Z předmětů, které obvykle končí v popelnici nebo kontejneru, vyráběly děti z několika škol v okrese znaky svých obcí nebo měst. Společně s dalšími přihlášenými kolektivy z různých míst republiky se pokoušejí zlomit světový rekord, který spočívá ve vytvoření co největší galerie znaků měst a obcí vyrobených z odpadových materiálů.

Akce vyhlášená agenturou Dobrý den z Pelhřimova a společností EKO-KOM má dokázat, že i z kvalitně vytříděného odpadu lze vyrábět hezké věci. Do včerejšího dne bylo z PET lahví, igelitových sáčků nebo kelímků od jogurtů vyrobeno už 992 znaků, ty nejlepší budou své tvůrce reprezentovat na veletrhu GO a Regiontour, který začne v lednu v Brně. Za Pardubický kraj bylo k celkovému počtu připočteno 39 znaků. Jejich výstava se koná do 7. ledna v prvním patře Krajského úřadu v Pardubicích.

Z vystavených exponátů zaujmou práce dětí ze Základní školy v Damníkově. Žáci 6. a 9. ročníku vyráběli v rámci hodin výtvarné výchovy hned dva znaky. Podle propozic soutěže musely mít rozměr metr krát metr, a tak úkolem číslo jedna bylo sehnat velké kartony, na které se budou lepit odpadové materiály. Školáci pak pomocí čtvercové sítě motiv překreslili na tvrdý papír a začali s jeho vytvářením. Jak Deníku řekla ředitelka školy Dagmar Habrmanová, do práce se zapojilo kolem třiceti dětí. Velmi je bavila. Zájem měla hlavně děvčata, pracovní tým se postupně rozrostl také o několik chlapců. „Jeden znak je z víček PET lahví, druhý je z igelitových tašek nastříhaných na čtverce, které se pak postupně lepily na znak. Ke konci už docházel materiál. Zpočátku se zdálo, že igelitových tašek máme mnoho, ale spotřeba byla obrovská, a tak jsme je sháněli všude možně po vesnici,“ vzpomíná ředitelka školy.

Na krajské výstavě bylo vybráno pět nejlepších znaků. Ten damníkovský byl mezi nimi, se školou v Třemošnici se dělí o 3. místo. Po skončení výstavy v Pardubicích bude s dalšími vybranými znaky přemístěn do Brna a vystavován na veletrhu cestovního ruchu. „Předpokládám, že se tam pojedeme se skupinou dětí podívat,“ dodala Dagmar Habrmanová. Oba výrobky z odpadových materiálů se nakonec stanou součástí výzdoby vestibulu damníkovské školy.

Znak obce Damníkov se umístil mezi nejlepšími

Naše škola se přihlásila do světového rekordu „ Znaky měst a obcí“, který vyhlásilo Muzeum kuriozit. Žáci 9. a 6. ročníku se v rámci výtvarné výchovy tohoto úkolu ujali. Nejdříve bylo zapotřebí sehnat velké kartony ( znak musel mít rozměr 1m x 1m ), pomocí čtvercové sítě překreslit znak obce, vybrat materiál, ze kterého budeme vyrábět, a pak nápad realizovat. Jelikož se našly dva různé nápady a zpočátku i velká skupina žáků, kteří měli o vytvoření rekordu zájem, začali jsme vytvářet dva znaky obce Damníkov. V průběhu realizace nám chyběly pracovní síly, a tak se tým děvčat rozrostl o některé chlapce, ale k závěru nám docházel i materiál, a tak nastala sháňka po odpadových materiálech na doplnění. Všechny překážky jsme však zvládli a v daném termínu fotografie znaků předali. Děvčata dostala od hlavního organizátora poděkování a oba znaky byly vystaveny ve vestibulu školy a na setkání důchodců Damníkova a Třebovice v Čechách. Začátkem prosince jsme znaky odvezli do Pardubic na krajskou výstavu. Na vernisáži výstavy hejtman Pardubického kraje Radko Martínek společně s dalšími zástupci kraje a ekologických společností vybral 5 nejlepších znaků. Náš, i když zatím nevíme který, se společně se školou v Třemošnici dělí o 3. místo. Po ukončení výstavy v Pardubicích, která trvá až do 7. ledna, se jeden z našich znaků přemístí do Brna, kde bude vystaven na veletrhu Regiontour. Po ukončení výstav budou oba znaky součástí výzdoby vestibulu školy. Jsme rádi, že se nám celou akci podařilo dotáhnout do konce a že můžeme svou vesnici úspěšně prezentovat.

Kolektiv tvůrců ZŠ a MŠ Damníkov

Znak přihlásily:
ZŠ a MŠ Červená Voda
ZŠ Habrmanova Česká Třebová
ZŠ a MŠ Damníkov
ZŠ Sv. Čecha Choceň
Masarykova ZŠ Klášterec n. O.
Letohradské soukr. gymnázium
ZŠ a MŠ Pramínek Semanín
ZUŠ Žamberk
Gymnázium Žamberk
Speciální ZŠ Žamberk
ZŠ U Dvora Letohrad
MŠ Lukavice
ZŠ a MŠ Mladkov