V zájmu rozšiřování všeobecných znalostí vyrazila naše třída 24. září 2014 a o dva dny později i 2. B na exkurzi do Ekoly v Českých Libchavách. Úkolu doprovázet 4. B se statečně ujali páni profesoři Růžička a Holásek, kteří toho však určitě zalitovali hned v okamžiku, kdy se minutu před plánovaným odjezdem dozvěděli, že jeden z našich dosud nepřítomných spolužáků „už běží". Díkybohu doběhl včas a i když řidič autobusu nejprve vypadal, že by nám nejradši zabouchl dveře před nosem a ujel, nakonec jsme v plném počtu nastoupili a vydali se na cestu. S 2. B cestovaly paní profesorky Kroulíková a Šmétková a jejich cestování probíhala v naprostém klidu.

Když jsme dorazili do Ekoly, hned se nás ujali dva zaměstnanci, kteří nás postupně provedli celým areálem. Ukázali nám místo, kde se přijímá odpad, stanoviště kontejnerů, kompostovací plochu, biodegradační plochu a sklad nebezpečných odpadů. Dozvěděli jsme se také spoustu zajímavostí třeba o výrobě elektřiny z metanu, který se ve skládce vytvoří. Nakonec jsme měli možnost se jako celá třída i s kantory zvážit a s potěšením jsme zjistili, že do hmotnosti nákladního auta máme pořád docela daleko. Přímo na skládce jsme pozorovali těžkou techniku a jedno projíždějící auto za druhým, což nás dost překvapilo, jak může být na kopci odpadků rušno.

S čerstvě nabytými znalostmi a zablácenými botami jsme se vydali zpět na autobusovou zastávku a do školy. Myslím, že tato exkurze byla přínosná nejen pro ty z nás, kteří uvažují o popelářské kariéře, a i když nám počasí zrovna nepřálo, těch mírných omrzlin určitě nikdo nelitoval. Anna Mlynářová 4. B

Gymnazisté na exkurzi v Ekole v Českých Libchavách.