Lidé přicházejí na hřbitovy, aby věnovali tichou vzpomínku svým zemřelým blízkým. Zloději a vandalové však období Dušiček znepříjemňují a narušují. Ukradnou svíčku nebo věnec, aby si je přenesli na svůj hrob, nebo dokonce náhrobek poškodí.
Velitelé městských policií v regionu mají na obranu proti nim stejnou taktiku: zvyšují frekvenci kontrol a strážníky na hřbitovy posílají především pod rouškou tmy.

Kdo a proč krade na hřbitově?

„Pro každého normálního člověka je to nepředstavitelné. Dělají to lidé mentálně jednodušší, bez úcty k druhým, nemusí to ovšem ještě být narušená osobnost,“ charakterizuje podobné zloděje či vandaly rychnovský psycholog Oldřich Kaloč. Podle jeho zkušeností se k těmto činům snižují spíše lidé mladší, kterým jde o nějaký finanční profit, nevybouření puberťáci nebo ti, jež těší představa, že někomu ublížili.

„Už třikrát nám ukradli vázu, od té doby na hrob dáváme jen sklenici obalenou folií. Přišli jsme i o svíčky na baterky, jednou nám kvůli takové dokonce zdemolovali lucerničku, takže jsme se vrátili k těm klasickým. A občas se ztratí i nějaká květina,“ vyjmenovala své zkušenosti žena z České Třebové.
Také tady budou strážníci podle vyjádření jejich velitele Petra Vencla hřbitov intenzivně hlídat. Ve Vysokém Mýtě strážníci hřbitov navštěvují dvakrát denně už od 21. října a kontroly potrvají až do 7. listopadu. Přicházejí se setměním, tedy po 16. hodině, a potom ještě kolem 19. hodiny. „Smysl kontrol vidím především v preventivní funkci,“ říká velitel Radomír Toušek, a dodává: „U nás v Mýtě naštěstí s podobnými krádežemi problém nemáme.“

Na hlídání hřbitova nemají prostředky

Opačnou zkušenost mají v Dlouhé Třebové, kde se místní malebný hřbitov, který nyní navíc zdobí opravená kaple, opakovaně stává terčem „nájezdů“ vandalů. Poslední případ se stal letos na jaře, kdy bylo poškozeno šestnáct hrobů. „Nemáme prostředky na to, abychom hlídali hřbitov, ale naši lidi jsou teď každý den na hřbitově, protože se upravuje, aby byl na Dušičky v pořádku. Ale na to, jestli nám to večer zase někdo zničí, na to síly nemáme. Chci věřit tomu, že snad ne,“ doufá starosta a s nadsázkou dodává: „Jestli nám to ještě někdo zničí, tak tam postavíme myslivce s flintou.“

Řádění zlodějů a vandalů na hřbitovech lidé sami neovlivní, ale na parkovištích ano. Stačí si v těchto dnech připomenout, že auto není trezor. „Ráda bych apelovala na řidiče, aby nenechávali na sedadlech v autech na parkovištích u hřbitovů tašky, kabelky a cenné věci. Taková auta se stávají velmi snadným terčem pachatelů. Budeme mít zvýšené hlídky, budeme kontrolovat tyto rizikové oblasti, ale přesto záleží na tom, jak zodpovědně se řidiči k tomuto problému postaví,“ dodala k tématu policejní tisková mluvčí Eva Sichrová.