteří lidé mě zklamali, ale překonala jsem to. I když se někdy názorově neshodujeme, vztahy jsou nyní korektní, teď už ano."
O spolupráci s koalicí:
„Snažíme se dělat, co je v našich silách, členové Koalice pracují v komisích a výborech města, máme předsedy kontrolního výboru, kulturní a sportovní komise. Nepodařilo se nám naopak prosadit členy Koalice do všech dozorčích rad městských společností – některé se ani nezměnily. Spolupráci s radniční koalicí hodnotím pozitivně, důležité věci jsou s námi předjednávány, například rozpočet pro letošní rok a jiné. Pan starosta, kdykoli ho požádáme o schůzku, si udělá čas, sejdeme se, vyslechne nás, vysvětlí, ale stejně se na výsledku nic nezmění. Nám sedmi se těžko cokoli prosazuje. Při jednáních zastupitelstva postrádám více diskuze."
O prioritách:
„Snažíme se o snížení ceny vodného a stočného, ale nechci předbíhat, budeme o tom v blízké době jednat. Byli jsme osloveni obyvateli Domu s pečovatelskou službou, kteří mají zájem v jeho okolí vytvořit klidovou zónu. Máme příslib, že by se to mělo objevit v příštím rozpočtu. Není nám lhostejný Křivolík, chceme také podpořit záměr bike resortu. Naši plnou podporu mají rekonstrukce školek a škol, to je smysluplné. Jsme připraveni podpořit všechny dobré věci, záměry a projekty."

Jak to vidí obyvatelé města• Pobočky České pošty: „Přesně tohle se dalo čekat. České Třebové teď zůstanou 3 naprosto nevyhovující pošty a ještě k tomu prázdný prostor po Konzumu. Chtěli jste Tesco, Lidl, Kaufland? Tak si teď nestěžujte a nakupte si tam! Nechápu, o co vám pořád jde… Máte zbytečné 3 pošty, které mají víc zavřeno než otevřeno a ještě jsou v dezolátním stavu, namísto jedné, pořádné! Máte markety a mrtvé centrum. Máte to, co jste chtěli! Tak nebrečte… Případně to zkuste přes vašeho pana hejtmana! ;-) Ten určitě pomůže svému městu ;-)" Roman
• Zastavování vlaků vyšší kategorie: „Zastavování všech vlaků v České Třebové je nutné ponechat. Nerušte prosím dobře fungující dopravu osob." Jana Studená
• Obnovení autobusové zastávky u sídliště Křib: „Petici by podepsali i občané bydlící na sídlišti Lhotka. Mnoho z nich pracuje v Böhmplastu, žádný autobus poblíž nestaví a z nádraží je to daleko. Zastávka na Křibu je ideální. Nejen v Koradu se pracuje na směnu, také v ´Bému´, proto by na Křibu mohly stavět spoje ráno před 6.00h a odpoledne po 18.00h. Páni zastupitelé, zvažte to." Marie
• Hustota kamionové dopravy ve městě: „…A nebo snad ani vedení města v čele s chytrým panem Zedníkem a ještě chytřejší hejtman Netolický také nečekali takový nárůst kamionové dopravy?!? Všude přeci před výstavbou hlásili, jak téměř 100% kontejnerů pojede po železnici, že nemusíme mít strach a najednou nám tu okolí ničí těžké kamiony!…" Tomáš

Kdy vyjdou další díly Inventury po roce

Před rokem vrcholily předvolební hony na hlasy voličů. Vítězové loňských komunálních voleb už měli rok na splnění svých slibů, které lidem před volbami dali.
Co se povedlo a co čeká na své řešení?
Deník, který denně sleduje dění na radnicích, nyní nabízí shrnutí toho nejvýraznějšího, co se v šesti největších městech okresu od voleb událo. V dalších dílech se zaměříme na města:
29. září  Letohrad
1. října Lanškroun
6. října Vysoké Mýto
8. října Králíky