Majitelé heren nechápou postup, který vedl představitele města po několikerých změnách až k poslední schválené verzi vyhlášky o místech, kde je provozování hracích přístrojů zakázáno.

Sto metrů neplatí

„Dokud se všech heren týkalo, že nemohou být v blízkosti škol, kostelů, zdravotnických zařízení a tak dále, nelíbilo se nám to, ale týkalo se to všech stejně. Třetí schválená verze vyhlášky však všechno zrušila a rozhodlo se, že mohou být herny pouze na ulici 5. května. Což se týká největší herny Tropic a jednoho malého ´doupěte´ přes silnici. A nikdo nevysvětlí, podle jakého klíče tak bylo rozhodnuto. Rok a půl se jedná o to, aby nemohly být herny vedle škol, a najednou to být může. Obě jsou přitom do sta metrů od školy i kostela,“ říká podnikatelka Lenka Tůmová, provozovatelka herny v ulici 28. října.

Podnikatelka i její kolegové v této branži nechápou, proč se nakonec ponechá ve městě největší herna. „A taky mě zaujalo, jak se vyhláška každou chvíli mění, proč rozhodují pořád špatně. Mně se to zdá zvláštní. V každém případě podle mě omezuje svobodu podnikání. Musím splácet dluhy a nikdo se neptá z čeho. Byli bychom dost velcí hlupáci, kdybychom do heren pouštěli nezletilé děti. I kdybychom byli tak nesvědomití, pracovníci z živnostenského odboru i městští strážníci to kontrolují, u mě byli vícekrát a jistě i jinde. Byli bychom proti sobě, nejen kvůli riziku vysokých pokut, ale i prostě proto, že nechceme, aby si děti u automatů hrály. Zastupitelstvo si prostě určilo podle mapy města hradby: kdo je uvnitř, nesmí mít hernu. Máme tedy v Lanškrouně hradby,“ konstatuje s hořkým úsměvem Lenka Tůmová.

Historický princip

„Chápu postoj podnikatelů. Já jsem ze svého názoru neregulovat herny vůbec ustoupil až poté, co se téměř na každém zastupitelstvu tato tematika projednávala a navrhovala se různá znění vyhlášky. Nakonec jsem hlasoval pro poslední verzi návrhu, který vypracovala pracovní skupina, v níž byli jak zastupitelé, tak úředník státní správy a zástupci provozovatelů heren. Regulace vychází z principu, že v historickém centru herny povoleny nebudou. Shodou okolností je ulice 5. května až za ´hradbami´. Pokud se objeví zájemci o povolení heren mimo historické centrum města, bude se tím lanškrounské zastupitelstvo zabývat. Podle mě by se však měla vyhláška měnit až po schválení nového loterijního zákona,“ reagoval na výhrady místních podnikatelů Martin Košťál, starosta Lanškrouna.