VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I na 'periferii' se dá dobře žít

Červená Voda - Rozhovor se starostou Červené Vody Miroslavem Švestkou.

31.8.2009
SDÍLEJ:

MIROSLAV ŠVESTKA, starosta Červené Vody.Foto: archiv

Ani v obci, která leží doslova na „periferii“ okresu i kraje, se nemusí žít špatně. Vše záleží jen a jen na lidech a na tom, jak mají svou ves rádi a co jsou schopni pro ni vykonat. Nejen na toto téma hovořil Orlický deník se starostou Červené Vody Miroslavem Švestkou.

Jedním ze zásadních témat, o nichž se ve vztahu k obcím zřejmě nejčastěji diskutuje, je počet obyvatel, tedy zda z venkova utíkají do měst za prací i relativně snadnějším životem. Jak je to u vás v Červené Vodě?
Červená Voda má kolem 3200 obyvatel. Od doby, kdy jsem v roce 1998 nastoupil do funkce, klesl jejich počet zhruba o pět, šest desítek. Vzhledem k tomu, že u nás je docela málo pracovních příležitostí, to není až tak mnoho. Ale klesáme, což je ovšem asi problém většiny vesnic. Lidé se prostě hodně stěhují do měst za prací. Tomu dokážeme čelit těžko, i když se snažíme. Hlavně nabízíme stavební parcely za velmi přijatelných podmínek. Než jsem se stal starostou, byla opravdu spíš výjimka, když někdo v obci stavěl. Situace se ale obrátila, nastal obrovský stavební boom, lidé začali stavět a tím se jich u nás spousta udržela. Je logické, že když postavíte ve vsi dům, získáte ke všemu úplně jiný vztah a zůstanete… To si myslím, že se podařilo. Záhy jsme prodali všechny parcely, které jsme měli připravené. Takže dnes připravujeme dalších padesát. I s inženýrskými sítěmi to obec stojí nemálo peněz, také s cenou jsme šli výš. Ovšem i za cenu prodělku pro obec je to pro nás stále východisko k tomu, abychom lidi v Červené Vodě udrželi. Zájem stále je, i když menší, možná za to dnes může také krize, lidé se zřejmě víc bojí…

Zmínil jste krizi, jak hodně ji obec dnes pociťuje?
My jsme opravdu hodně na okraji okresu i kraje a krizi, o níž se dnes tak hodně mluví, jsme zažívali už před více lety. Byl tu rozvinutý textilní průmysl, dvě fabriky tu měla Perla. To už je ovšem dávno minulost, jako jediná tu dodnes vlastně přežila pouze italská úpravna látek Intercolor. Proti době, kdy tu v textilu pracovalo několik stovek lidí, je to dnes asi sto. Zažili jsme tu i sedmnáctiprocentní nezaměstnanost. Dnes může být podle mého odhadu v Červené Vodě tak dvanáct set pracujících, z nich kolem čtyřiceti procent má stále zaměstnání tady, ostatní pak za prací dojíždějí. Vedle Intercoloru patří k větším zaměstnavatelům v obci ještě Rolnická společnost, kartáčovny, Roltechnik, samozřejmě i špitál a domov důchodců, oba zaměstnávají hodně lidí. Je tu ale i spousta drobných živnostníků. Tím, že jsme zažili krizi s předstihem několika let, možná teď tu současnou tak nějak lépe snášíme.

Důležitou roli v životě obcí hrají vždy školy…
Školu máme, dovolím si tvrdit, úplně špičkovou. Poslední léta jsme postupně budovali nebo dobudovávali původně postavenou základní školu, která sloužila jen pro druhý stupeň. První stupeň byl v budově, jíž jsme zdemolovali v loňském roce. Budova nevyhovovala, děti musely přecházet do jídelny. Nové škole jsme dali sedlové střechy, zateplili jsme ji a ve střešních nástavbách jsme vybudovali prostory pro první stupeň. Nákladem zhruba šedesát milionů jsme dokázali to, že je naše škola dnes nadstandardní, může si dovolit i speciální učebny. Máme kolem dvou set šedesáti žáků. Mateřské školy byly v obci původně tři, což souviselo i s textilem, protože jednu ve spolupráci s obcí postavila jako zaměstnaneckou Perla. Dnes máme v obci dvě školky s kapacitou asi osmdesáti dětí. Ty nám stačí, řekl bych, tak akorát… Vím, že několik žadatelů, tak dva až tři, bývá neuspokojeno, ale zaměstnaní rodiče své děti ve věku od tří let do školky zpravidla umístí.

