VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I na 'periferii' se dá dobře žít

Červená Voda - Rozhovor se starostou Červené Vody Miroslavem Švestkou.

31.8.2009
SDÍLEJ:

MIROSLAV ŠVESTKA, starosta Červené Vody.Foto: archiv

Ani v obci, která leží doslova na „periferii“ okresu i kraje, se nemusí žít špatně. Vše záleží jen a jen na lidech a na tom, jak mají svou ves rádi a co jsou schopni pro ni vykonat. Nejen na toto téma hovořil Orlický deník se starostou Červené Vody Miroslavem Švestkou.

Jedním ze zásadních témat, o nichž se ve vztahu k obcím zřejmě nejčastěji diskutuje, je počet obyvatel, tedy zda z venkova utíkají do měst za prací i relativně snadnějším životem. Jak je to u vás v Červené Vodě?
Červená Voda má kolem 3200 obyvatel. Od doby, kdy jsem v roce 1998 nastoupil do funkce, klesl jejich počet zhruba o pět, šest desítek. Vzhledem k tomu, že u nás je docela málo pracovních příležitostí, to není až tak mnoho. Ale klesáme, což je ovšem asi problém většiny vesnic. Lidé se prostě hodně stěhují do měst za prací. Tomu dokážeme čelit těžko, i když se snažíme. Hlavně nabízíme stavební parcely za velmi přijatelných podmínek. Než jsem se stal starostou, byla opravdu spíš výjimka, když někdo v obci stavěl. Situace se ale obrátila, nastal obrovský stavební boom, lidé začali stavět a tím se jich u nás spousta udržela. Je logické, že když postavíte ve vsi dům, získáte ke všemu úplně jiný vztah a zůstanete… To si myslím, že se podařilo. Záhy jsme prodali všechny parcely, které jsme měli připravené. Takže dnes připravujeme dalších padesát. I s inženýrskými sítěmi to obec stojí nemálo peněz, také s cenou jsme šli výš. Ovšem i za cenu prodělku pro obec je to pro nás stále východisko k tomu, abychom lidi v Červené Vodě udrželi. Zájem stále je, i když menší, možná za to dnes může také krize, lidé se zřejmě víc bojí…

Zmínil jste krizi, jak hodně ji obec dnes pociťuje?
My jsme opravdu hodně na okraji okresu i kraje a krizi, o níž se dnes tak hodně mluví, jsme zažívali už před více lety. Byl tu rozvinutý textilní průmysl, dvě fabriky tu měla Perla. To už je ovšem dávno minulost, jako jediná tu dodnes vlastně přežila pouze italská úpravna látek Intercolor. Proti době, kdy tu v textilu pracovalo několik stovek lidí, je to dnes asi sto. Zažili jsme tu i sedmnáctiprocentní nezaměstnanost. Dnes může být podle mého odhadu v Červené Vodě tak dvanáct set pracujících, z nich kolem čtyřiceti procent má stále zaměstnání tady, ostatní pak za prací dojíždějí. Vedle Intercoloru patří k větším zaměstnavatelům v obci ještě Rolnická společnost, kartáčovny, Roltechnik, samozřejmě i špitál a domov důchodců, oba zaměstnávají hodně lidí. Je tu ale i spousta drobných živnostníků. Tím, že jsme zažili krizi s předstihem několika let, možná teď tu současnou tak nějak lépe snášíme.

Důležitou roli v životě obcí hrají vždy školy…
Školu máme, dovolím si tvrdit, úplně špičkovou. Poslední léta jsme postupně budovali nebo dobudovávali původně postavenou základní školu, která sloužila jen pro druhý stupeň. První stupeň byl v budově, jíž jsme zdemolovali v loňském roce. Budova nevyhovovala, děti musely přecházet do jídelny. Nové škole jsme dali sedlové střechy, zateplili jsme ji a ve střešních nástavbách jsme vybudovali prostory pro první stupeň. Nákladem zhruba šedesát milionů jsme dokázali to, že je naše škola dnes nadstandardní, může si dovolit i speciální učebny. Máme kolem dvou set šedesáti žáků. Mateřské školy byly v obci původně tři, což souviselo i s textilem, protože jednu ve spolupráci s obcí postavila jako zaměstnaneckou Perla. Dnes máme v obci dvě školky s kapacitou asi osmdesáti dětí. Ty nám stačí, řekl bych, tak akorát… Vím, že několik žadatelů, tak dva až tři, bývá neuspokojeno, ale zaměstnaní rodiče své děti ve věku od tří let do školky zpravidla umístí.

Každé vedení obce má nějaké plány do budoucna. Ani vy určitě nejste výjimkou…
Plány do budoucna? Myslím si, že takové ty nejožehavější problémy se nám během posledních let podařilo vyřešit. V Červené Vodě neexistovala kanalizace a čistírna odpadních vod. Když jsem nastoupil do funkce, nedokázal jsem si ani představit, jak se to v tak dlouhé obci, jakou Červená Voda je, dá vyřešit. Ale nakonec se obec odkanalizovat podařilo, dnes máme postavený hlavní kanalizační sběrač, na který jsou napojeni největší znečišťovatelé v obci, od textilních fabrik jsme odkoupili a zrekonstruovali čističku, která má dostatečnou kapacitu. Máme připravenou další etapu dostavby kanalizace v obci a v souvislosti s předpokládaným rozvojem turistického ruchu chceme dál odkanalizovat Mlýnici, Mlýnický dvůr, chceme tam i nový vodovod. To je jeden z projektů, který máme v současné době připravený. Náklady na tuto akci představují zhruba devadesát milionů korun. Už máme vyřízenou dotaci ze Státního fondu životního prostředí, s pracemi začneme zřejmě příští rok. Podařilo se nám také získat peníze z fondů Evropské unie na vybudování víceúčelového hřiště, které tu chybí. To by mělo vzniknout poblíž základní školy, aby mohlo sloužit jak veřejnosti, tak i školákům. Tato investice představuje osm až deset milionů korun, realizovat by se měla v příštím roce. V současné době dokončujeme stavbu nové smuteční síně v Červené Vodě, na kterou jsme také získali dotaci z evropských peněz, otevřít ji chceme v průběhu letošního listopadu…

Pokud hovoříte o rozvoji turistického ruchu, máte na mysli i výstavbu lyžařských areálů?
Určitě. Záměr výstavby lyžařských areálů v Červené Vodě jsme začali připravovat asi před šesti lety. Do územního plánu se kvůli komplikacím podařilo dostat nakonec jen Bukovou horu, i když se původně počítalo i se Suchým vrchem. Na stavbu je dokonce vydáno územní rozhodnutí, na část stavebních objektů i stavební povolení. Investor dostal dotaci z Evropských fondů. Tím ovšem myslím původního majitele firmy Skipark Červená Voda. Ten však ale nedokázal sehnat dostatek prostředků na dofinancování, a tak ho dnes vlastní už někdo jiný. Nový vlastník firmy Skipark má financování zajištěno a intenzivně pracuje na tom, aby dostal stavební povolení na zbývající stavební objekty. Už to, že podepsal smlouvu na poskytnutí dotace, ho zavazuje k tomu, aby v letošním roce začal budovat a příští rok pak stavbu dokončil. Mám aktuální ujištění o tom, že to tak opravdu je a že příští rok chtějí za každou cenu lyžovat. Mlýnický Dvůr, který je součástí obce a do kterého ta sjezdovka míří, by měl profitovat z rekreační výstavby, ze služeb. Lidé, kteří zde bydlí, budou mít z čeho žít, prospěch z nového střediska ovšem může mít celá Červená Voda…

Jste ve funkci už poměrně slušnou řádku let, jak hodnotíte práci zastupitelstev v Červené Vodě?
Zažil jsem více zastupitelstev a musím říci, že jsem rád, že jsme si nikdy nehráli na politiku. V obci se spíš díváme na to, co chceme udělat a jakých chceme dosáhnout výsledků. Nehádáme se o blbostech a nehoníme si politická trička. Vždy šlo zastupitelstvu o to, aby se v obci někam postupovalo a směřovalo. Hodně nám záleží na tom, aby patnáctičlenné zastupitelstvo mělo s předstihem dostatek informací a mohlo se k jednotlivým problémům dostatečně připravit. Zastupitelstva pak probíhají perfektně.

Pokud byste měl bilancovat, na co byste kladl důraz?
Dovolím si tvrdit, že úspěchů jsme v horizontu posledních deseti let dosáhli mnoha. Myslím si, že to je v Červené Vodě vidět. I když připomínky vždycky nějaké budou. Přestože žijeme opravdu v odlehlém cípu okresu i kraje, myslím si, že tu žijeme dobře. Jsme hodně úspěšní v získávání dotací, což určitě není všude pravidlem. A to bych asi chtěl zdůraznit. Nebojíme se jít do projektů, pracovat na jejich přípravě. Štěstí přeje připraveným a my se snažíme připravenými opravdu být.

Autor: Karel Pokorný

31.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 22 000 Kč Pomocní manipulační pracovníci v dopravě VÁŽNÝ A LOGISTICKÝ PRACOVNÍK. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: Jablonské nábřeží č.p. 305, 561 64 Jablonné nad Orlicí, NABÍZÍME: , - příspěvky na letní dovolenou , - vánoční prémie , - příspěvek na obědy, - čtvrtletní prémie , KONTAKT: email. Pracoviště: Isolit-bravo, spol. s r.o., Jablonské nábřeží, č.p. 305, 561 64 Jablonné nad Orlicí. Informace: Miloslav Žemlička, +420 724 081 025. Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 11 055 Kč Ostatní uklízeči a pomocníci Výdej obědů / pouze pro OZP. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 11055 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO POUZE PRO OZP, Místo výkonu práce: Nádražní 1179, Lanškroun, Pracovní místo vyhrazeno zaměstnavatelem pro osoby se zdravotním postižením dle § 80, zákona č. 435/2004 Sb. Uchazeč musí mít čistý trestní rejstřík a potravinářská průkaz. Náplň práce: výdej obědů v podnikové výdejně (60 porcí). Pracovní doba je rozvržena do 6 hod. směny (začátek v 7.00 nebo v 8.00 dle domluvy). Možné jako přivýdělek na DPP k jinému zaměstnání., Pracovní smlouva na dobu určitou s možností prodloužení., Uchazeč o zaměstnání kontaktuje zaměstnavatele nejdříve telefonicky (735 171 157) a domluví si schůzku - NECHODIT OSOBNĚ na adresu místa výkonu, kontaktní osoba se tam nenachází.. Pracoviště: Bartoň a partner s.r.o. - nádražní ul., Nádražní, č.p. 1179, 563 01 Lanškroun. Informace: Martin Dudák, +420 735 171 157. Výroba - Výroba Montážní dělník 15 000 Kč Montážní dělníci elektrických a energetických zařízení Dělník v elektrotechnice (montáž elektrických nebo energetických zařízení). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 104. Poznámka: Místo výkonu práce: Dvořákova č.p. 328, Žichlínské Předměstí, 563 01 Lanškroun, Požadujeme: vyučení, případně vyšší vzdělání výhodou, zodpovědnost, spolehlivost, pečlivost, dobrý zdravotní stav (práce v noci), Pracovní doba: ranní a noční směny 6:00 - 18:00 hod. a 18:00 - 6:00 hod., jeden týden práce Po, Út, Pá, So, Ne a druhý týden St, Čt, Pracovní poměr bude uzavřen na dobu určitou s možností prodloužení. , Nabízíme: práci v příjemném a čistém prostředí, nástupní plat minimálně 16 000,- Kč/měsíc (včetně příplatků), během prvního roku se mzda dále navyšuje, možnost dopravy do zaměstnání, příspěvek na stravování (zaměstnanec platí za oběd 18 Kč), možnost bezhotovostních nákupů v jídelně a kantýně (útrata se odečítá z měsíční mzdy), stabilizační příspěvek již po roce zaměstnání, bonusy za splnění plánu., Kontaktní osoba: Vacek Zdeněk, tel.: 465 358 131, e-mail: zdenek.vacek@avx.com. Pracoviště: Avx czech republic s.r.o., Dvořákova, č.p. 328, 563 01 Lanškroun. Informace: Zdeněk Vacek, +420 465 358 131,465 358 130. Potravinářství - Potravinářství Potravinářský dělník 20 000 Kč Obsluha strojů na zpracování a konzervování masa a ryb PRACOVNÍK MASNÉ VÝROBY. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Klášterec nad Orlicí 162, PSČ 561 82, Kontakt: telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: Klášterecké masné pochoutky, a.s., 561 82 Klášterec nad Orlicí. Informace: Petr Fíla, +420 465 637 363.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Protesty zaměstnanců Iveca ve Vysokém Mýtě
22

V Ivecu to vře kvůli mimořádné prémii

Ilustrační foto.

VETERINÁŘ: Mnohé vánoční dobroty psům neprospívají

OBRAZEM: V síni vystavují Burešovy plastiky i unikátní betlém

Česká Třebová - Moje plastiky a váš betlém. To je název výstavy Karla Bureše ve výstavní síni českotřebovského Kulturního centra.

Na Sněžku vyrazili v bikinách a trenýrkách, zachraňovala je polská Horská služba

Krkonoše - Sedmičlennou mezinárodní skupinu, v níž nefigurovali Češi ani Poláci, zachránila od katastrofy v úterý u Slezského domu polská Horská služba (GOPR).

Z teorie rovnou do praxe. Prodavači a obchodníci získají cenné zkušenosti

Žamberk – Další krok k lepšímu provázání studentů s praxí učinila Střední škola obchodu, řemesel a služeb v Žamberku. Ta ve středu dopoledne společně s Pardubickým krajem, jako svým zřizovatelem, a městem Žamberk podepsala memorandum o propojení teoretické a praktické výuky se společností Konzum.

PÁTRÁNÍ: Hledají se dvě děvčátka. Nedorazila do školy

Jaroměř - Po dvou děvčatech z Jaroměře ve věku 10 a 11 let, které v pátek s největší pravděpodobností utekly z domova, pátrá policie. Žádá o pomoc také veřejnost.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT