Městská rada odklepla více jak sedmisettisícovou dotaci, která by měla ještě letos pomoci Sboru dobrovolných hasičů v Hylvátech a vyřešit jejich problém s léta přesluhujícím dopravním automobilem Škoda Avia A-30, jenž byl z národního podniku Zelenina vyřazen už v roce 1982. Přes péči členů sboru tak přesluhuje už dvě desítky let a slouží zásahové jednotce.

Místostarosta dohodu potvrdil

Sbory dobrovolných hasičů, jak je všeobecně známo, nemají jednoduchou úlohu. Moderní techniky se jim dostává pozvolna a ta stará by mnohdy patřila spíše do muzea. Změna k lepšímu čeká jeden ze čtyř sborů v okrsku č. 11, tím je ten hylvátský.

„V jednu chvíli se řešila koncepce se všemi místními hasičskými sbory a bylo dohodnuto, že by byla škoda rušit hylvátskou zásahovou jednotku. Dlouhodobě požadovali vozidlo a rada města, protože měla šanci rozdělit nějaké peníze, se rozhodla přispět hasičům na nové vozidlo. Některé další jednotky se pak dokonce vzdaly příspěvků ve prospěch hylvátských hasičů,“ uvedl k celé problematice místostarosta města Ústí nad Orlicí Luboš Bäuchel.

Avia přesluhuje už dvacet let

O vyjádření jsme požádali také člena jednotky SDH v Hylvátech Petra Brandejse. Ten místostarostova slova potvrdil, ale zároveň připomněl, že nový Ford Tranzit, který si místní hasiči vyhlédli, ještě zdaleka není „pod střechou“. „V současnosti se po upřesnění technické specifikace, zadává vozidlo do výroby a poté bude následovat úprava dle vyhlášky požární ochrany, takže ho začneme využívat nejdříve v prvním čtvrtletí příštího roku,“ řekl Deníku Petr Brandejs.

Ten také nezapomněl zmínit, že nový dopravní automobil je pro sbor zásadní. Cisternu mají Hylvátští v uspokojivém technickém stavu, nicméně jde o vozidlo vyrobené v roce 1983. Druhý vůz, Avia A-30, už má mírně řečeno nejlepší roky za sebou. „Už v roce 1982 byl vyřazen z podniku Zelenina a přidělen nám, je to stará avia, dvacet let po smrti,“ přidal trochu černého humoru Petr Brandejs a na závěr zmínil spolupráci a solidaritu dalších sborů, která umožní čas od času pořídit novou techniku: „Minimálně deset let řešíme nutnost nového vozu, i když snažíme se techniku udržovat. Tahle investice jde do zásahové jednotky. Musíme si s ostatními sbory vzájemně pomoci, jinak by neměl nikdo nic.“

JAN POKORNÝ