Demonstrace proti automobilu, který už nestojí na podloubí? Trojice odpůrců v karnevalových převlecích v pátek odpoledne nakonec veřejně „poděkovala“ Pavlu Skřiváčkovi, že s autem konečně odjel. „Dnes tu už auto není, ale jsme rádi. Svým způsobem oslavujeme. Doufáme, že se tu v pondělí zase neobjeví zpátky,“ uvedla Petra Benešová, která společně se dvěma přáteli rozdávala v převleku kolemjdoucím lidem zákusky. Někteří si sladkost nevzali a tvrdili, že stojí za Pavlem Skřiváčkem a podporují ho. Jiní byli rádi, že je konečně podloubí volné.

Happening ale zřejmě nebyl tím důvodem, proč auto z podloubí zmizelo. „Pavel auto uklidil, protože den před tím přijel starosta za ním na chalupu a sliboval hory doly. Parkovačky zdarma, nižší ceny. Rozhodně auto nedal pryč, protože by mu vadila demonstrace,“ řekl Radek Pulkrábek ze sdružení Litomyšlský patriot. Pokud radní systém parkovacích permanentek nezmění, auto se znovu vrátí na podloubí.

Radní v Litomyšli pro letošní rok zdražili parkovací poplatek pro podnikatele. Místo 1600 korun zaplatí dva tisíce. Obdobně vzrostly i ostatní sazby parkovného pro obyvatele. Pavel Skřiváček se zdražením nesouhlasil. Marně žádal pro své vozy slevu. Starosta Michal Kortyš odmítl Skřiváčkovi vydat výjimku. Muž se proto rozhodl protestovat a zaparkoval svůj automobil na podloubí u svého domu. Záležitost zdůvodňoval tím, že stojí na svém pozemku. Od městské policie dostal pokutu. Tu ale nezaplatil, radnice zahájila správní řízení a dokonce uvažovali o tom, že spor budou řešit u soudu. Pokud by k soudnímu řízení skutečně došlo, neměl by Pavel Skřiváček podle odborníků šanci spor vyhrát.

Obrat?

Situace se radikálně změnila v pátek ráno. Modrý automobil, který patřil od začátku ledna mezi „nejslavnější“ ve městě, zmizel. Pavel Skřiváček ho odvezl, protože starosta Michal Kortyš slíbil jednání, které povede ke změně. Odpoledne se na místě, kde vůz stál, sešla trojice lidí v karnevalových maskách při happeningu. Původně chtěli proti parkování na podloubí protestovat, ale když auto nebylo na svém místě, akci změnili na poděkování. „Původně se nám nápad pana Skřiváčka zdál jako dobrá recese. Po měsíci jsme si ale říkali, že by to měl někdo konečně vyřešit. Chtěli jsme přispět k tomu, aby se lidé nad problémem zamysleli. Sice se naučili auto obcházet a nadávat doma, ale nikdo nic neudělal. My věříme, že Pavel Skřiváček pochopil, že je podsíň pro veřejnost. Myslíme si také, že majitel domů na náměstí by měl mít peníze na parkování,“ uvedl Daniel Brýdl, jeden z organizátorů happeningu. Přiznává ovšem, že v Litomyšli je s parkováním problém. „U sochy Bedřicha Smetany by byla dobrá klidová zóna. Je totiž velká škoda, že náměstí je jedno velké parkoviště aut,“ dodal Daniel Brýdl. Stejný názor má také Petra Benešová. „Auto na podloubí mi vadilo z morálního hlediska. Lidé na náměstí si přece kupují domy s klady i zápory,“ míní Petra Benešová. Problematiku musela vysvětlovat i svým dětem, které nechápaly, proč někdo parkuje na chodníku.

„Mne neoslovil. Dal sice najevo veřejně svůj názor, ale myslím si, že je sám proti sobě,“ řekla Ivana Candráková. Naopak s protestem souhlasili členové sdružení Litomyšlský patriot, jehož členem je i Pavel Skřiváček. „Vadí nám, že nás město nepřizvalo k jednání o cenách parkovného. Jeden a půl roku tady existuje sdružení lidí, kteří se snaží něco řešit. Jenže město pouze slibuje. Souhlasím rozhodně s tím, aby lidé veřejně projevili svůj názor a byli aktivní,“ sdělil Radek Pulkrábek. Pomohlo vůbec k něčemu to, že Pavel Skřiváček více než měsíc parkoval na podloubí a budil pozornost? Zřejmě ano. „Konečně došlo na veřejnou diskuzi. Navíc starosta Michal Kortyš přislíbil jednání, což považuji spíše za hašení požáru. Na začátku března se sejdeme a budeme řešit problematiku parkování,“ uzavřel Radek Pulkrábek. Doufá, že se konečně „ledy pohnou“.