Reakce na skutečnost

Školní práci inspirovanou skutečným děním jim zadal pedagog a akademický malíř Jaroslav Habrman. Zadání bylo jasné: vytvořit imaginární stranu a její kampaň v čele s lídrem, jímž je sám student. Chybět nesměla hesla, slogany i výraz a gesta, která by nadchla a přesvědčila potencionální voliče.
„Měla to být odlehčující legrace, reakce na dění okolo nás, ale zároveň se nad tím studenti museli zamyslet," dodává k zadání Jaroslav Habrman. Výsledek práce svých studentů chválí, když říká: „Příjemně mě překvapili, mnohé nápady jsou dobré, některé výhrady bych ale měl k výtvarnému zpracování." Studenti si z volební kampaně kromě tří známek odnesou i verdikt svých spolužáků. O plakátech umístěných na chodbě školy se totiž nejen diskutovalo, ale také hlasovalo.

Šlo spíše 
o kritiku a parodii

„Zaujalo mě, že studenti reagovali na skutečnost, že si vymysleli vlastní kampaň. Šlo spíš o kritiku, jak jsem zpozorovala, kampaň parodovali. Volila jsem i podle grafického zpracování," svěřila se studentka Káťa. Ke skutečným volbám ještě nejde, osmnáct jí bude až v únoru, přesto kampaň vnímala: „Ke skutečné kampani mám spíš negativní postoj, nevím, koho bych volila, asi nějakou menší stranu. Přijde mi, že ze strany politiků je to přetvářka a že po volbách jejich sliby vyšumí."
Její spolužačka Hana Motlová sledovala obě kampaně. Zatímco ta školní ji zajímala z vizuálního hlediska, v té skutečné ji zajímala témata, jako je školné na vysokých školách, regulační poplatky a další. „Ovlivnily mě předvolební debaty v televizi, i názor rodičů. Radili jsme se a došli ke shodě. Budu volit střed," prozradila včera prvovolička, která s celou rodinou k volební urně zavítala hned první den voleb.