Partnerem projektu Hubněte s Deníkem na Orlickoústecku je zřejmě jedno z vůbec prvních fitness center v regionu, Athletic&Fitness Club Ústí nad Orlicí, který najdete v suterénních prostorách ústeckého Hotelu Uno.

„Začínali jsme už v roce 1996. Musím ovšem říci, že to nebyl můj nápad, byl to nápad mého manžela, který tehdy se svým kamarádem z Letohradu tohle fitcentrum vymyslel a postavil. Byli jsme určitě první v širokém okolí, nic podobného tady ještě docela dlouhou dobu nebylo. Zažili jsme řadu super roků, tehdy nebyla ještě žádná spinning centra, bowlingy, ricochety, squashe, prostě nebylo moc možností, návštěvnost byla úplně jiná než dnes,“ vzpomíná majitelka Athletic&Fitness Clubu Iveta Záleská. Jak ale dodává, zájem o její fitness stále trvá, i když už nepřicházejí takové davy, jako v prvních, téměř průkopnických letech.

close zoom_in Sama jako kvalifikovaná trenérka společně s kolegou trenérem Tomášem Šrolerem dokáže zájemcům vytvořit individuální program „šitý na míru“, další dvě zaměstnankyně centra pak umí poradit v nejrůznějších situacích. „Pokud někdo přijde úplně poprvé, za mírný vstupní poplatek ho za hodinu a půl seznámíme s tím, co všechno u nás může absolvovat. Pokud projeví zájem o další vedení, určitou nadstavbu, vytvoříme mu osobní program. Cena trenéra se při tom pohybuje kolem dvou set korun za tréninkovou jednotku, což je hodina, hodina a půl, nikomu to až tak neměříme.“

close zoom_in Kdo přichází cvičit?


K otázce, jací lidé do centra chodí, Iveta Záleská říká: „Jednou skupinkou lidí, kteří k nám chodí, jsou ti, kdo chtějí zhubnout. Není jich ale až tolik. Daleko víc je lidí, kteří chtějí udělat něco pro své zdraví a vědí, že nemohou chodit jen měsíc nebo dva do posilovny. Kdo chce chodit do posilovny, do fitnessu, ten to musí zvolit jako svůj životní styl a chodit pravidelně. Nemusí chodit pětkrát týdně, může přijít třeba jen dvakrát týdně, jde hlavně o to, aby chodil soustavně. Jakmile vynechá, začíná pořád znovu a je pořád na začátku. Chodí k nám klienti několika generací. Mnozí nejsou nejmladší, chodí i starší, dokonce i hodně důchodkyň. Chodí sem, protože vědí, že je to zdravé, a ony chtějí být zdravé, chtějí být štíhlejší, mít zpevněné svaly, zbavit se bolení v zádech, oddálit problémy, které přináší vyšší věk. Co se týká pohlaví, chodí více mužů, řada z nich si chce vypěstovat dokonalou figuru. To také bývají nejvěrnější klienti, kteří tvoří velkou část návštěvníků v létě. Žen chodí méně.“

Kdy začít a za kolik?


Často se lidé ptají, kdy se cvičením začít a zda to není drahé… „Člověk může se cvičením začít kdykoli. Třeba seniorky, o kterých jsem se již zmínila, přišly až v momentě, kdy byly v důchodu. Zjistily, že mají čas, že mají i peníze, které za to mohou utratit, chodí pravidelně, věnují se tomu, je to pro ně životní styl. Když už vidí, že cvičí, jsou ochotné upravit i své stravovací návyky. To spolu úzce souvisí. Protože pokud někdo cvičí a přitom zanedbává jídlo, zůstává jen na půlce cesty, kterou udělá.

Osobně si myslím, že cvičení u nás je jednou z nejlevnějších možností, kam můžete dnes jít. Padesát pět korun za jeden vstup není opravdu příliš. Do bazénu jdete za devadesát, na spinning za osmdesát korun, o squashi nebo bowlingu ani nemluvím. Drahá záležitost je i lyžování. Opravdu těch padesát pět korun za to, že k nám někdo vstoupí a může tu být v podstatě libovolně dlouho, se podle mě nedá jen tak s něčím srovnávat, finančně z těch porovnání vycházíme velmi dobře,“ říká trenérka.

Jaký je zájem?

A jaký je zájem? „Největší boom zájmu klientů je samozřejmě od ledna do března, zájem klesá s příchodem jara, podobně také o prázdninách. Zájem po Novém roce samozřejmě souvisí jak s tím, že lidé během vánočních svátků a silvestra přiberou na váze, tak i s tím, že se v zimě snižuje možnost provozovat aktivity venku. Jakmile se ale začne jezdit po cyklostezkách, ubere nám to poměrně dost lidí.

Těch, kdo chodí pravidelně celý rok, je méně než polovina. Pak je skupina, která chodí opravdu jen od ledna do března, no a zbytek jsou nárazoví klienti, někteří přijdou třeba jen dvakrát za rok, dají si rok pauzu a pak zase dvakrát přijdou. I těch je poměrně hodně. Máme i určitý ´fanklub věrných´. Napočítala bych minimálně dvacet lidí, kteří k nám chodí od roku 1996 a dodnes nám zůstali věrní. Nebo třeba dlouho nechodili a vrátili se k nám. Za sezonu se u nás ´točí´ tak zhruba stovka klientů, v létě jich zůstává věrná asi polovička. Jsou to převážně Oušťáci a lidé z nejbližšího okolí, což je logické, protože dnes najdete posilovny v řadě dalších měst, ve Třebové, v Letohradě, v Chocni a jinde,“ říká Iveta Záleská.

Nikdy není pozdě


„Sama jsem dělala sport od malička. Vystudovala jsem Fakultu tělesné kultury v Olomouci, obor tělesná výchova. A hned po mateřské jsem nastoupila do fitness centra. Ke sportu mám opravdu pozitivní vztah, sport dělají i oba mí synové, jeden je triatlonista, druhý hraje fotbal. Manžel hrával fotbal, dnes je jeho sportovní vášní golf,“ prozradila na sebe a svou rodinu trenérka, která se bude osobně věnovat soutěžícím přihlášeným do projektu Hubněte s Deníkem, a vzkázala čtenářům: „Začněte kdykoliv, nikdy není pozdě. A cvičte hlavně pro zdraví, ne pro krásu. My vám nabízíme cvičení na profesionálních strojích v příjemném prostředí, kvalitní kardiozónu a vstřícný personál na vysoké odborné úrovni.“

Co naše soutěžící čeká?
• Jak bude soutěž probíhat?
Každého ze soutěžících se ujme trenérka ústeckého Athletic&Fitness Clubu Iveta Záleská, která je specialistkou na fitness a zdravou výživu. Partner soutěže Hubněte s Deníkem jim poskytne svůj plný servis. Je však pouze na účastnících, jak si se zvoleným stylem hubnutí poradí.
Každý týden se také soutěžící zváží a změří, aby bylo možné sledovat úbytek či nárůst (!) jejich váhy. Deníku ale nejde o to, aby trápil účastníky hladem, chceme hubnout s pohodou. Proto připomínáme, že automaticky nevyhraje člověk, který shodí nejvíc kilogramů. Hlasovat budou čtenáři podle svých sympatií! Novinky z hubnoucího režimu všech soutěžících pravidelně zveřejníme. Každý soutěžící se zavazuje, že soutěž dokončí (při občasné neúčasti ve fitnessu ale nikoho nevyškrtáváme).
• Jak se bude rozhodovat?
Posledních 14 dní samotného hubnutí zahájíme na webu deníku hlasování čtenářů. Hlavní cenu získá soutěžící s největším počtem získaných hlasů.
• O co soutěžíme?
K hezčí postavě získají vítězka či vítěz našeho hlasování permanentní vstupenku do fitnessu a další drobné ceny od našeho deníku.

S projektem Hubněte s Deníkem se na našich stránkách opět setkáte ve čtvrtek 13. ledna, kdy představíme soutěžící.