Každé vedení obce má nějaké plány do budoucna. Ani vy určitě nejste výjimkou…
Plány do budoucna? Myslím si, že takové ty nejožehavější problémy se nám během posledních let podařilo vyřešit. V Červené Vodě neexistovala kanalizace a čistírna odpadních vod. Když jsem nastoupil do funkce, nedokázal jsem si ani představit, jak se to v tak dlouhé obci, jakou Červená Voda je, dá vyřešit. Ale nakonec se obec odkanalizovat podařilo, dnes máme postavený hlavní kanalizační sběrač, na který jsou napojeni největší znečišťovatelé v obci, od textilních fabrik jsme odkoupili a zrekonstruovali čističku, která má dostatečnou kapacitu. Máme připravenou další etapu dostavby kanalizace v obci a v souvislosti s předpokládaným rozvojem turistického ruchu chceme dál odkanalizovat Mlýnici, Mlýnický dvůr, chceme tam i nový vodovod. To je jeden z projektů, který máme v současné době připravený. Náklady na tuto akci představují zhruba devadesát milionů korun. Už máme vyřízenou dotaci ze Státního fondu životního prostředí, s pracemi začneme zřejmě příští rok. Podařilo se nám také získat peníze z fondů Evropské unie na vybudování víceúčelového hřiště, které tu chybí. To by mělo vzniknout poblíž základní školy, aby mohlo sloužit jak veřejnosti, tak i školákům. Tato investice představuje osm až deset milionů korun, realizovat by se měla v příštím roce. V současné době dokončujeme stavbu nové smuteční síně v Červené Vodě, na kterou jsme také získali dotaci z evropských peněz, otevřít ji chceme v průběhu letošního listopadu…

Pokud hovoříte o rozvoji turistického ruchu, máte na mysli i výstavbu lyžařských areálů?
Určitě. Záměr výstavby lyžařských areálů v Červené Vodě jsme začali připravovat asi před šesti lety. Do územního plánu se kvůli komplikacím podařilo dostat nakonec jen Bukovou horu, i když se původně počítalo i se Suchým vrchem. Na stavbu je dokonce vydáno územní rozhodnutí, na část stavebních objektů i stavební povolení. Investor dostal dotaci z Evropských fondů. Tím ovšem myslím původního majitele firmy Skipark Červená Voda. Ten však ale nedokázal sehnat dostatek prostředků na dofinancování, a tak ho dnes vlastní už někdo jiný. Nový vlastník firmy Skipark má financování zajištěno a intenzivně pracuje na tom, aby dostal stavební povolení na zbývající stavební objekty. Už to, že podepsal smlouvu na poskytnutí dotace, ho zavazuje k tomu, aby v letošním roce začal budovat a příští rok pak stavbu dokončil. Mám aktuální ujištění o tom, že to tak opravdu je a že příští rok chtějí za každou cenu lyžovat. Mlýnický Dvůr, který je součástí obce a do kterého ta sjezdovka míří, by měl profitovat z rekreační výstavby, ze služeb. Lidé, kteří zde bydlí, budou mít z čeho žít, prospěch z nového střediska ovšem může mít celá Červená Voda…

Jste ve funkci už poměrně slušnou řádku let, jak hodnotíte práci zastupitelstev v Červené Vodě?
Zažil jsem více zastupitelstev a musím říci, že jsem rád, že jsme si nikdy nehráli na politiku. V obci se spíš díváme na to, co chceme udělat a jakých chceme dosáhnout výsledků. Nehádáme se o blbostech a nehoníme si politická trička. Vždy šlo zastupitelstvu o to, aby se v obci někam postupovalo a směřovalo. Hodně nám záleží na tom, aby patnáctičlenné zastupitelstvo mělo s předstihem dostatek informací a mohlo se k jednotlivým problémům dostatečně připravit. Zastupitelstva pak probíhají perfektně.

