„Člověk z Pardubic nemůže mít nikdy dokonalou místní znalost. Zásah hasičů se tak zbytečně zpozdí,“ uvedl Martin Kiss. Jako příklad uvedl událost z konce loňského roku. Neovladatelný kamion zdemoloval pod březovským kopcem dva automobily, smetl plot rodinného domu a skončil mimo silnici.

Pardubické operační středisko tehdy k zásahu místní jednotku nevyslalo. Příjezd svitavských hasičů trval téměř patnáct minut. Březovští hasiči by na místě přitom byli do pěti minut.

„Město i stát nás platí za pomoc občanům. Nemusíme jezdit k událostem do okolních obcí pokud to zvládnou tamní dobrovolníci, ale doma bychom u zásahu měli být rozhodně první,“ podotkl k tomu velitel výjezdové jednotky Ladislav Felkl.

Hrozí selhání

Ředitel hasičského záchranného sboru ve Svitavách Oldřich Jedlička přiznal, že došlo k pochybení. „Neselhal však systém, ale jednotlivec. Centrální dispečink v Pardubicích je v plenkách. Drobné chyby se musí postupně vychytat, ale jako celek je systém dobrý a spolehlivý,“ uvedl Oldřich Jedlička. Podle jeho názoru je největší problém v odlišné práci operačních středisek hasičů a záchranné služby.

„Pokud zprávu přijmeme na středisku v Pardubicích, operační důstojník okamžitě zadává do počítače údaje pro složky integrovaného záchranného systému. U záchranné služby je postup jiný. Nejdřív je vyslána sanitka a teprve následně se zpráva dostává k nám,“ dodal Jedlička.

Dokonalá souhra nastane ve chvíli, kdy budou všechna operační střediska v krajském městě. Diskutující ale nepřesvědčil. Před několika týdny totiž jeli k ohni do Svitav. Zůstali ale bezradně stát na kruhové křižovatce. Nikdo nebyl schopen je navést k místu požáru.