Lidé už netrpělivě stáli na chodníku a čekali na ten velký okamžik. Konečně jim kamiony zmizí z návsi a nebudou se bát o život. „Bylo to šílené. Ta silnice nikdy nebyla na takovou zátěž stavěná. Bylo to doopravdy nebezpečné. Ani si neumíme představit, jak to bude vypadat nyní,“ uvedl opatovský starosta Petr Kovář.

„Když jsem do Opatova před lety přišel, tak mi holič říkal, že je tam dvacet osm zatáček. Jel jsem potom za bratrem do Králík. Za obcí jsem si řekl: Zaplať Pánbůh, že jsme to přežili,“ řekl farář Jaroslav Horník, který novému obchvatu včera požehnal. Čekal a už ani nedoufal, že se obchvatu Opatova dožije. Ve svých jedenaosmdesáti letech se tak ale stalo. „Však tu byl také provoz jako na Václaváku a já vím, o čem mluvím. Žil jsem dvacet let v Praze. Místní lidé mi říkali, že se obchvat už dvacet let staví, ale nikde jsem nic neviděl. Až vloni,“ dodal kněz.

Silnice je hotová. Konečně! „Už včera bylo pozdě. Bydlím u silnice a ten provoz byl opravdu otřesný. Nebezpečí hrozilo chodcům i cyklistům. Kolikrát raději skočili do příkopu, aby se jim nic nestalo,“ popsal Antonín Tašner. Pamatuje si, že se silnice vyměřovala už v padesátých letech. Kompletní projekt byl ale hotový až v roce 2002. „Jsem rád, že se našly peníze na stavbu obchvatu. Situace v obci už byla opravdu kritická,“ uvedl starosta Petr Kovář. Průjezd Opatovem označil jako silnici hrůzy také ředitel pardubické pobočky Ředitelství silnic a dálnic Bohumil Vebr. „Možná tu bude ticho, ale na to si, myslím, lidé rychle zvyknou,“ dodal ředitel.

Výstavba obchvatu začala vloni v březnu. Úsek měří zhruba čtyři kilometry. Silnice vede za obcí. „V okrajových částech obce, kde trasa přeložky prochází blízko zástavby, jsou navržené protihlukové stěny. Bude jich celkem devět v délce 408 metrů,“ sdělila Martina Vápeníková, mluvčí Ředitelství silnic a dálnic ČR. Náklady na stavbu obchvatu Opatova dosáhly zhruba 399 milionů korun bez daně.