Pokud byste měl bilancovat, na co byste kladl důraz?
Dovolím si tvrdit, že úspěchů jsme v horizontu posledních deseti let dosáhli mnoha. Myslím si, že to je v Červené Vodě vidět. I když připomínky vždycky nějaké budou. Přestože žijeme opravdu v odlehlém cípu okresu i kraje, myslím si, že tu žijeme dobře. Jsme hodně úspěšní v získávání dotací, což určitě není všude pravidlem. A to bych asi chtěl zdůraznit. Nebojíme se jít do projektů, pracovat na jejich přípravě. Štěstí přeje připraveným a my se snažíme připravenými opravdu být.

Autor: Karel Pokorný

31.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Obsluha strojů 21 000 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu PRACOVNÍK BRUSÍRNY. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: NÁSTUP MOŽNÝ IHNED, Místo výkonu práce: Vysokomýtská č.p. 1294, 565 01 Choceň 1, PP na dobu určitou s možností prodloužení, NÁPLŇ PRÁCE:, - Čtení z technické dokumentace (výhodou, ne podmínkou), - Ochotu pracovat ve dvousměnném provozu (ranní a odpolední směny), - Manuální zručnost (zkušenost s broušením), - Dobrý zdravotní stav, - Samostatnost a zodpovědnost, NABÍZÍME:, - Práci na hlavní pracovní poměr, - Příspěvek na dopravu nebo bydlení, firemní akce, - Příspěvek na stravování, - Příspěvek na životní pojištění, - Poukázka na prací prášek, - Volnočasové poukázky, - Příplatek za beznemocnost až 12 000 Kč/rok, KONTAKT: telefonicky, e-mailem nebo osobně po předchozí tel. domluvě. Pracoviště: Composite components a.s. - pracoviště choceň, Vysokomýtská, č.p. 1294, 565 01 Choceň 1. Informace: Pavla Štěpánková, +420 703 194 521. Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 30 000 Kč Technici kontroly kvality, laboranti v ostatních průmyslových oborech Směnný supervizor. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Dolní Dobrouč č.p. 401, 561 02 Dolní Dobrouč, Požadavky, - SŠ (nejlépe chemického nebo technického směru), - Zkušenosti s vedením lidí, rozhodnost, schopnost motivovat tým, - Odpovědnost za výsledky, Náplň práce:, - Plánování a zabezpečení hladkého chodu výrobních provozů, - Dohled nad dodržováním pracovních postupů, - Kontrola výrobních protokolů, - Tvorba a úprava výrobní dokumentace, - Úzká spolupráce s oddělením kvality, Nabízíme: , - Podnikové stravování, - Po prvním roce týden dovolené navíc, - Roční bonus za nenemocnost, - Silnou firemní kulturu, - Podpora vzdělávání, Kontakt:e-mailem. Pracoviště: Contipro a.s., 561 02 Dolní Dobrouč. Informace: Lenka Šilarová, +420 465 519 599. Administrativa - Administrativa Administrativní pracovník 100 Kč Všeobecní administrativní pracovníci Administrativní pracovník/nice. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Hledáme administrativního pracovníka/nici na zkrácený úvazek. , Požadujeme znalost práce na PC - Word, Excel. , Nástup možný ihned.. Pracoviště: Powerjob s.r.o., provozovna, nám. Přemysla Otakara II., č.p. 90, 566 01 Vysoké Mýto. Informace: Marcela Krejsová, +420 733 188 699. Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Policista, strážník 18 000 Kč Strážníci STRÁŽNÍK/NICE MĚSTSKÉ POLICIE (ĆEKATEL/KA). Požadované vzdělání: úsv. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Město Letohrad vyhlašuje výběrové řízení na funkci: STRÁŽNÍK/NICE MĚSTSKÉ POLICIE (ĆEKATEL/KA) v Městské policii Letohrad, Václavské náměstí 10, 561 51 Letohrad, pracovní poměr na dobu neurčitou, 7. platová třída (čekatel 5. platová třída), PŘEDPOKLÁDANÝ NÁSTUP NA PRACOVNÍ MÍSTO: dle dohody, POŽADAVKY: , - dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům, - bezúhonnost, spolehlivost, zdravotní způsobilost dle § 4 zák. o obecní policii, - nejméně střední vzdělání s maturitní zkouškou, - státní občan České republiky, - dobrá psychická i fyzická kondice (u postoupivších uchazečů po úvodním pohovoru mohou být provedeny fyzické testy a psychotesty), - aktivní a samostatný přístup k práci, dobré komunikační a organizační schopnosti, časová flexibilita, - odolnost vůči stresu, schopnost jednat ve stresových situacích, - řidičský průkaz skupiny B, - dovednost práce s PC (MS Office, Internet), PŘIHLÁŠKA MUSÍ OBSAHOVAT TYTO NÁLEŽITOSTI: , - jméno, příjmení, titul, - datum a místo narození, - státní příslušnost uchazeče, - místo trvalého pobytu, - číslo občanského průkazu, - datum a podpis uchazeče, kontaktní adresu, telefon, e-mail, K PŘIHLÁŠCE JE NUTNÉ PŘILOŽIT: , - úředně ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, - strukturovaný profesní životopis, kde budou uvedeny údaje o dosavadních zaměstnáních, odborných znalostech, dosaženém vzdělání, - motivační dopis, - výpis z evidence Rejstříku trestů ne starší než 3 měsíce, - čestné prohlášení ve smyslu ust. § 4 odst. 1, pís. b) zákona o obecní policii, - písemný souhlas se zpracováním osobních údajů pro účely tohoto nabídkového řízení ve smyslu zákona č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů, v plném znění, - prohlášení o zdravotní způsobilosti dle vyhlášky č. 444/2008 Sb., o zdravotní způsobilosti uchazeče o zaměstnání strážníka, čekatele a strážníka obecní policie, MÍSTO, ADRESA A ZPŮSOB PODÁNÍ PŘIHLÁŠKY:, - uvedené doklady zasílejte doporučeně na adresu Město Letohrad, Václavské náměstí 10, 561 51 Letohrad, - na obálku uveďte: „Neotvírat, nabídka – strážník MP, k rukám tajemníka Mgr. Miloše Štěpána“ a dále jméno a adresu odesilatele, LHŮTA PRO PODÁNÍ PŘIHLÁŠKY: průběžně do odvolání, DALŠÍ INFORMACE: , Vyhlašovatel si vyhrazuje právo uchazeče nevybrat. Uchazeč nese náklady, které mu v souvislosti s touto nabídkou vznikly. Podáním přihlášky uchazeč souhlasí s tím, že zadavatel bude pro potřeby této nabídky nakládat s jeho osobními údaji. Termín pohovoru s uchazeči bude stanoven na základě projeveného zájmu uchazečem. Případné další informace poskytne Petr Fiala, tel. 606634698.. Pracoviště: Město letohrad, Václavské náměstí, č.p. 10, 561 51 Letohrad. Informace: Petr Fiala, +420 606 634 698.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Komorní soubor Barocco sempre giovane

Barocco sempre giovane zahájí podzimní cyklus koncertů

Fotbal - Ilustrační foto.

Ústí dokonalo obrat v penaltách, uspěl i Převýšov. Živanice zůstávají u dna

Zájem o technické obory se zvyšuje, pomáhají tomu také Technohrátky

Pardubický kraj - Projekt Technohrátky, který se snaží mezi žáky základních škol zpopularizovat technické obory a seznámit je s řemesly, připravil pro budoucí studenty další akci na Střední průmyslově škole stavební (SPŠS) Pardubice.

Pardubice nad Brnem vedly, v oslabení udržely remízu

Pardubice - Podruhé v řadě remíza. Pardubičtí fotbalisté získali bod v utkání 9. kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY proti Brnu, když téměř celý druhý poločas hráli bez vyloučeného Jana Proska. Východočeši vedli již od 6. minuty po trefě Daniela Kováře, hosté vyrovnali po přestávce.

OBRAZEM: V muzeu zpracovávali mléko

Ústí nad Orlicí - Další dílnu pro veřejnost z cyklu „Cože? ..... ale jak?“ uspořádalo v sobotu 15. září Městské muzeum v Ústí nad Orlicí. Tato byla věnována zpracování mléka, praktickým ukázkám domácí výroby másla, tvarohu, sýra a jogurtu.

Domov důchodců otevřel dveře veřejnosti

Ústí nad Orlicí /FOTO/ - Čtvrteční den otevřených dveří v ústeckém Domově důchodců využilo na osmdesát návštěvníků.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT