Výdaje: kultura, sociální služby…

Kromě jiných výdajů se předpokládají dotace pro sport, sociální služby, kulturu a ekologii v hodnotě přes dva a půl milionu korun, na seniordopravu město dá dvě stě tisíc, Vysokomýtské nemocnici 118 tisíc atd. „Vůbec poprvé se letos do rozpočtu zapojuje dotace pro společnost Vysokomýtská kulturní na provoz Muzea českého karosářství, městské galerie a informačního centra, které působí v prostorách nově upraveného areálu budov bývalého okresního soudu a vězení," připomněl novinku místostarosta Roman Baťa.

Investice: stezka, památky, školy…

Investiční akce budou záviset na dotacích, které by měly postupně do města přijít: konkrétně na první úsek zamýšlené cyklostezky z Mýta na okraj Hrušové, na zateplení sportovního areálu ve Vraclavské ulici nebo na obnovu Choceňské věže. Stranou pozornosti nezůstane ani výměna oken ve školních budovách a na radnici nebo revitalizování zahrad v několika mateřských školách ve městě.
Některé akce se budou v průběhu roku týkat také šesti vesnických částí patřících k Vysokému Mýtu, dohodlo se s nimi na harmonogramu prací. Například ve Vanicích se upraví dětské hřiště, v Knířově vznikne chodník k autobusové zastávce.

Milion pro zkušební dráhu Iveco

Jeden milion korun se objevuje v rozpočtu na zkušební dráhu – polygon pro místní firmu Iveco Czech Republic v prostoru letiště. „Záleží na tom, jak vlastně všechno dopadne kolem záměru stavět tu dráhu, spíše je myšlena tato částka na projekt, na přípravu," podotkl místostarosta. Předpokládané investice nezaberou jeden rok, budou spíše víceleté, některé významnější „naběhnou" do výdajů třeba až ve třetím nebo čtvrtém roce působení členů zastupitelstva.

Město trvá na zákazu hazardu

Program jednání zpestřil také bod věnovaný hazardu, přesněji provozu výherních automatů a podobných zařízení na území města.
„Naše vyhláška z roku 2011 provoz zakázala, ozývaly se potom některé hlasy vyzývající obnovit automaty, pokaždé ale město trvalo na tom, že zákaz platí. Víme o některých místech, že automaty zůstávají, to už ale neovlivníme. Před nedávnem jich snad mělo být asi tak sedmnáct, ale postupně mizí. Dříve jsme jako město získávali z automatů částku přibližně čtyři až pět milionů korun, město tím sice přichází o finanční prostředky a musí se podle toho zařídit, ale jako hlavní zůstává hledisko morální," poznamenal Michal Zima, vedoucí finančního referátu.

(jko)