Podle Pavla Neumeistera ze svazku obcí Region Orlicko– Třebovsko asfaltový povrch poškozují kořenové systémy stromů, těch, které už tu rostly, i těch vysazených. Jdou za vodou. „Tam, kde jsou stromy za příkopem, nezavrtávají se pod naší cyklostezku, nevzdouvají asfalt a nevytvářejí hrboly. Nejvíce postižený úsek je v Ústí nad Orlicí od Sporthotelu po estakádu v Libchavách. Pomístně jsou však nerovnosti rozprostřeny po celých délkách cyklostezek a tím, jak stromy budou růst, projeví se i jinde," konstatoval Pavel Neumeister.
Vedle provozovatele se na opravách bude podílet i řídící tým cyklostezek, velkorysou částkou chce přispět i dodavatel stavby. V řídícím týmu jsou zastoupeny obce a města po trase cyklostezky otevřené v roce 2007. Ty nejenže přispěly na její výstavbu, ale také se zavázaly, že se budou společně starat o její provoz. A to znamená i o případné opravy. K těm dojde zřejmě během května až června.

Jak na „Václaváku"

Z monitoringu provozovatele cyklostezky vyplývá, že na trasu mezi Ústím a Letohradem hlavně během víkendů vyráží stovky až tisíce cyklistů a bruslařů. Nepřekazí jim oprava povrchu oblíbenou aktivitu? „Přinese určitá omezení, ale vícedenní uzavření cyklostezky nepředpokládáme. V době provádění oprav by cyklostezka měla být pro pěší i cyklisty s určitou opatrností průchodná či průjezdná, samozřejmě bude se muset na několik hodin uzavřít v okamžiku, kdy se v daném místě bude asfaltovat. Všechny uživatele proto žádám o trpělivost jak s letošními opravami, tak také o ohleduplnost k sobě navzájem," dodal Pavel Neumeister. Podle jeho slov bude asfaltování načasováno tak, aby se nekrylo s prodlouženými víkendy a dalšími časy, kdy je cyklostezka nejvíce vytížená.
Region Orlicko – Třebovsko chystá pro „kolaře" i další novinku. „V letošním roce chceme na jednom nebo dvou úsecích cyklostezky, kde je vyloučena motorová doprava, vyznačit vodicí středovou přerušovanou čáru. Cyklistům by usnadnila orientaci," dodal manažer svazku. Konkrétně se jedná o úsek mezi Nebíčkem a Lanšperkem.