„Kauza“ petice občanů městské části Hylváty měla ve čtvrtek odpoledne pokračování. V tělocvičně Základní školy Třebovská se sešli představitelé radnice s občany Hylvát. Zájem o toto setkání byl ze strany Hylvátských patrný, přišlo jich kolem sto padesáti.

Školky se rozhodně rušit nebudou

Obyvatelé Hylvát předali v červnu letošního roku představitelům města petici, v níž poukazovali na řadu problémů, které jim dlouhodobě komplikují život. Vyjádřili také přesvědčení, že městská kasa nepamatuje na Hylváty takovou částkou z městského rozpočtu, která by odpovídala počtu jejich obyvatel. Objevily se dokonce i názory, že by se Hylváty mohly od bývalého okresního města odtrhnout. Možná i proto bylo zastoupení radnice při čtvrtečním jednání opravdu reprezentativní – zúčastnili se ho starosta Richard Pešek, místostarostové Luboš Bäuchel a Zdeněk Ešpandr, tajemnice městského úřadu, pět vedoucích odborů a velitel městské policie.

„Můj pocit z tohoto jednání je velmi dobrý. Cením si hlavně skutečnosti, že vše probíhalo v klidu, bez nějakých emocí, na úrovni. Zabývali jsme se v podstatě vším, co bylo v petici Hylvátských obsaženo, a dali prostor dotazům občanů. Myslím si, že Hylváty dost dobře znám a jsem schopen o problémech jejich obyvatel diskutovat. Mluvilo se mimo jiné o tom, že mají být zavřeny dvě hylvátské mateřské školy. Rozhodně jsem popřel tvrzení, že se budou školky rušit. V současné době na základě připomínek hygieny řešíme otázku stravování v obou zařízeních, pravděpodobně dojde ke smlo〜uvě s nemocnicí, z jejíž kuchyně by se jídla pro děti dovážela. Na nás pak budou určité úpravy obou školek v řádu kolem půl milionu tak, aby výdejny jídla splňovaly to, co hygiena požaduje,“ přiblížil jeden z projednávaných bodů ústecký místostarosta Luboš Bäuchel.

Na setkání obyvatel městské části Hylváty s představiteli ústecké radnice se jednalo o řadě problémů, jež Hylvátští zmínili v nedávné petici, kterou podepsalo na pět set čtyřicet občanů.

Podle slov místostarosty Luboše Bäuchela se dostalo vedle problematiky místních školek také na bezpečnostní situaci, především pak ve vztahu k lokalitám, v nichž žijí početnější skupiny Romů. „Velitel městské policie vysvětlil režim i možnosti strážníků. Ty prostě odpovídají finančním možnostem radnice. Je to samozřejmě o penězích. Pokud bude politická vůle zvýšit počet strážníků, udělejme to, ovšem bude to znamenat díru v rozpočtu a peníze pak budou chybět třeba na údržbu komunikací. Můžu říci, že věci, na něž Hylvátští poukazují, jsou v dlouhodobém výhledu města, ovšem vše nejde řešit najednou,“ upřesnil Bäuchel. Podle jeho slov se dostalo i na požadavek ustavení osadního výboru v Hylvátech. „Pokud se o tomto bude hlasovat v zastupitelstvu, zvednu ruku, myslím si, že i většina zastupitelů,“ uzavřel místostarosta.

„Pro osadní výbor máme vytipováno třináct lidí, náš návrh předložíme radnici a pokud zastupitelstvo vznik výboru schválí, bude ustaven,“ řekla včera Deníku jedna z iniciátorek petice Ludmila Vajsová. Jak dodala, průběh diskuze byl ponechán především na dotazech občanů, petiční výbor ji nechtěl nijak zvlášť usměrňovat. „Nedostalo se tak na všechno z toho, co jsme v petici formulovali. Radnice sice tvrdí, že vše je v jednání, na všem se pracuje, ovšem náš dojem je spíš takový, že kdybychom do toho nešli peticí, nedělo by se nic,“ dodala Vajsová.

„Z diskuze mám trochu smíšené pocity, chvílemi jsem měla pocit, že lidé z radnice problémy, na které jsme poukazovali, poněkud zlehčují,“ reagovala na dotaz Deníku jedna z účastnic setkání Helena Bartoňová. „Bylo to trošku ve stylu: ´všechno bude, na všem se pracuje´. Pokud ano, tak se Hylváty stanou snad nejlepším místem k bydlení v okrese. Čekala jsem, že si trochu budou sypat popel na hlavu, to se ale ani v nejmenším nestalo.“