VYBRAT REGION
Zavřít mapu

I na 'periferii' se dá dobře žít

Červená Voda - Rozhovor se starostou Červené Vody Miroslavem Švestkou.

31.8.2009
SDÍLEJ:

MIROSLAV ŠVESTKA, starosta Červené Vody.Foto: archiv

Ani v obci, která leží doslova na „periferii“ okresu i kraje, se nemusí žít špatně. Vše záleží jen a jen na lidech a na tom, jak mají svou ves rádi a co jsou schopni pro ni vykonat. Nejen na toto téma hovořil Orlický deník se starostou Červené Vody Miroslavem Švestkou.

Jedním ze zásadních témat, o nichž se ve vztahu k obcím zřejmě nejčastěji diskutuje, je počet obyvatel, tedy zda z venkova utíkají do měst za prací i relativně snadnějším životem. Jak je to u vás v Červené Vodě?
Červená Voda má kolem 3200 obyvatel. Od doby, kdy jsem v roce 1998 nastoupil do funkce, klesl jejich počet zhruba o pět, šest desítek. Vzhledem k tomu, že u nás je docela málo pracovních příležitostí, to není až tak mnoho. Ale klesáme, což je ovšem asi problém většiny vesnic. Lidé se prostě hodně stěhují do měst za prací. Tomu dokážeme čelit těžko, i když se snažíme. Hlavně nabízíme stavební parcely za velmi přijatelných podmínek. Než jsem se stal starostou, byla opravdu spíš výjimka, když někdo v obci stavěl. Situace se ale obrátila, nastal obrovský stavební boom, lidé začali stavět a tím se jich u nás spousta udržela. Je logické, že když postavíte ve vsi dům, získáte ke všemu úplně jiný vztah a zůstanete… To si myslím, že se podařilo. Záhy jsme prodali všechny parcely, které jsme měli připravené. Takže dnes připravujeme dalších padesát. I s inženýrskými sítěmi to obec stojí nemálo peněz, také s cenou jsme šli výš. Ovšem i za cenu prodělku pro obec je to pro nás stále východisko k tomu, abychom lidi v Červené Vodě udrželi. Zájem stále je, i když menší, možná za to dnes může také krize, lidé se zřejmě víc bojí…

Zmínil jste krizi, jak hodně ji obec dnes pociťuje?
My jsme opravdu hodně na okraji okresu i kraje a krizi, o níž se dnes tak hodně mluví, jsme zažívali už před více lety. Byl tu rozvinutý textilní průmysl, dvě fabriky tu měla Perla. To už je ovšem dávno minulost, jako jediná tu dodnes vlastně přežila pouze italská úpravna látek Intercolor. Proti době, kdy tu v textilu pracovalo několik stovek lidí, je to dnes asi sto. Zažili jsme tu i sedmnáctiprocentní nezaměstnanost. Dnes může být podle mého odhadu v Červené Vodě tak dvanáct set pracujících, z nich kolem čtyřiceti procent má stále zaměstnání tady, ostatní pak za prací dojíždějí. Vedle Intercoloru patří k větším zaměstnavatelům v obci ještě Rolnická společnost, kartáčovny, Roltechnik, samozřejmě i špitál a domov důchodců, oba zaměstnávají hodně lidí. Je tu ale i spousta drobných živnostníků. Tím, že jsme zažili krizi s předstihem několika let, možná teď tu současnou tak nějak lépe snášíme.

Důležitou roli v životě obcí hrají vždy školy…
Školu máme, dovolím si tvrdit, úplně špičkovou. Poslední léta jsme postupně budovali nebo dobudovávali původně postavenou základní školu, která sloužila jen pro druhý stupeň. První stupeň byl v budově, jíž jsme zdemolovali v loňském roce. Budova nevyhovovala, děti musely přecházet do jídelny. Nové škole jsme dali sedlové střechy, zateplili jsme ji a ve střešních nástavbách jsme vybudovali prostory pro první stupeň. Nákladem zhruba šedesát milionů jsme dokázali to, že je naše škola dnes nadstandardní, může si dovolit i speciální učebny. Máme kolem dvou set šedesáti žáků. Mateřské školy byly v obci původně tři, což souviselo i s textilem, protože jednu ve spolupráci s obcí postavila jako zaměstnaneckou Perla. Dnes máme v obci dvě školky s kapacitou asi osmdesáti dětí. Ty nám stačí, řekl bych, tak akorát… Vím, že několik žadatelů, tak dva až tři, bývá neuspokojeno, ale zaměstnaní rodiče své děti ve věku od tří let do školky zpravidla umístí.

