Památka zesnulých letos připadá na středu 2. listopadu, ale policie zvýší hlídkovou činnost už na prodloužený víkend. To potvrdil například velitel Městské policie Česká Třebová Petr Vencl. „Provádíme na hřbitovech kontroly, a to jak v denní době, tak večer i v noci,” řekl.

Podle něj nemizí ze hřbitovů jen květiny a vázy. Někteří zloději chtějí vše zpeněžit. „Jedná se především o kovové prvky, které se dají zpeněžit ve sběrnách,” dodal Vencl.

Hlídky strážníků na hřbitově i přilehlém parkovišti lze potkat také v Žamberku. „Dále máme na hřbitově trvale umístěné dvě kamery, které jsou součástí městského kamerového dohlížecího systému na veřejném prostranství,” sdělil zástupce velitele městské policie v Žamberku Kamil Luňáček.

Hřbitovy zřejmě i o letošním Svátku zesnulých budou praskat ve švech. Ilustrační foto.
Dušičky letos budou nejdražší v historii. Lidé si připlatí za květiny i pomníky

Většinu případů na hřbitovech řeší městská policie, někdy ale proběhne domluva i jinak. „Když se nám podaří viníka najít, řešíme to domluvou či písemným vytýkacím vzkazem. Nájemci mají věci někdy označené a najdeme je na jiném hrobě,” zmínila vedoucí veřejného pohřebiště Lanškroun Ivana Doubravová a dodala, že s městskou policií spolupracují. I zde probíhají pravidelné obchůzky.

Markéta Vojvodíková ze společnosti TEPVOS upozornila, že jako správce orlickoústeckého hřbitova krádeže neřeší a vše je v kompetenci městské policie v Ústí nad Orlicí, se kterou pravidelně spolupracují.

„My tady uklízíme celkem pravidelně. Jednou se tu někdo hádal, asi kvůli ukradenému svícnu. Ale to nebylo ani na Dušičky. Je tady sice rušno, ale lidi se chovají slušně,” řekla Pavla Limberská na hřbitově ve Vysokém Mýtě.

„Čas od času něco zmizí. Třeba vázy, věnce nebo fotorámečky, ale spíš mimo Dušičky, protože to tady víc hlídá policie,” podotkla Jana Skalická. „Všechno šlo nahoru, lidi na to nemají peníze, proto někdy něco zmizí. Ale nebožtík aby se pak v hrobě obracel, taková hanba,” dodal její manžel Pavel.