Orlickoústecko/ Hlídkovat u přechodů v blízkosti škol budou v okrese do konce tohoto týdne policisté, strážníci i policisté celní správy. Ode dneška si jich lze podle okresní policejní mluvčí Evy Sichrové všimnout především v době před zahájením a po skončení výuky. Dohlížet by měli jak na správné přecházení, tak na chování řidičů, jejichž povinností je zastavit, pokud vidí, že se chodec po přechodu chystá přejít.

Odpovědnost je hlavně na rodičích

Smyslem každoroční zářijové akce je omezit riziko dopravních úrazů dětí, které se dnes poprvé po prázdninách vydávají do školy. „Po dvou měsících volna bývají děti rozpustilé a právě v tomto období bývá na našich komunikacích zaznamenáno větší množství jejich úrazů, ať už při hrách, nebo přímo na silnicích,“ komentovala důvod akce mluvčí okresních policistů.

V bezpečné dopravě dětí do školy ale podle ní hrají velmi důležitou roli rodiče. „Rozhodně nedoporučujeme aby zvláště prvňáčci chodili ze začátku sami. Rodiče by s nimi měli celou cestu do školy projít, upozornit je na rizika, která jim tam hrozí. Naučit je správně se rozhlížet při přecházení přes vozovku, a pokud tam je přechod, tak doopravdy jít po přechodu, i kdyby to byla zacházka,“ vysvětlila Sichrová.
Jak dceři, která se letos vydala do druhé třídy, zajistit bezpečnou cestu do školy a z ní, museli vyřešit i rodiče z České Třebové. „Samozřejmě se o ni bojíme a zpočátku ji vždy někdo vedl tam i zpátky. Pak se nabídla babička její kamarádky, že ji bude vodit spolu s vnučkou do školy. Ze školy pak už chodila sama,“ popsal docházení své dcery do první třídy Milan Macko. Do základní školy Nádražní, kam chodí, to nemá daleko. Jediná silnice, kterou cestou přechází, je ale zrovna v místě, kde nyní funguje provizorní autobusové nádraží ve Slovanské ulici.

„Ráno i v poledne tam bývá provoz. Situaci komplikují i zaparkované autobusy, které znemožňují dětem výhled z chodníku, takže musejí nejprve vkročit do silnice, aby se rozhlédly,“ upozornil otec na nešvar místa, kam se na dobu přestavby prostoru před českotřebovským vlakovým nádražím přesunulo autobusové nádraží, které stálo na v současnosti rozestavěném Bezručově náměstí.

„Chápu že náhradní autobusák někde fungovat musí a hledalo se nejbližší možné umístění, ale úzkou ulici v blízkosti školy pokládám za nešťastné řešení. Není tam ani značený přechod pro chodce. Minimálně ten by bylo dobré udělat,“ dodal Milan Macko.
Pokud tedy dítě nemá cestou do školy po jakém přechodu přejít, jeho rodičům to na klidu nejspíš příliš nepřidá. Aby byli tedy řidiči především ve městech opatrní a ostražití, vyzývá mluvčí policistů v okrese Sichrová.
Další policejní akcí, která se tento týden bude konat, je Zebra. Policisté se ve čtvrtek ve Vysokém Mýtě zaměří rovněž na přecházení po přechodu a na vybraném místě odmění maličkostí každého, kdo přechodu využije správným způsobem.

LADA KLIMOVOVÁ