Hajlující vlčák zabodoval

Sdružení českých umělců grafiků Hollar slaví letos 100 let od založení a již po třiadvacáté udílelo Cenu Vladimíra Boudníka za celoživotní přínos grafice – jejím laureátem za rok 2016 se stal letos devadesátiletý Karel Malich.

V rámci slavnostního večera v pražském Clam-Gallasově paláci byli oceněni také umělci v dalších kategoriích, mezi nimi i studenti. A právě cenu Simeony Hoškové si odnesl Jakub Bachorík, student VŠUP Praha, který svoje první úspěchy sbíral už coby student orlickoústecké „umprumky". Grafika se stylovým názvem Haf & Hail vznikla unikátní technikou, jedná se totiž o dřevořez motorovou pilou. „Absolvovali jsme týdenní workshop a měli jsme vytvořit dřevoryt s nástroji – bruskami, motorovými pilami, hoblíky. Ateliérové zadání v jarním semestru loňského roku znělo aktuální společenská nálada a já jsem se toho chopil jako určité společenské sondy," vysvětlil autor a doplnil: „Ztvárnil jsem skupinu našich spoluobčanů, která se účastní pro mě velice bizarních a bujarých demonstrací, kde padají hodně radikální a extrémistické názory. Grafika hajlujícího německého ovčáka je určitým zobrazením extrémistů."

„Choval se jako profík," vzpomíná učitel

Úspěch Jakuba Bachoríka nemohl uniknout pozornosti jeho „domovské školy", tedy orlickoústecké „umprumky". Na studenta, který už jako středoškolák sbíral jeden úspěch za druhým včetně vítězství v celostátní soutěži Studentský design, vzpomínají jeho vyučující rádi. „Jakub je ojedinělý příklad mimořádně talentovaného a pracovitého studenta, který je současně také skromný, komunikativní. Nedává okázale najevo, že je nejlepší, i když by mohl. Při plnění školních úkolů se choval jako profík, který práce odevzdával jako první a současně výborně zpracované. A to i tehdy, když mu zadaný úkol příliš neseděl a nebavil ho! Prostě mimořádný zjev, který se mezi studenty téměř nevyskytuje," vysekl poklonu svému bývalému studentovi vedoucí uměleckých oborů SŠUP Jaroslav Habrman." Co bych k jeho úspěchu dodal? Je to vynikající výsledek, i když zatím „jen" v kategorii student. Zas tak překvapující ale není, zvlášť pro ty, kteří Jakuba učili nebo jej znali," doplnil ještě akademický malíř Jaroslav Habrman. (jp)