VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I na 'periferii' se dá dobře žít

Červená Voda - Rozhovor se starostou Červené Vody Miroslavem Švestkou.

31.8.2009
SDÍLEJ:

MIROSLAV ŠVESTKA, starosta Červené Vody.Foto: archiv

Ani v obci, která leží doslova na „periferii“ okresu i kraje, se nemusí žít špatně. Vše záleží jen a jen na lidech a na tom, jak mají svou ves rádi a co jsou schopni pro ni vykonat. Nejen na toto téma hovořil Orlický deník se starostou Červené Vody Miroslavem Švestkou.

Jedním ze zásadních témat, o nichž se ve vztahu k obcím zřejmě nejčastěji diskutuje, je počet obyvatel, tedy zda z venkova utíkají do měst za prací i relativně snadnějším životem. Jak je to u vás v Červené Vodě?
Červená Voda má kolem 3200 obyvatel. Od doby, kdy jsem v roce 1998 nastoupil do funkce, klesl jejich počet zhruba o pět, šest desítek. Vzhledem k tomu, že u nás je docela málo pracovních příležitostí, to není až tak mnoho. Ale klesáme, což je ovšem asi problém většiny vesnic. Lidé se prostě hodně stěhují do měst za prací. Tomu dokážeme čelit těžko, i když se snažíme. Hlavně nabízíme stavební parcely za velmi přijatelných podmínek. Než jsem se stal starostou, byla opravdu spíš výjimka, když někdo v obci stavěl. Situace se ale obrátila, nastal obrovský stavební boom, lidé začali stavět a tím se jich u nás spousta udržela. Je logické, že když postavíte ve vsi dům, získáte ke všemu úplně jiný vztah a zůstanete… To si myslím, že se podařilo. Záhy jsme prodali všechny parcely, které jsme měli připravené. Takže dnes připravujeme dalších padesát. I s inženýrskými sítěmi to obec stojí nemálo peněz, také s cenou jsme šli výš. Ovšem i za cenu prodělku pro obec je to pro nás stále východisko k tomu, abychom lidi v Červené Vodě udrželi. Zájem stále je, i když menší, možná za to dnes může také krize, lidé se zřejmě víc bojí…

Zmínil jste krizi, jak hodně ji obec dnes pociťuje?
My jsme opravdu hodně na okraji okresu i kraje a krizi, o níž se dnes tak hodně mluví, jsme zažívali už před více lety. Byl tu rozvinutý textilní průmysl, dvě fabriky tu měla Perla. To už je ovšem dávno minulost, jako jediná tu dodnes vlastně přežila pouze italská úpravna látek Intercolor. Proti době, kdy tu v textilu pracovalo několik stovek lidí, je to dnes asi sto. Zažili jsme tu i sedmnáctiprocentní nezaměstnanost. Dnes může být podle mého odhadu v Červené Vodě tak dvanáct set pracujících, z nich kolem čtyřiceti procent má stále zaměstnání tady, ostatní pak za prací dojíždějí. Vedle Intercoloru patří k větším zaměstnavatelům v obci ještě Rolnická společnost, kartáčovny, Roltechnik, samozřejmě i špitál a domov důchodců, oba zaměstnávají hodně lidí. Je tu ale i spousta drobných živnostníků. Tím, že jsme zažili krizi s předstihem několika let, možná teď tu současnou tak nějak lépe snášíme.

Důležitou roli v životě obcí hrají vždy školy…
Školu máme, dovolím si tvrdit, úplně špičkovou. Poslední léta jsme postupně budovali nebo dobudovávali původně postavenou základní školu, která sloužila jen pro druhý stupeň. První stupeň byl v budově, jíž jsme zdemolovali v loňském roce. Budova nevyhovovala, děti musely přecházet do jídelny. Nové škole jsme dali sedlové střechy, zateplili jsme ji a ve střešních nástavbách jsme vybudovali prostory pro první stupeň. Nákladem zhruba šedesát milionů jsme dokázali to, že je naše škola dnes nadstandardní, může si dovolit i speciální učebny. Máme kolem dvou set šedesáti žáků. Mateřské školy byly v obci původně tři, což souviselo i s textilem, protože jednu ve spolupráci s obcí postavila jako zaměstnaneckou Perla. Dnes máme v obci dvě školky s kapacitou asi osmdesáti dětí. Ty nám stačí, řekl bych, tak akorát… Vím, že několik žadatelů, tak dva až tři, bývá neuspokojeno, ale zaměstnaní rodiče své děti ve věku od tří let do školky zpravidla umístí.

Každé vedení obce má nějaké plány do budoucna. Ani vy určitě nejste výjimkou…
Plány do budoucna? Myslím si, že takové ty nejožehavější problémy se nám během posledních let podařilo vyřešit. V Červené Vodě neexistovala kanalizace a čistírna odpadních vod. Když jsem nastoupil do funkce, nedokázal jsem si ani představit, jak se to v tak dlouhé obci, jakou Červená Voda je, dá vyřešit. Ale nakonec se obec odkanalizovat podařilo, dnes máme postavený hlavní kanalizační sběrač, na který jsou napojeni největší znečišťovatelé v obci, od textilních fabrik jsme odkoupili a zrekonstruovali čističku, která má dostatečnou kapacitu. Máme připravenou další etapu dostavby kanalizace v obci a v souvislosti s předpokládaným rozvojem turistického ruchu chceme dál odkanalizovat Mlýnici, Mlýnický dvůr, chceme tam i nový vodovod. To je jeden z projektů, který máme v současné době připravený. Náklady na tuto akci představují zhruba devadesát milionů korun. Už máme vyřízenou dotaci ze Státního fondu životního prostředí, s pracemi začneme zřejmě příští rok. Podařilo se nám také získat peníze z fondů Evropské unie na vybudování víceúčelového hřiště, které tu chybí. To by mělo vzniknout poblíž základní školy, aby mohlo sloužit jak veřejnosti, tak i školákům. Tato investice představuje osm až deset milionů korun, realizovat by se měla v příštím roce. V současné době dokončujeme stavbu nové smuteční síně v Červené Vodě, na kterou jsme také získali dotaci z evropských peněz, otevřít ji chceme v průběhu letošního listopadu…

Pokud hovoříte o rozvoji turistického ruchu, máte na mysli i výstavbu lyžařských areálů?
Určitě. Záměr výstavby lyžařských areálů v Červené Vodě jsme začali připravovat asi před šesti lety. Do územního plánu se kvůli komplikacím podařilo dostat nakonec jen Bukovou horu, i když se původně počítalo i se Suchým vrchem. Na stavbu je dokonce vydáno územní rozhodnutí, na část stavebních objektů i stavební povolení. Investor dostal dotaci z Evropských fondů. Tím ovšem myslím původního majitele firmy Skipark Červená Voda. Ten však ale nedokázal sehnat dostatek prostředků na dofinancování, a tak ho dnes vlastní už někdo jiný. Nový vlastník firmy Skipark má financování zajištěno a intenzivně pracuje na tom, aby dostal stavební povolení na zbývající stavební objekty. Už to, že podepsal smlouvu na poskytnutí dotace, ho zavazuje k tomu, aby v letošním roce začal budovat a příští rok pak stavbu dokončil. Mám aktuální ujištění o tom, že to tak opravdu je a že příští rok chtějí za každou cenu lyžovat. Mlýnický Dvůr, který je součástí obce a do kterého ta sjezdovka míří, by měl profitovat z rekreační výstavby, ze služeb. Lidé, kteří zde bydlí, budou mít z čeho žít, prospěch z nového střediska ovšem může mít celá Červená Voda…

Jste ve funkci už poměrně slušnou řádku let, jak hodnotíte práci zastupitelstev v Červené Vodě?
Zažil jsem více zastupitelstev a musím říci, že jsem rád, že jsme si nikdy nehráli na politiku. V obci se spíš díváme na to, co chceme udělat a jakých chceme dosáhnout výsledků. Nehádáme se o blbostech a nehoníme si politická trička. Vždy šlo zastupitelstvu o to, aby se v obci někam postupovalo a směřovalo. Hodně nám záleží na tom, aby patnáctičlenné zastupitelstvo mělo s předstihem dostatek informací a mohlo se k jednotlivým problémům dostatečně připravit. Zastupitelstva pak probíhají perfektně.

Pokud byste měl bilancovat, na co byste kladl důraz?
Dovolím si tvrdit, že úspěchů jsme v horizontu posledních deseti let dosáhli mnoha. Myslím si, že to je v Červené Vodě vidět. I když připomínky vždycky nějaké budou. Přestože žijeme opravdu v odlehlém cípu okresu i kraje, myslím si, že tu žijeme dobře. Jsme hodně úspěšní v získávání dotací, což určitě není všude pravidlem. A to bych asi chtěl zdůraznit. Nebojíme se jít do projektů, pracovat na jejich přípravě. Štěstí přeje připraveným a my se snažíme připravenými opravdu být.

