Mykologové si letos skutečně „mákli“. Asi dvě desítky jich křižovaly severovýchodní Čechy, aby fanoušci houbaření a obdivovatelé hub nebyli zklamaní. Nakonec nasbírali kolem 350 druhů.
„Letošní sezona je velmi rozpačitá. Vlastně pořádně nezačala. Čekali jsme na jarní houby, ty ale vůbec nepřišly, nerostly smrže, čirůvky májovky byly minimálně, závojenky podtrnky velmi málo. Na začátku léta přišla sucha, takže houby zase nebyly. Nakonec přišly deště a po nich houby vystartovaly. Vrchol trval tři týdny. Před čtrnácti dny ale zase přestaly růst. A prognóza? Pravděpodobně koncem září a začátkem října by houby měly být. Už z jakési logiky věci,“ poznamenal Libor Tmej.
Mykologové se ale nenechali odradit a soustředili se na podzemní houby. „Chodili jsme na ně s motyčkami a pejsky. Dá se říct, že sezona byla ve znamení podzemek,“ potvrzuje mykolog. Na výstavě jich byla k vidění celá řada včetně lanýžů pravých. Libor Tmej vyzdvihoval i pestrou škálu hřibovitých hub včetně hřibu satana. Nechyběl ano kozák dubový neboli žlutoporý. Houba, jež je specifikem Choceňska. „Je to teplomilný kozák, který roste v lesích, jež se táhnou od Chocně až k Hradci Králové, ale jenom na několika místech. Jezdí sem pro ni mykologové až z jižní Moravy nebo jižních Čech. Je to jediný kozák, který má žluté póry rourek,“ vysvětlil Tmej.