Extrémy u nás nenajdeme

„O tom, že by na Orlickoústecku byla místa, na nichž dochází k nějakému zásadnímu překračování mezní hodnoty hluku, se nedá hovořit. U nás je to snad jen na komunikaci mezi Vysokým Mýtem a Litomyšlí, kde některý taková místa jsou,“ řekl včera deníku Tomáš Hellmuth z ústecké pobočky Zdravotního ústavu Pardubice. Podle jeho slov jsou ale hladiny hluku překračovány na každém základním komunikačním systému měst a obcí, především na hlavních průtazích.

Jeden takový průtah vede Ústím nad Orlicí a Českou Třebovou. „V Ústí na podměstí, kde vede průtah kolem panelového sídliště, monitorujeme situaci pravidelně, měříme pětkrát ročně už od roku devadesát tři. Sledujeme vývoj v souvislosti s železniční i silniční dopravou. O extrémech se zde hovořit nedá. Trochu horší je to dál na tomto průtahu na Královéhradecké ulici, kde stojí domky přímo u komunikace. Sídliště je přece jen od ní vzdálenější. Horší je to také na stejném průtahu v České Třebové,“ upřesnil Tomáš Hellmuth. Znovu přitom ale zdůraznil, že o extrémy ve vztahu k ohrožení zdraví obyvatel se v našem regionu hovořit nedá. „Situace je u nás v podstatě standardní, jsme na republikovém průměru.“

Pomoci mohou moderní okna

Lidé ze sídliště v ústeckém podměstí si ovšem poměrně pravidelně na hluk z blízké komunikace i železnice stěžují. Zvlášť ti, jenž žijí v dlouhém paneláku, který stojí k frekventované čtyřproudé silnici nejblíž. „Jedno auto za druhým od rána do večera, ani v noci není klid a hodně jsou slyšet i vlaky z blízké trati. Sice tu stojí zhruba pětimetrová protihluková stěna, ale bydlíme až nahoře, takže nám je k ničemu,“ konstatovala paní D. „Hluk nám vadí hlavně v noci, protože k silnici je nasměrovaná ložnice. Třeba v létě nemůžu spát při otevřeném okně. Párkrát jsem to zkoušela, ale ještě v jedenáct v noci byl takový provoz, že jsem nemohla usnout. Před pár dny, když byla vichřice, mě zas asi ve dvě v noci vzbudila siréna hasičů. Takže když se řekne hluk, vím, o čem je řeč…“ Paní D. si hodně slibuje od výměny oken, která je naplánována na jejich domě. Její známí, kteří bydlí u rušné křižovatky, si před časem nechali stará okna vyměnit za nová plastová a mj. si chválí jejich zvukotěsnost. A to je asi opravdu jedna z možných cest, jak si od hluku pomoci – pořídit si okna, která ho do domácností nepustí.