Na česko–polské hranici v Orlickém Záhoří se v sobotu uskutečnilo mezinárodní taktické cvičení jednotek požární ochrany okolních měst a obcí.

Ve skutečnosti však nešlo o živelní pohromu, ale o taktické cvičení jednotek požární ochrany, které je součástí přípravy česko–polského projektu Modernizace integrovaného záchranného systému Orlických a Bystřických hor. „Je pradoxní, že právě toto cvičení před blížícím se vstupem do Schengenského prostoru mělo prokázat bezproblémovou spolupráci na hranicích a polská pohraniční stráž se přitom rozhodla nepustit na naše území jejich jednotky, protože zdejší přechod je pouze pro vozidla do 3,5 tuny. I když bylo vše předjednáno dopředu, dobrovolné hasiče k nám nakonec pustili až po zásahu vyššího funkcionáře,“ komentoval jediný, zato ale zásadní problém rokytnický starosta Petr Hudousek a zároveň hlavní koordinátor projektu, který však byl s výkonem hasičů nadmíru spokojený.

Také přítomná senátorka Václava Domšová ocenila prvotřídní zásah jednotek, ale jednání polských pohraničníků nechápala. „Jsem absolutně v šoku z toho, co se stalo, a věřte tomu, že si to pro sebe nenechám a v Praze to na příslušných místech řeknu. Měsíc před Schengenem to je minimálně ostuda,“ míní senátorka, která na závěr cvičení hasičům zatleskala. „Samotný zásah byla bomba a moc fandím tomu, aby projekt získal finanční podporu, protože to je třeba. Když jde o záchranu života a majetku, tak je vidět, že technika ani jazyk v tomto případě není žádná bariéra. A tak to má být,“ dodala.

Slovy chvály nešetřil ani ředitel rychnovské požární stanice HZS Královéhradeckého kraje Jiří Oberreiter, který byl pozván jako pozorovatel. „Perfektně připravené a technicky provedené. Jinak o komunikačním šumu z polské strany jsem jen slyšel. Mohu však potvrdit, že podobné problémy tu před léty byly poměrně časté,“ reagoval na dotaz Jiří Oberreiter.