Konvoj s názvem Suchý vrch, který vyslala organizace Člověk v tísni, vezl střešní krytinu, zimní oblečení, léky a nádobí v hodnotě 300 tisíc korun. Celý náklad vážil téměř 100 tun.
Iniciátorem akce je Kvido Štěpánek, ředitel firmy Isolit-Bravo, která věnovala kamiony, řidiče a pohonné hmoty.
„Poprvé mě napadlo uskutečnit konvoj v létě loňského roku, kdy naše zprávy každý den hlásily postup ruského, prý humanitárního konvoje, nad kterým se ovšem objevovaly různé otazníky," osvětlil genezi akce.

Ke spolupráci oslovil organizaci Člověk v tísni, jež na východě Ukrajiny pomáhá od srpna loňského roku. Veškeré prostředky potřebným rozváží ze skladu ve Slavjansku, kam mířil i tento náklad. „Materiál na opravu střech a oken dodáváme do vesnic v Doněcké a Luhanské oblasti. Seniorům nebo nemohoucím pomáháme i s opravami," uvedl koordinátor ukrajinských projektů Člověka v tísni Vladislav Vik a upřesnil, že krytina, kterou darovala společnost ze Šumperku, pomůže obnovit na dvě stovky domů.
K tunám nákladu zimního oblečení od Armády spásy či nadace Adra přispěly i katolické farnosti v Jablonném nad Orlicí a v Letohradu.

Řidiče hned při příjezdu čekalo od místních srdečné přivítání. Jako výraz vděčnosti na jejich počest odsloužili mši. Podle informací, které domů průběžně dodávají, byla nejhůře sjízdným úsekem cesta z Charkova do Slavjansku. Ovšem počasí celkem přálo, kamiony se zatím nemusely potýkat se závějemi ani silným mrazem.
Konvoj za Člověka v tísni doprovází také Ivo Dokoupil, koordinátor pomoci na Ukrajině, jehož úkolem je vyjednávání s policií i kontrolou na hranicích. Díky jeho diplomatickým schopnostem se podařilo zajistit snadný transport.

V současnosti je posádka ještě ve Slavjansku. Po vykládce se účastnila rozvozu do nejpostiženějších lokalit v okolí. Dosud tak navštívila například azylový dům pro válečné bezdomovce a uprchlíky před boji nebo hospic pro opuštěné děti.
Na zpáteční cestu se odlehčený konvoj vydal v neděli dopoledne. S policejním doprovodem má v plánu jet po stejné trase. Předpokládá se, že do vlasti dorazí ve čtvrtek. 

Vykládka humanitární pomoci na Ukrajině.

Humanitární konvoj Člověka v tísni, který vymyslel Kvido Štěpánek, majitel firmy Isolit-Bravo.