Každé vedení obce má nějaké plány do budoucna. Ani vy určitě nejste výjimkou…
Plány do budoucna? Myslím si, že takové ty nejožehavější problémy se nám během posledních let podařilo vyřešit. V Červené Vodě neexistovala kanalizace a čistírna odpadních vod. Když jsem nastoupil do funkce, nedokázal jsem si ani představit, jak se to v tak dlouhé obci, jakou Červená Voda je, dá vyřešit. Ale nakonec se obec odkanalizovat podařilo, dnes máme postavený hlavní kanalizační sběrač, na který jsou napojeni největší znečišťovatelé v obci, od textilních fabrik jsme odkoupili a zrekonstruovali čističku, která má dostatečnou kapacitu. Máme připravenou další etapu dostavby kanalizace v obci a v souvislosti s předpokládaným rozvojem turistického ruchu chceme dál odkanalizovat Mlýnici, Mlýnický dvůr, chceme tam i nový vodovod. To je jeden z projektů, který máme v současné době připravený. Náklady na tuto akci představují zhruba devadesát milionů korun. Už máme vyřízenou dotaci ze Státního fondu životního prostředí, s pracemi začneme zřejmě příští rok. Podařilo se nám také získat peníze z fondů Evropské unie na vybudování víceúčelového hřiště, které tu chybí. To by mělo vzniknout poblíž základní školy, aby mohlo sloužit jak veřejnosti, tak i školákům. Tato investice představuje osm až deset milionů korun, realizovat by se měla v příštím roce. V současné době dokončujeme stavbu nové smuteční síně v Červené Vodě, na kterou jsme také získali dotaci z evropských peněz, otevřít ji chceme v průběhu letošního listopadu…

Pokud hovoříte o rozvoji turistického ruchu, máte na mysli i výstavbu lyžařských areálů?
Určitě. Záměr výstavby lyžařských areálů v Červené Vodě jsme začali připravovat asi před šesti lety. Do územního plánu se kvůli komplikacím podařilo dostat nakonec jen Bukovou horu, i když se původně počítalo i se Suchým vrchem. Na stavbu je dokonce vydáno územní rozhodnutí, na část stavebních objektů i stavební povolení. Investor dostal dotaci z Evropských fondů. Tím ovšem myslím původního majitele firmy Skipark Červená Voda. Ten však ale nedokázal sehnat dostatek prostředků na dofinancování, a tak ho dnes vlastní už někdo jiný. Nový vlastník firmy Skipark má financování zajištěno a intenzivně pracuje na tom, aby dostal stavební povolení na zbývající stavební objekty. Už to, že podepsal smlouvu na poskytnutí dotace, ho zavazuje k tomu, aby v letošním roce začal budovat a příští rok pak stavbu dokončil. Mám aktuální ujištění o tom, že to tak opravdu je a že příští rok chtějí za každou cenu lyžovat. Mlýnický Dvůr, který je součástí obce a do kterého ta sjezdovka míří, by měl profitovat z rekreační výstavby, ze služeb. Lidé, kteří zde bydlí, budou mít z čeho žít, prospěch z nového střediska ovšem může mít celá Červená Voda…

Jste ve funkci už poměrně slušnou řádku let, jak hodnotíte práci zastupitelstev v Červené Vodě?
Zažil jsem více zastupitelstev a musím říci, že jsem rád, že jsme si nikdy nehráli na politiku. V obci se spíš díváme na to, co chceme udělat a jakých chceme dosáhnout výsledků. Nehádáme se o blbostech a nehoníme si politická trička. Vždy šlo zastupitelstvu o to, aby se v obci někam postupovalo a směřovalo. Hodně nám záleží na tom, aby patnáctičlenné zastupitelstvo mělo s předstihem dostatek informací a mohlo se k jednotlivým problémům dostatečně připravit. Zastupitelstva pak probíhají perfektně.

Pokud byste měl bilancovat, na co byste kladl důraz?
Dovolím si tvrdit, že úspěchů jsme v horizontu posledních deseti let dosáhli mnoha. Myslím si, že to je v Červené Vodě vidět. I když připomínky vždycky nějaké budou. Přestože žijeme opravdu v odlehlém cípu okresu i kraje, myslím si, že tu žijeme dobře. Jsme hodně úspěšní v získávání dotací, což určitě není všude pravidlem. A to bych asi chtěl zdůraznit. Nebojíme se jít do projektů, pracovat na jejich přípravě. Štěstí přeje připraveným a my se snažíme připravenými opravdu být.

Autor: Karel Pokorný

31.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 23 000 Kč

Kvalifikovaní stavební dělníci hlavní stavební výroby Přední dělník ve výrobě prefabrikace - závod Litice nad Orlicí. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Přední dělník ve výrobě betonových prefabrikátů v závodu Litice nad Orlicí, , Požadujeme: vzdělání v oboru stavebnictví, znalost čtení výkresové dokumentace, , Mzda v době nástupu bude stanovena s ohledem na odbornost, zkušenost a praxi ve stavebnictví, , Pracovní poměr při dobré a odborné pracovní praxi může být prodloužen v souladu se ZP, až na dobu neurčitou., , Životopis zaslaný e-mailem je vítán., , Vhodné domluvit první návštěvu telefonicky., , , V PŘÍPADĚ DOTAZU VOLEJTE !! 469 779 231 !, ===========================================. Pracoviště: Žpsv a.s., závod litice nad orlicí, 561 86 Záchlumí. Informace: Martina Machová, +420 469 779 231.

Stavebnictví - Stavebnictví Instalatéři, potrubáři 15 000 Kč

Instalatéři, potrubáři, stavební zámečníci a stavební klempíři Instalatér - topenář. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Nabízíme pozici Instalatér - topenář na plný pracovní poměr ve stabilní společnosti., MÍSTO VÝKONU: Choceňská č.p. 377, Choceňské Předměstí, 566 01 Vysoké Mýto, MZDA: od 15000 Kč do 30000 Kč (přesná výše výdělku dle výkonu činnosti), POŽADUJEME: , - pracovitost, pečlivost a spolehlivost, - praxe v oboru výhodou, V PŘÍPADĚ ZÁJMU ZASÍLEJTE ŽIVOTOPISY. Pracoviště: Lki s. r. o., Choceňská, č.p. 377, 566 01 Vysoké Mýto. Informace: Veronika Charvátová, +420 465 391 162,604 669 311.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 17 000 Kč

Číšníci a servírky VÝČEPNÍ / VEDOUCÍ SMĚNY. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro zavedenou restauraci Jachta v Chocni hledáme vhodné uchazeče na pozici výčepního/vedoucího směny, MÍSTO VÝKONU: Pernerova č.p. 80, 565 01 Choceň 1, POŽADUJEME:, - spolehlivou osobnost se zájmem o stálou práci v restauraci, - vyučení v oboru je výhodou, ale není podmínkou, - praxe v oboru minimálně 1 rok (nabízíme možnost zaučení), - zápal pro danou profesi, pracovitost, loajalitu, nekonfliktnost, - pozitivní přístup k hostům, NABÍZÍME:, - zajímavou práci, příjemné pracovní prostředí, - výborné platové ohodnocení s motivační složkou mzdy dle odbornosti a pracovního nasazení, - stravování za zvýhodněnou cenu, - práce v turnusech, - zázemí ekonomicky silné firmy, - pružná pracovní doba, - práci na HPP i brigádní výpomoc, Své životopisy a profesní zkušenosti zasílejte na jirasek@restaurace-jachta.cz. , Pro bližší informace nás neváhejte kontaktovat.. Pracoviště: Jachta s.r.o. - restaurace jachta choceň, Pernerova, č.p. 80, 565 01 Choceň 1. Informace: Antonín Jirásek, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 20 000 Kč

Prodavači v prodejnách PRODEJCE DO VTP (VODA, TOPENÍ, PLYN). Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: MÍSTO VÝKONU: Nádražní č.p. 540, 562 01 Ústí nad Orlicí 1, NÁSTUP MOŽNÝ DLE DOHODY, POŽADUJEME: , - spolehlivost, zodpovědnost, vstřícný přístup k zákazníkům, - ochota, příjemné vystupování , - znalost práce na PC, znalost účetního programu Pohoda výhodou, - znalost vodoinstalatérského materiálu výhodou , - časová flexibilita, odpovídající pracovní nasazení a chuť do práce, NABÍZÍME:, - odpovídající platové ohodnocení, - příjemný kolektiv, KONTAKT: telefonicky (Po - Pá 7.30 - 16.30) nebo email. Pracoviště: Sefir s.r.o. - pobočka ústí nad orlicí, Nádražní, č.p. 540, 562 01 Ústí nad Orlicí 1. Informace: David Brablc, +420 734 570 030.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dechová zkouška. Ilustrační foto.

Počíhají si na opilé řidiče

Ilustrační foto

Pardubické šiky rozšíří další Američan

Nebezpečnou lávku nahradí ještě letos nová

Pardubický kraj, Hrochův Týnec - Oprava západní zámecké brány, rekonstrukce chodníků v Nádražní ulici, pokračující rekonstrukce kulturního domu, vestavba nových šaten v budově základní školy nebo stavba nové lávky pro pěší přes dopravně zatíženou státní silnici 1/17. Už z tohoto neúplného výčtu právě probíhajících prací je zřejmé, že stavebníci se v létě v Hrochově Týnci rozhodně nenudí.

První víkend patřil hrám

Pardubice - Tradice se musí dodržovat. Už léta platí, že první ze tří víkendů festivalu Czech Open patří jiným hrám, než jsou šachy. I když ty také nezůstávají stát v koutě. Jejich čest hájí především turnaj čtyřčlenných družstev, který je nejpočetnější ze všech na této akci.

Příhrádek dostane výstavu „na míru“

Pardubice - V Galerii města Pardubic na Příhrádku začne v úterý večer výstava Způsoby percepce. Ta je unikátní v tom, že pět mladých umělců a umělkyň bylo požádáno, aby vytvořili výstavu přesně na míru výstavním prostorám na Příhrádku. Nebudou na ní tedy k vidění žádné objekty a díla „ze šuplíku“.

Chrudim vyhrála. Kouč brzdí nadšení

Východní Čechy, Chrudim - Čtyři zápasy, tři výhry, jedna remíza. Bilance chrudimských fotbalistů před startem FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY je skvělá, v generálce si nováček poradil s týmem Živanic 2:0.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT