Obrovský nárůst počtu informačních center v menších městech je spojen především s dobou přelomu století. Nyní patří již k přirozené nabídce služeb určených částečně pro místní občany, ale především pro návštěvníky měst. Odkud tito zájemci pocházejí a o co mají největší zájem?

Památky a sport

„Nejčastěji k nám chodí Holanďané, Němci a občas i Angličani. Většinou se zajímají o památky, o kostel, městské muzeum a výstavy. Požadují písemné informace v jejich jazyce. Také se objevují i Poláci, ale vzhledem k tomu, že čerpáme peníze z česko-polských projektů, tak tady migrace polských turistů není až zas tak vysoká, jak by se dala očekávat,“ uvedla pracovnice ústeckého infocentra Jana Jiruchová, která též připomněla dost velký zájem turistů o tábořiště v Cakli a cyklostezky. Také v České Třebové je „´ícéčko“ umístěno v přízemí radnice. „K nám přicházejí nejčastěji cizinci z Německa, Polska a Slovenska. A jednorázově, jako v případě nedávného mezinárodního šachového turnaje, z více zemí. Většinou chtějí pomoci s ubytováním a ptají se po zajímavých památkách nebo sportovním vyžití,“ sdělila nám Lucie Hrušková z českotřebovského informačního centra.

Za kořeny rodu

„U nás převažují cizinci z Polska, za nimi asi tak půl na půl následují Holanďané a Němci. Návštěvníci se nejvíce zajímají o pevnostní turistiku a klášter,“ poznamenala Žaneta Filipová z králického infocentra. Tři čtvrtě počtu návštěvníků lanškrounského infocentra tvoří česká klientela, zájem je o dopravní informace a zdejší cyklotrasy. „Z cizinců nás nejčastěji navštěvují Němci a Holanďané. Motivací Němců je většinou hledání předků a konstrukce stromu života jejich rodu. Ve větší míře se však objevují i anglicky mluvící cizinci: Američané z podobných důvodů jako Němci, u dalších jde leckdy o zástupce zdejších firem, kteří hledají možnosti pro trávení volného času. Novinkou je také přibývání rusky mluvících návštěvníků, což může souviset s řadou pracovníků z Východu, ale i s turistickým zájmem,“ uvedl Miloš Krejčí, vedoucí lanškrounského infocentra.