Tomáš Richter minulý týden přivítal úplně první klienty v prostorách vlastního pánského holičství. Vlastní podnikání tak rozjel po téměř půlroční uzávěře služeb, kdy mnohé kštice volaly po zásahu profesionála. „První týden? Je to vážně jízda. Díky obrovské podpoře jsme úplně vybookovaný,“ zhodnotil první pracovní dny. V uspěchané době chce mužům nabízet klidné prostředí, kde si během toho, co o ně budou holiči pečovat, vypijí šálek kávy či něčeho ostřejšího. „Myslím, že by si měl každý člověk najít alespoň trochu času pro sebe. I páni,“ dodal. A právě takový má být typický zákazník Hubertova holičství, jak se nový vysokomýtský barbershop, nazývá. Muž, který se chce o sebe a svůj zevnějšek alespoň trochu starat.

Ačkoliv jsou místní služby určeny výhradně pro pány, dámy mohou do prostor holičství nahlédnout a ochutnat místní atmosféru. „Nezakazujeme ženám vstup, klidně mohou dojít na kávu a počkat na svého gentlemana,“ vysvětlil Richter s tím, že pravidlo absolutní nepřítomnosti žen se v jejich barbershopu striktně nedodržuje. „Určitě je ale neostříháme, to přenecháme jiným,“ dodal.

Z gastroprovozu k holičské břitvě

Tomáš Richter se narodil ve Vysokém Mýtě a po studiu odešel poznat svět vělkoměsta. „Nejdříve jsem pracoval v gastru. Právě tam jsem se ujistil, že chci pracovat ve službách, pro lidi. Cítil jsem, že potřebuji každodenní kontakt s klienty,“ vyprávěl začátek své profesní cesty. Po letech práce v pohostinství však přišel čas na změnu. „Práce v noci už byla pro mladší,“ dodal s úsměvem.

Slovo Barber je odvozeno z latinského Barba, tedy holič. Právě v prostorách barbershopu se profesionálové starají nejen o pánský účes, ale také o vousy. Atmosféru dodávají barbershopům klasická kožená křesla, podává se výběrová káva, pánové mají navíc možnost ochutnat sklenku něčeho ostřejšího. V některých provozovnách se také symbolicky zakazuje vstup ženám, které by mohly narušovat atmosféru připomínající pánský klub.

Osud tomu posléze chtěl a Tomáš se dostal k práci pánského holiče. Začal pracovat v proslulém pánském barbershopu Gentlemen´s world v Bratislavě. „Právě tam jsem přičichl k pánskému holičství. Tam se to zlomilo a bylo jasno,“ vysvětlil, jak se k práci barbera neboli pánského holiče dostal. Ruch velkoměsta se Tomášovi po čase přejedl a rozhodl se vrátit zpět do svého rodiště. „Doma je zkrátka doma,“ řekl s tím, že práce barbera se však vzdát nechtěl.

Rozhodl se proto, navzdory nejisté době, zariskovat. Pronajmul si prostory na autobusovém nádraží a během několika měsíců je přeměnil ve stylové holičské studio. „Covid nám pomohl. V čase karantény jsem stihl zařídit salon,“ popsal. Zbývalo pak jen čekat na moment, kdy vládní opatření dovolí otevřít dveře prvním zákazníkům. „Otevřeli jsme v pondělí, tedy v den, kdy po dlouhé pauze spustila provoz všechna holičství i kadeřnictví. Díky podpoře na sociálních sítích a právě covidové pauze jsme úplně vybookovaní. “ popsal s tím, že rezervační systém holičství se dynamicky plní.