Vystavit stopku hazardu si v té době přála i většina místních hlasujících v referendu, nesešlo se však tolik hlasů, aby bylo referendum závazné. Od roku 2015 se vydávají členové spolku Spousti každoročně na „kontrolu“ heren, aby v provozovnách spočítali aktuální stav fungujících herních zařízení. Po posledním putování mohli spokojeně konstatovat, že počet heren i samotných automatů ve městě pomalu, ale neustále klesá. „Ke konci roku 2017 bylo v Ústí už pouhých 57 herních zařízení a to v sedmi provozovnách, což je pouhých 37 procent původního stavu před regulací. Přitom pokud letošní obecní volby výrazně nepromění rozložení sil na radnici, je možné očekávat definitivní konec hazardu na území města Ústí nad Orlicí nejpozději do 21. prosince 2019,“ uvedl za Spousti Robert Osman.

Podle nového zákona o hazardních hrách je od začátku letošního roku pro hráče povinná registrace, na všech automatech byly instalovány krabičky s dotykovým displejem, přes které se jednotlivci registrují. Členové Spousti některé provozovny „otestovali“ a obsluha je skutečně vítala důrazným pokřikem: „Pojďte sem, občanku, řidičák“. „Nová povinnost registrace hráčů tak v Ústí nad Orlicí přispěla k tomu, že dvě provozovny ke konci roku ukončily svou činnost,“ dodal Robert Osman s tím, že šlo o herny na ulicích 17. listopadu a M. R. Štefánika. Počet heren tak klesl z původního počtu dvanáct na dnešních sedm.

Pro členy Spousti bylo zajímavým zjištěním, jaký má vlastně personál heren k automatům vztah. Obsluze nyní přibyla řada povinností, například musí hráčům zkontrolovat doklady, vystavit kartu nebo kontrolovat nařízené čtvrthodinové přestávky po každých dvou hodinách hry. Na zisku z jejich provozování však nijak neprofituje. „Já je nesnáším. My jako číšnice z toho nemáme nic,“ řekla jim přímo jedna z číšnic.