Skupina kolem Michala Andrta se už na ponuré místo nemohla dívat a rozhodla se s jeho stavem něco udělat. „Chodil jsem denně okolo a pořád nadával, že vypadá hrozně a měl by se opravit. A kamarád mi řekl, že nadáváním se nic nespraví, ať s tím něco dělám,“ hovoří o tom, co vůbec opravám předcházelo, ještě ne jednadvacetiletý dobrovolník. Společně s dalšími nadšenci opravuje poškozené stěny od pátku.

Město přispělo pětadvaceti tisíci

S nápadem dát podchodu u Červeňáku přívětivější tvář zašel Michal Andrt na českotřebovskou radnici. A neodešel s prázdnou, protože rada města jeho žádost o poskytnutí pětadvaceti tisíc posoudila kladně. „Podchod u Červeňáku už za doby mého dětství působil dost hrůzostrašným dojmem. Pokud teď bude vypadat lépe, je to jen dobře,“ pochvaluje si místostarostka Jaromíra Žáčková aktivitu mladých Třebováků. Podle jejích slov představuje zmíněný podchod výjimečný případ, na vandaly a sprejery našli ve městě osvědčený recept. „Co se týče městských budov, pokud se dělají nějaké rekonstrukce, používá se většinou speciální nátěr, aby se sprejerské výtvory daly umývat. Naposledy jsme řešili problém posprejování všech pater spojovacího krčku na domově s pečovatelskou službou. Domluvili jsme se na užití ochranného nátěru. O ničem dalším nevím,“ říká místostarostka.

Práce je víc a bude trvat déle

Zajímavé byly začátky samotných oprav u Červeňáku. Michal Andrt zmiňuje skutečnost, že dobrovolnická parta, která si předsevzala opravit podmáčené stěny a vyzdobit je graffiti, se dala dohromady víceméně spontánně. „V pátek se přišlo asi třicet pět lidí podívat, kdo si to vymyslel, zůstalo asi pět. Nakonec se ale ukázalo, že nejsem sám, komu je podoba podchodu lhostejná. V neděli nás tam dělalo ještě o dva víc, každý má svou stěnu a pracuje na ní,“ hovoří o „sedmi statečných“ v podchodu Michal Andrt.
Na místě samotném se má českotřebovská parta co otáčet. Musela odstranit některé uvolněné kameny a provést základní penetraci navlhlých stěn tak, aby držely následný nátěr. Právě na něj v průběhu tohoto týdne nanese řadu obrázků, které dají podchodu úplně jinou podobu. Jaké přesně, to zatím Michal Andrt ví jen částečně. „Asi tak z třetiny. Zbytek je volný pro kreativní myšlení. Máme představu o začátku podchodu, prostředku a čele. Konkrétně tam bude pravěká jeskyně, egyptská poušť a také moře. A pak takový volný styl umělců, kteří nekreslí nic konkrétního, spíše takové abstrakce,“ prozrazuje. Kdy přesně budou s opravou a výmalbou podchodu hotovi, nebyl schopen v pondělí dopoledne říci. Práce je podle něj víc než dost. „Podchod je tak veliký a natírání tak zdlouhavé, že budeme pracovat déle. Původně jsme si mysleli, že to do neděle zvládneme, ale realita je jiná. Bude nám to trvat minimálně ještě týden. Na sedmdesát procent jsem přesvědčen, že budeme hotovi příští víkend,“ tipuje Michal Andrt a pokračuje: „Problém je, že většina dobrovolníků má prázdniny a se vstáváním nespěchají. Naproti tomu já mám odpolední a mohu dělat dopoledne. Takže přes týden budeme asi pracovat na směny.“

V hlavě má už další plány

Kolik toho za pětadvacet tisíc korun dokážou dobrovolníci pro podchod udělat, nedovede nyní vedoucí skupiny odhadnout. „Teď si říkám, že jsem měl chtít víc, peněz opravdu není mnoho. Ale řekl jsem si o pětadvacet a pětadvacet dostal. Uděláme, co bude možné, možná časem zkusíme ještě nějakou další dotaci získat,“ hovoří o financování oprav dvacetiletý Třebovák, který už spřádá plány na zvelebení dalších míst. „.Jestli to dopadne, nebál bych se pokračovat, některé další podchody vypadají také hrozně,“ míní Michal Andrt a na závěr dodává: „Napadly nás také odpadkové koše, že by každý z nás nějaký přetvořil, aby vypadaly veseleji. A pak máme ještě jeden větší návrh, ale ten bych zatím nechtěl prozrazovat.“

JAN POKORNÝ