„Týká se to chodníků a částečně vozovky. V průběhu stavby si to vyžádá uzavření části náměstí, zneprůjezdnění úseků a zákaz parkování v nějakých částech," uvedl Pavel Kubeš z odboru investic radnice. Každá etapa potrvá podle odhadů tři měsíce, ideálně tedy stavební práce skončí za půl roku. Jejich zahájení se očekává na jaře po skončení topné sezony. Stavební práce doprovodí archeologické průzkumy. „Samozřejmě, kdo kopne do země, zvlášť v památkové zóně, neřekne, jak dlouho se bude kopat," uvedla Žaneta Jelenová z energetické společnosti RWE.

Náměstí si zachovalo pravidelný půdorys z doby založení Přemyslem Otakarem II. ve 13. století. Je největším čtvercovým náměstím v Čechách a nese jméno zakladatele města.

Město si vymínilo, aby stavebníci opatrně zacházeli s historickou dlažbou zdobenou mozaikami a vrátili ji na původní místo. Práce se budou koordinovat i podle tradičních akcí. Například festival Sodomkovo Vysoké Mýto, který přibližuje historii karosářství ve městě, by ohrozit neměly, dodal Kubeš.