Obřadní síň v budově vysokomýtské radnice je tradičním místem oddávání budoucích novomanželů, vedení města schválilo před několika lety k tomuto významnému účelu také využívání slavnostního sálu v rokokovém zámku v nedalekých Nových Hradech.
Větší zájem je po několik let (takže již vlastně také tradičně) o rokokový sál novohradského zámku. Prostředí kolem zámku (s příchodem z návsi přes most kolem dvou rybníčků s labutěmi a po upravené zahradě) i vlastní vnitřní prostor zaujmou každého účastníka obřadu, pro novomanžele to je velmi příjemný a zajímavý zážitek. Navíc se dá obřad připravit i na dalších místech zámeckého areálu. „Svatební rok 2012 byl již zahájen, ve Vysokém Mýtě se konalo pět obřadů, všichni snoubenci byli z České republiky,“ poznamenala matrikářka vysokomýtského městského úřadu Jaroslava Zajíčková. „V Nových Hradech začala svatební sezona poněkud netradičně: snoubenka byla totiž státní občankou Indonésie,“ přidala matrikářka jednu kuriozitku, k níž došlo hned z kraje roku.
Ze svateb objednaných na obě místa určená k oddávání je většina snoubenců z Česka, v případě svateb s cizinci je zastoupena Velká Británie a Německo. „Přicházejí postupně další požadavky na zamluvení termínů. Nejvíce staveb je dosud objednáno na období od června do září. Požadavky jsou i na květen, který nebýval v minulých letech obsazen,“ dodala Jaroslava Zajíčková. (jko)