Na nedávném zasedání zastupitelstva města byla znovu otevřena otázka převodu budovy gymnázia na Pardubický kraj, který je jeho zřizovatelem. Oficiálně poprvé byla nastolena už na jednání 31. října loňského roku. Impulsem byl dopis vedení kraje starostovi České Třebové, ve kterém kraj žádá o projednání převodu budovy do svého vlastnictví.

Bude kraj dobrým hospodářem?

Gymnázium, dílo významného českého architekta Aloise Dryáka, je jednou z dominant České Třebové. Jeho součástí bylo například arboretum nebo studentská observatoř. Budova gymnázia byla na tehdejší dobu projektována nákladně za 400 tisíc rakouských korun. V příštím roce se uskuteční oslavy 100 let od vzniku gymnázia. Objekt je součástí města, proto veřejnost bude vnímat aktivity související s jeho převodem velice citlivě.

Ve věci se nedávno uskutečnila schůzka se zástupci odboru školství Pardubického kraje, na níž se jednalo o podmínkách převodu. Starosta Jaroslav Zedník zastupitele informoval, že kraj připraví materiál, jak je připraven do gymnázia investovat. „Jaké nám poskytne garance, že se bude chovat jako správný hospodář,“ dodal starosta. Zastupitel a předseda kontrolního výboru Martin Netolický zastupitelům doporučil převod neuspěchat, počkat až po krajských volbách. Připomněl, že se blíží plánované oslavy a je nutné vyměnit okna, kraj už má přitom letošní rozpočet schválený. Na to starosta reagoval s tím, že kraj má rezervy, ze kterých by to mohl financovat.

„Jsem mnohem zdrženlivější než vedení města. Myslím, že příští reprezentace kraje se může dívat na situaci ve školství jinak. Neexistuje ucelená koncepce existence gymnázií, přijde mi nefér argumentovat, že pokud se nepřevede, bude hrozit jeho zrušení. Hlavními argumenty musí být naplněnost školy, úspěšnost absolventů a další jiná kritéria než vlastnictví budovy,“ dodal včera k tématu pro Deník Martin Netolický.

Volím rozum, říká ředitel

Ředitel gymnázia Petr Poldauf téma převodu gymnázia nastoluje jako otázku, zda dát přednost rozumu, nebo citu. Ve svém vyjádření na webových stránkách školy shrnuje argumenty pro a proti. Město do školy a areálu investovalo v letech 1998 až 2007 sedm milionů korun. Nyní je nutná výměna oken, úpravu potřebuje dlažba na chodbách i stará zářivková tělesa, to je investice 5 až 7 milionů korun.

Doposud tato vzdělávací instituce platí majiteli, tedy městu, nájem z prostředků kraje nebo státu. „Sjednocení osoby vlastníka a zřizovatele školy v jeden subjekt zjednodušuje podmínky k řešení problémů,“ uvádí ředitel a pokračuje: „Záleží na formulaci smlouvy o převodu nemovitosti, jak si město zajistí svou bývalou nemovitost pro případ, kdyby mělo, čistě hypoteticky, gymnázium jako instituce zaniknout.“ Petr Poldauf své zamyšlení uzavírá slovy, že, sice s nelehkým srdcem, volí rozum.