Autor: Karel Pokorný

31.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 12 200 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč, mzda max. 18240 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Hradisková č.p. 619, 561 64 Jablonné nad Orlicí, Zaměstnavatel vyžaduje spolehlivost, přesnost, odpovědnost, samostatnost, komunikační schopnosti, trestní bezúhonnost, právní a zdravotní způsobilost. , Praxe v oboru a znalost dětské a zdravé výživy bez polotovarů a jiných škodlivin je výhodou., Odměňování s pevnou a pohyblivou složkou., Výše mzdy se odvíjí podle počtu odpracovaných let., Kontakt: telefonicky (v pracovní dny od 6.30 do 16.00) nebo e-mailem. Pracoviště: Mateřská škola hradisková, jablonné nad orlicí, Hradisková, č.p. 619, 561 64 Jablonné nad Orlicí. Informace: Lenka Prokopcová, +420 465 642 291.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 15 800 Kč

Prodavači v prodejnách PRACOVNÍK/NICE PŘÍJMU ZBOŽÍ. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15800 kč, mzda max. 17670 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: Dráby č.p. 936, Litomyšlské Předměstí, 566 01 Vysoké Mýto, PRACOVNÍ DOBA: zkrácený úvazek 37,5 hodin/týden, NABÍZÍME: , - stravenky, - rekondiční volno, - odměny při pracovním výročí, - penzijní připojištění, - dovolená , KONTAKT: telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Tesco stores čr a.s., vysoké mýto, Dráby, č.p. 936, 566 01 Vysoké Mýto. Informace: Alena Lohnická, +420 606 075 467.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 22 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) ŘIDIČ SKUPINY C. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dukelských hrdinů č.p. 359, Žichlínské Předměstí, 563 01 Lanškroun, Nabízíme: práci v příjemném kolektivu, příspěvek na stravování, masné výrobky naší produkce za zaměstnanecké ceny, příspěvek na životní a penzijní pojištění, Pracovní poměr na dobu určitou se prodlužuje 2x vždy po 6-ti měsících, poté doba neurčitá, Požadujeme: ŘP sk. C, profesní průkaz, samostatnost, spolehlivost, fyzickou zdatnost, Kontakt: pan Kořínek - telefonicky (po - pá, 8 - 16 hodin). Pracoviště: Jatka lanškroun, s r.o., Dukelských hrdinů, č.p. 359, 563 01 Lanškroun. Informace: Michal Kořínek, +420 731 069 924.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu Lisařka, pracovnice balení výrobků. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: NÁSTUP MOŽNÝ IHNED , POŽADUJEME: , - práce vhodnější pro ženy , - spolehlivost , - samostatnost , - aktivní a pozitivní přístup k práci , NABÍZÍME: , - zaměstnání ve stabilní společnosti , -MULTI poukázky čtvrtletně a další zaměstnanecké benefity, stravenky , -Dovolená navíc , Upozorňujeme vás, že zasláním Vašeho životopisu souhlasíte se zpracováním osobních údajů dle Zákona 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů, za účelem výběrového řízení, případně výběru na danou pracovní pozici. Po ukončení tohoto řízení bude Váš životopis vymazán. Chcete-li, aby Váš životopis byl nadále veden v naší evidenci, musíte nás písemně požádat a stanovit lhůtu evidence.. Pracoviště: Josef škrkoň - techplast, a.s. - pracoviště česká třebová, Benátky, č.p. 2044, 560 02 Česká Třebová 2. Informace: Miluše Tučková, +420 465 531 038,464 622 338.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Pátý ročník tradiční akce Brány památek dokořán měl v Letohradu opět úspěch.

Otevřou brány památek dokořán

Lázně ducha v Litomyšli.

Události týdne: Oslavy Země, divadelní premiéra či start lázeňské sezony

Žena „zaparkovala“ auto v korytě řeky

Záchlumí - Nečekanou koupel v Divoké Orlici v neděli zažila seniorka za volantem osobního auta. Šestasedmdesátiletá žena se svým Peugeotem 106 havarovala na silnici mezi Záchlumím a Liticemi nad Orlicí. Zřejmě najela na nezpevněnou štěrkovou krajnici, strhla řízení, přejela do protisměru a sjela přímo do řeky.

Kaut o rvačce: Kapitána musím poslouchat

Pardubice /ROZHOVOR/ - V úvodním utkání pardubického turnaje proti Finsku asistoval u dvou českých gólů, na Carlson Hockey Games odehrál všechny tři zápasy. „Užíval jsem si je, pro mě to je obrovská zkušenost,“ řekl osmnáctiletý útočník Pardubic Martin Kaut po vítězství národního týmu nad Ruskem 2:1.

Bezpečí řidičů zajistí svodidla z Francie

Lanškroun - V těchto dnech vrcholí revitalizace vstupní části koupaliště. Staví se vstupní portál ze sibiřského modřínu, provádí se opláštění objektu minigolfu, firma instaluje osvětlení, dřevěné prvky a přibude také dopravní značení. Podél hráze rybníku počítají v Lanškrouně s instalací svodidel, která si přejí i řidiči.

Ve výsledcích, krátce aneb Co nového ve světě sportu?

Východní Čechy - Sportovní zpravodajství v kostce, tentokrát z těchto odvětví: fotbal, házená, hokej, hokejbal.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT