Dialogy lyrického dramatu Kočka na kolejích z pera Josefa Topola zazní na divadelním festivalu Jiráskův Hronov, který začíná zítra. Českotřebovský Triarius se do mekky amatérských divadelníků vypraví podruhé.
„Kočku na kolejích považuju za nejlepší inscenaci uplynulé sezony ve východočeském kraji, minimálně," říká herec a režisér Alexandr Gregar. Právě na jeho úspěchy navazuje českotřebovský divadelní spolek Triarius. Uznávaný divadelník byl na Jiráskově Hronovu celkem desetkrát, s českotřebovskými soubory Hýbl a Studio 02 třikrát. Českotřebovský herec a režisér Josef Jan Kopecký „veze" do Hronova letos hned dvě inscenace. Kromě zmiňované Kočky na kolejích, kterou režíroval a zároveň v ní hraje s Veronikou Stasiowskou, také představení Měsíční běs, pod nímž je podepsán jako režisér souboru Snoop Opatovice nad Labem.
Alexandr Gregar považuje obě hry za výborné: „U Kočky oceňuji, že se režisér vykašlal na tradice té hry, která je velmi známá. Podařilo se udělat její současnou moderní podobu, a to jak scénicky, tak hereckými výkony, které jsou velmi aktuální a moderní. A Měsíční běs? Ten měl být na Hronově už dávno."
Triarius měl do Hronova „našlápnuto" už loni s inscenací Ucho. „Nakonec jsme neprošli přes národní přehlídku, cítili jsme se trošku ukřivděni," přiznává herec a režisér Josef Jan Kopecký. Jak dodává, o to příjemnější je to letos, kdy je jeho radost, v podobě Kočky na kolejích a Měsíčního běsu, hned dvojitá. „Kočka na kolejích je v kurzu, včetně Shakespearovských slavností a hudebních festivalů. Dostali jsme nabídku na filmové zpracování. Na to se také těšíme," říká o první hře.
Velmi úspěšné je i jeho ztvárnění hry Richarda Kalinovského o genocidě Arménů. Ta měla premiéru už v listopadu 2010. Její cesta na festival byla spletitá, připomíná Josef Jan Kopecký: „Měsíční běs neprošel sítem národní přehlídky a my jsme to před dvěma lety vzdali. Loni jsme se zúčastnili krajské přehlídky, měli jsme tam být jako externí představení, nakonec jsme soutěžili a uspěli."  O tom, že oprávněně, svědčí slova Máši Caltové, jež loni ve Větrníku napsala: „Opatovický soubor prokázal jak dramaturgickou odvahu, tak schopnost naplnit mimořádnými hereckými výkony silně emocionální text. Režisér Josef Jan Kopecký pracoval citlivě s vizuální složkou inscenace i se scénickou hudbou. Herce vedl k autentickým hereckým výkonům."
Triarius se s Kočkou na kolejích na festivalu představí v neděli, Snoop s Měsíčním běsem potom v pondělí. Festival potrvá do 10. srpna. „Tréma je, vždyť je to mekka českého ochotnického divadla, ale převažuje těšení," uzavírá těsně před odjezdem do Hronova Josef Jan Kopecký. Jemu i jeho kolegům nezbývá než popřát: Zlomte vaz!