Sedmapadesát pětičlenných hlídek mladých hasičů (26 v kategorii mladších a 31 v kategorii starších) startovalo v sobotu v již třináctém ročníku Závodu požárnické všestrannosti mladých hasičů – Memoriálu Zdeňka Veselého, který pořádal Sbor dobrovolných hasičů v Černovíru, okrajové části města Ústí nad Orlicí.

Spokojeni s účastí

Už tradičně hlídky absolvovaly 2,5, resp. 3 kilometry dlouhou trať vedenou náročným terénem, na níž je čekala stanoviště s různými úkoly: střelba ze vzduchovky, práce s mapou, první pomoc, vázání uzlů, poznávání a určení užití hasičských přístrojů a další. Jako doplněk memoriálu byl zařazen i rychlostní závod jednotlivců na 60 metrů, při němž účastníci překonávají trať s překážkami, rozkládají a spojují hadice.

„S účastí jsme rozhodně spokojeni, máme tu o dvě hlídky více než loni. Zastoupena je řada sborů z Orlickoústecka, přijeli k nám ale i hasiči z Desné u Litomyšle. Nejvíc jsme se asi báli počasí, páteční příprava závodu byla v dešti opravdu hodně náročná. Dnes je sice trochu zima, ale neprší, což je důležité. Pro mnohé z dnešních soutěžících jsou to úplně první závody. Na druhou stranu nám už během let pořádání memoriálu vyrostla celá generace hasičů, takže dnes už někteří bývalí závodnící dělají rozhodčí,“ svěřil se Orlickému deníku člen organizačního týmu hasičů SDH Černovír Ludvík Špinler.


Závod byl také již tradičně velmi dobře připraven, soutěžící hasičský „potěr“ a mládež si ho opravdu užívaly. „Jezdíme sem rádi, závodění nás baví, chceme dopadnout co nejlépe,“ prohlásili před startem malí hasiči z Koburku u Výprachtic. „Bylo to dobrý, sice docela těžký terén, ale dalo se to zvládnout. Akorát střelnice nám moc nevyšla,“ hodnotily už v cíli svůj výkon děti z Horních Libchav. A jak všechno dopadlo? V kategorii mladších hlídek si nejlépe vedlo družstvo Horní Čermné B, druzí skončili reprezentanti Svatého Jiří B, „bronz“ pak putoval do Horních Libchav. V kategorii starších se z triumfu radovali členové A družstva Dolní Čermné, druhá skončila hlídka Lukavice B, třetí byli Mladkovští. Do závodu jednotlivců nastoupilo celkem 46 dětí. Vítězi se stali: mezi mladšími dívkami Kateřina Mikulová z Dolní Čermné, mezi mladšími chlapci Martin Uzlík z Desné u Litomyšle. V kategorii starších brali „zlato“ Štěpánka Vejrychová z Desné a Jakub Šejna z Letohradu.