Projekt „historie v kostce" jde do finiše. Ve spolupráci s muzeem bylo vybráno 26 významných mezníků v historii Lanškrouna, jejich grafické ztvárnění dokončuje architektka. Podle starosty Radima Vetchého bude časová osa přínosem pro turistický ruch. „Bude to zajímavý prvek pro návštěvníky města, kteří k nám přijíždějí za poznáním během svého putování o dovolené. Bude i místem, kam mohou turisty navést pracovníci infocentra a jednoduše prezentovat historii města," uvedl.

A která historická data a osobnosti z historie města časová osa připomene? „Bude to první písemná zmínka o městě, jména majitelů panství, zavedení rybníkářství, vznik některých firem, například tabákové továrny nebo továrny na výrobu papírových dutinek, ustanovení prvního městského lékaře Františka Riedla, postavení Tereziných lázní mlynářem Gustavem Müllerem," uvádí příklady ředitelka Městského muzea v Lanškrouně Marie Borkovcová. Několikrát se časová osa zastaví u života a díla velkého českého polyhistora pobělohorské doby Jana Marka Marci (1595 – 1667). Byl osobním lékařem dvou císařů, fyzikem, matematikem, astronomem i filosofem. Jeho jméno nese lanškrounské náměstí a na jeho počest byl pojmenován i kráter na odvrácené straně Měsíce.

Při výběru materiálu padla volba na žulu, která bude korespondovat s náměstím. Zakopnout o metrové trámce možné nebude. „Žulový trámek bude zapuštěný do země až na úroveň ostatních kostek, takže nebude nijak vystupovat nad úroveň plochy náměstí. Text bude do žuly vysekán," vysvětlil Jaromír Sobek z odboru investic a majetku na lanškrounské radnici.

Kamenná časová osa by se na náměstí v Lanškrouně měla objevit před hlavní turistickou sezonou. Celkové náklady se budou pohybovat kolem dvou set tisíc korun, město na tento projekt získalo dotaci z Pardubického kraje.