„Celá situace na Ukrajině se nás dotýká, a to nejen proto, že mezi našimi kolegy je více než šest desítek těch, kteří pochází z Ukrajiny,“ poznamenal ředitel pro provozně-ekonomický segment Hynek Rais.

„Podle seznamů, které si vydefinovala ukrajinská strana, jsme podle možností našich nemocnic a samozřejmě s vědomím, abychom neohrozili jejich chod, vyčlenili zdravotnický materiál, který již opustil naše sklady,“ dodal Rais s tím, že Nemocnice Pardubického kraje plánují na Ukrajinu odeslat další pomoc.

Prozatím nemocnice Ukrajině poskytly více než čtyři desítky palet se zdravotnickým materiálem. Ty putovaly do centrálního skladu humanitární pomoci v České Třebové. Odtud materiál pokračoval do Užhorodu a dál na potřebná místa. Zásilka za více než tři miliony korun obsahovala injekční jehly, dezinfekce, jednorázové oblečení a návleky, vyšetřovací a operační rukavice nebo třeba náplasti na rány.

Pardubický kraj pomáhá Ukrajině.
FOTO: Pardubický kraj zásobil Ukrajinu čerpadly i léky

Aby byla pomoc účelná a efektivní, snaží se nemocnice v koordinaci s Pardubickým krajem vyhovět požadavkům ze strany Ukrajiny. Kromě toho jsou nemocnice v kontaktu i s Českým červeným křížem, se kterým koordinují například individuální dobrovolnou pomoc ze strany zaměstnanců.

Nejen dodávky lékařského materiálu v posledních dnech putují za hranice Ukrajiny. Organizace Lékaři bez hranic prozatím aktivizuje své mobilní týmy v okolních zemích. I oni už rozdali zdravotnické sady pro ošetření válečných zranění ve městě Mariupol.

Do Pardubic přijely tři stovky uprchlíků z Ukrajiny.
FOTO: Do Pardubic přijelo nad ránem 300 uprchlíků z Ukrajiny

Podle Lékařů bez hranic je však nyní komplikované vyhodnotit skutečný rozsah zdravotnické pomoci, jež je zapotřebí. „Naše týmy se proto připravují na řadu možných scénářů, což jim umožní v případě potřeby rychle reagovat a aktivity adaptovat,“ řekla tisková koordinátorka Lékařů bez hranic Tereza Haniaková.

Pomoci lidem, kteří museli opustit své domovy, se chystají také lékaři v Pardubickém kraji. Bezplatnou lékařskou péči nabídly více než dvě desítky ordinací v kraji, mezi nimi například dětská pediatrička ze Skutče Michaela Kovářová nebo praktik Jaromír Kánský z Hrochova Týnce.

„V souvislosti s válečným konfliktem na Ukrajině bychom tímto do odvolání rádi nabídli bezplatnou lékařskou péči ukrajinským občanům bez českého pojištění,“ uvedl Kánský.