Pozorování oblohy, přednášky

„Hvězdobraní" má v kalendáři aktivit na Liticích již několik let své pevné místo. Kastelán hradu Dalibor Urban při jeho přípravě spolupracuje s Českou astronomickou společností. „Jsou to sice hvězdáři amatérští, astronomií se ale zabývají na profesionální úrovni. Pokaždé  připraví zajímavý program," říká kastelán a přibližuje podrobnosti toho letošního: „V sobotu i v neděli bude pozorována denní obloha. Návštěvníci hradu budou moci vidět jevy na Slunci, protuberance, sluneční skvrny a další. Dalekohledy budou zaměřeny také na Měsíc. Vše se bude odehrávat na nádvoří a návštěvníci, kteří přijdou na hrad, se budou moci zdarma podívat. Probíhat budou také přednášky. Protože je  pro nás letošní rok ve znamení Pernštejnů, nebude chybět ani povídání o astronomii v renesanci. Zajímavá bude jistě  přednáška o fotografování astronomických jevů, hovořit se bude i o dalších tématech," uvedl Dalibor Urban.

Ideální tip
na rodinný výlet

Vyvrcholením „Hvězdobraní" se pak stane pozorování oblohy v noci ze soboty na neděli. „Po setmění mohou zájemci přijít na nádvoří hradu, pozorovat se budou krátery na Měsíci, prstence některých planet a další jevy, což by mělo trvat asi do třiadvaceti hodin," upřesňuje kastelán.
Připomíná přitom i skutečnost, že se v Liticích koná také pouť. „Pro rodiny s dětmi je výlet do Litic v těchto dnech úplně ideálním tipem," zve Dalibor Urban. A protože meteorologové předpovídají málem letní počasí, zažije možná hrad i podhradí rušný a zdařilý víkend.